Sindikati so jezni, ker vlada kljub številnim pozivom zadeve še vedno ni uvrstila na dnevni red. Foto: BoBo
Sindikati so jezni, ker vlada kljub številnim pozivom zadeve še vedno ni uvrstila na dnevni red. Foto: BoBo
Vlada še nič o uskladitvi pokojnin

Kot je spomnila izvršna sekretarka ZSSS-ja Lučka Böhm, je svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) februarja na njen predlog in predlog podpredsednika Sindikata upokojencev Slovenije pri ZSSS-ju Branka Pintarja sprejel sklep, da se v letu 2015 opravi izredna uskladitev pokojnin.

Da bi bila uskladitev izvedena, bi morala soglasje dati še vlada, a ta, kot opozarja Böhmova, vse do danes o tem še ni odločala. "Smo septembra, vlada ima vsak teden redne in izredne seje, vendar te zadeve do zdaj brez vsakršnega pojasnila še ni bilo na dnevnem redu. Vlado smo tudi pisno pozivali, naj zadevo končno uvrsti na dnevni red, vendar odgovora ni bilo. Po mojem mnenju je ne dati odgovora, najbolj strahopeten odgovor," je prepričana.

Prepričani so, da denar je
Za uskladitev je po njenih besedah sicer še čas, saj je do konca leta še nekaj mesecev. Pri tem so v ZSSS-ju prepričani, da bi bilo prav, da se izredna uskladitve izpelje. "Vemo, da so se v vladi dogovorili, da se bo v letu 2016 izvedla redna uskladitev pokojnin, kako visoka bo, pa bo odvisno tudi od tega, ali bo v letu 2015 izvedena izredna uskladitev," je opozorila.

Tudi Pintarju se zdi izredna uskladitev nujna, saj, kot opozarja, uskladitve pokojnin že nekaj let praktično ni bilo. Na drugi strani pa po njegovih besedah "politika varčevanja povečuje stopnjo revščine med upokojenci". "Skoraj polovica starostnih upokojencev prejema pokojnine, ki so nižje od 500 evrov, realna vrednost pokojnin pa se je znižala že peto leto zapored," je opozoril.

Sekretar Sindikata upokojencev Slovenije Miloš Mikolič tudi zaradi tega ocenjuje, da socialni položaj upokojencev postaja nemogoč, ob tem pa tudi on poudarja, da denar za izredno uskladitev je.

Uskladitev bi dvignila proračunski primanjkljaj
Predsednik vlade Miro Cerar je sicer februarja zagotovil, da izredne uskladitve pokojnin ne bo. Vlada ne more in ne sme dati soglasja k temu, če želi ohraniti zaveze do državljanov in mednarodnih aktov, je pojasnil.

Slovenija se je po besedah Cerarja namreč zavezala, da bo proračunski primanjkljaj obdržala pod tremi odstotki, takšen ukrep pa bi ga dvignil nad to mejo.

Vlada še nič o uskladitvi pokojnin