Policijski sindikalisti so z vladnimi pogajalci podpisali stavkovni sporazum. Foto: BoBo
Policijski sindikalisti so z vladnimi pogajalci podpisali stavkovni sporazum. Foto: BoBo

"Govoriti o absolutnem uspehu je v tem trenutku še prezgodaj, vsekakor pa je ta sporazum prava pot za ureditev plačnih razmerij," je po podpisu sporazuma dejal predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič. Predsednik Sindikata policistov Slovenije Kristjan Mlekuš pa je dogovorjeni sporazum ocenil za "maksimum, ki nam ga je uspelo iztržiti".

Tudi Uroševič je ocenil, da je ta sporazum optimalni rezultat, ki so ga lahko pričakovali, glede na to, da je bil že velik del stavkovnih zahtev oziroma izboljšanje statusa javnih uslužbencev zagotovljen s sklenitvijo sporazuma vlade in reprezentativnih sindikatov v začetku meseca.

Organi sindikatov bodo o sprejemljivosti parafiranega sporazuma in prenehanju stavke, ki "traja predolgo in od policistov zahteva dodatne napore", odločali v četrtek dopoldan. Uroševič je še spomnil, da so sindikalni pogajalci ves čas pogajanj sledili cilju, da dosežejo sporazum, s katerim bodo zaposlenim na policiji in ministrstvu za notranje zadeve zagotovili izboljšan položaj. Usklajevanje po besedah Mlekuša glede na njihove zahteve in širši kontekst, v katerem so stavkali, ni bilo lahko. Zahvalil se je vsem policistom in policistkam, ki so stavko podpirali in pokazali enotnost.

Z novim letom en razred višje
Policisti bodo z novim letom pridobili en plačni razred ter višje dodatke za nočno, nedeljsko in praznično delo. "Policisti, ki bodo v okviru projekta sodelovali pri varovanju schengenske meje in obvladovanju migrantskega toka, pa bodo deležni posebnih sredstev za povečan obseg dela, v znesku 15 milijonov evrov," je v izjavi za medije pojasnil vodja vladne pogajalske skupine Peter Pogačar.

Radivoj Uroševič (desno) je dejal, da je
Radivoj Uroševič (desno) je dejal, da je "govoriti o absolutnem uspehu še prezgodaj". Foto: BoBo

Na podlagi zahtev se po njegovih besedah bistveno izboljšujejo tudi delovne razmere policistov glede sistemizacije delovnih mest, premakljivega delovnega časa in kariernega sistema.
Prav tako so se sindikati in vladna stran dogovorili, da nemudoma naročijo analizo zunanje neodvisne institucije, ki bo po dogovorjenih merilih ocenila zahtevnost in primerljivost poklica policista, ter se zavezali, da bodo rezultate analize spoštovali pri dvigu plač.

Zahtevana vzpostavitev dogovorjenega iz leta 2016
Policisti so med drugim namreč zahtevali vzpostavitev razmerij med plačami, kot so bila dogovorjena s stavkovnim sporazumom sredi leta 2016. Takrat sta namreč policijska sindikata z vlado dosegla sporazum, ki je policistom prinesel višje plače. A so bila nato lani v okviru odprave plačnih anomalij določena boljša vrednotenja delovnih mest tudi pri drugih pooblaščenih uradnih osebah.

Sporazum policistom bistveno izboljšuje delovne razmere, je poudaril vodja vladnih pogajalcev Peter Pogačar. Foto: BoBo
Sporazum policistom bistveno izboljšuje delovne razmere, je poudaril vodja vladnih pogajalcev Peter Pogačar. Foto: BoBo

Hkrati so zahtevali tudi posebno nagrado za vsako leto opravljenega dela, nadomestilo za dolžnost ukrepanja ob vsakem času, ovrednotenje prepovedi članstva v političnih strankah in odpravo anomalij pri poklicnem in starostnem upokojevanju.

Policisti so stavko, ki so jo začeli 12. februarja, nato pa sredi marca zamrznili, nadaljevali oktobra.

Policijska sindikata podpisala sporazum z vlado