Reformacija je za Slovence še posebej pomembna. Foto: MMC RTV SLO
Reformacija je za Slovence še posebej pomembna. Foto: MMC RTV SLO
Primož Trubar je s Katekizmom in Abecednikom uvedel slovenski knjižni jezik. Foto: MMC RTV SLO
Danilo Türk
Slovenski predsednik je na sinočnji proslavi opozoril na pomen slovenskih reformatorjev. Foto: MMC RTV SLO
Trubarjevo leto v Evropi
Dan reformacije

Dan reformacije je državni praznik, ki ga praznujemo od leta 1992, in dela prost dan. Reformacija predstavlja gibanje za prenovo Cerkve, ki ga je v začetku 16. stoletja sprožil profesor biblične teologije Martin Luter. Luter je 31. oktobra 1517 na vrata cerkve v Wittenbergu v Nemčiji obesil 95 tez o prenovi Cerkve in tako opozoril na krizo v njej. Začelo se je reformno gibanje, ki je privedlo do notranje preureditve Katoliške cerkve in tudi do nastanka novih cerkva.

V slovenskem prostoru je bila osrednja osebnost tega gibanja Primož Trubar (1508-1586), ki je leta 1550 napisal Katekizem, prvo knjigo v slovenskem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo na sploh. Katekizmu je nato dodal še Abecednik, kjer se je oprl na govore osrednjega slovenskega prostora. Trubar je napisal več kot 25 del oziroma polovico vseh knjig, ki so jih napisali slovenski protestantski pisci.

Jurij Dalmatin je prevedel Biblijo
Najpomembnejše delo slovenskega protestantizma je po mnenju številnih strokovnjakov prevod Biblije, ki jo je leta 1584 v Wittenbergu dal natisniti Jurij Dalmatin. Med reformacijo je nastal tudi prvi slovenski pravopis, Zimske urice Adama Bohoriča, ki je začrtal slovensko pisanje v naslednjih dveh stoletjih.

Türk opozoril na pomen reformacije in reformatorjev
V Sloveniji je dan reformacije državni praznik od leta 1992. Letošnja državna proslava je v četrtek potekala v Cankarjevem domu, slavnostni govornik pa je bil predsednik republike Danilo Türk. V svojem govoru je poudaril, da je prispevek slovenskih nosilcev reformacije k naši kulturni in politični rasti neizbrisen in še naprej aktualen. "Tudi danes potrebujemo reformatorski duh in reformatorje," je še dodal.

Po Türkovih besedah je obdobje evropske reformacije, še posebej vloga slovenskih protestantov v 16. stoletju, naš pomemben vir navdiha, saj so objava prvih slovenskih knjig, prevodi biblijskih besedil in prevod celotne Biblije leta 1584 postavili slovenski narod na zemljevid evropskih narodov. Türk je ob tem pojasnil, da je bila v središču tega pomembnega dejanja mogočna osebnost Primoža Trubarja, njegov zgled pa ima še danes velik pomen za povezovanja narodne in evropske razsežnosti. "Tisto najmočnejše v jedru Trubarjevega dela je njegova krščanska etika, njegova globoka vernost in njegova etičnost," je prepričan predsednik republike.

Največja slovesnost v Prekmurju
Praznik še posebej slovesno praznujejo v Prekmurju, kjer živi večina evangeličanov na Slovenskem. Razdeljeni so v 13 cerkvenih občin, po zadnjem popisu prebivalstva pa jih je pri nas nekaj manj kot 15.000, kar predstavlja četrto največjo versko skupnost v Sloveniji. Ob 10. uri je bila v murskosoboški evangeličanski cerkvi slavnostna božja služba, sicer pa sta evangeličanska cerkev v Sloveniji in Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar proslavo ob letošnjem dnevu reformacije v Murski Soboti pripravila že preteklo sredo.

C. R.

Trubarjevo leto v Evropi
Dan reformacije