Koalicijski partnerji so na usklajevanju iz interventnega zakona umaknili tri predloge ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je povedala pristojna ministrica Ksenija Klampfer. Foto: BoBo
Koalicijski partnerji so na usklajevanju iz interventnega zakona umaknili tri predloge ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je povedala pristojna ministrica Ksenija Klampfer. Foto: BoBo

Vlada je zaradi spremenjene gospodarske napovedi pripravila osnutek predloga zakona o ukrepih za uravnoteženje proračuna za 2020 in 2021, ki naj bi omejil nekatere izdatke, povezane tudi s socialnimi transferji. Na predlog ministrice za delo Ksenje Klampfer pa osnutka zakona prejšnji teden niso obravnavali na seji vlade skupaj s proračunskimi dokumenti, ampak nadaljujejo koalicijska usklajevanja.

Sorodna novica Mesec: "35 milijonov evrov bodo vzeli invalidom in revnim upokojencem"

"Umaknjeni ukrepi se nanašajo na zajem premoženja, ker ugotavljamo, da premoženja ne zajemajo po formuli, ki bi bila pravična. Nanašajo se tudi na urno postavko pri osebni asistenci, ker urna postavka vsebuje tudi tiste elemente organizacije dela, tudi za tiste izvajalce osebne asistence, ki teh stroškov v povezavi s strokovnimi vodji in organizacijo dela nimajo. Zaradi spremembe osnovnega zneska minimalnega dohodka se je porušilo tudi razmerje, kar zadeva varstveni dodatek. To se umika, rešitve bomo poskušali iskati na drug način," je po koalicijskih usklajevanjih v izjavi za medije dejala Klampferjeva.

Po neuradnih podatkih naj bi koalicijski partnerji interventni zakon obravnavali v ponedeljek. O izredni uskladitvi pokojnin za zdaj po besedah ministrice niso sprejeli sklepov.

Levica interventni zakon označila za Šarčev Zujf

Na osnutek interventnega zakona se je v petek odzval koordinator Levice Luka Mesec in ga označil za Zujf vlade Marjana Šarca. Kot je opozoril, osnutek zakona razblinja četrtkova zagotovila premierja Šarca in finančnega ministra Andreja Bertonclja o socialnem in razvojnem proračunu. Z interventnim zakonom naj bi po njegovih besedah najbolj "udarili" po upravičencih do varstvenega dodatka, ki jih zakon definira kot "osebe, ki so trajno nezaposljive ali trajno nezmožne za delo ali so starejše od 63 let ženske oz. od 65 let moški". "Z drugimi besedami: 35 milijonov evrov bodo vzeli invalidom in revnim upokojencem," je poudaril.

Sorodna novica Burna razprava o dodatku na delovno aktivnost prekinjena brez glasovanja

Dodatek za delovno aktivnost ni umaknjen z mize

V Levici tako umik predlogov, ki se nanašajo na ministrstvo za delo, pozdravljajo. "Upamo, da je zgodba z ukinitvijo varstvenega dodatka zaključena," je za medije povedal poslanec Levice Matej T. Vatovec. Spomnil je še na varčevanje pri dodatku za delovno aktivnost. "Pričakujemo, da bo tudi ta ukrep umaknjen z mize, da ne bo potrditve niti tega protisocialnega ukrepa. S tem lahko ocenjujemo, da se morda vlada približuje bolj socialnemu proračunu," je povedal.

Po besedah vodje poslanske skupine SMC-ja Igorja Zorčiča pa rezultat srečanja kaže, da "se bo ta koalicija težko uskladila pri kakršnem koli ukrepu, ki ni delitev proračunskega denarja". "Vsaka vlada, tudi ta, mora ugrizniti tudi v kakšno grenko jabolko. Imam občutek, da v koaliciji za to ni volje," je še povedal Zorčič. Vodja poslanske skupine SAB-a Maša Kociper pa je o sprejemanju interventnega zakona dodala, da iščejo "najboljše mogoče rešitve, ki bi kar najmanj prizadele ljudi".

Koalicija preklicala ukinitev varstvenega dodatka