Šketa s predsednico državnega zbora, fotografija je nastala lani. Foto: BoBo
Šketa s predsednico državnega zbora, fotografija je nastala lani. Foto: BoBo

Generalnega državnega tožilca imenuje državni zbor na obrazložen predlog Državnotožilskega sveta po predhodni pridobitvi mnenja vlade, Drago Šketa pa je bil edini kandidat za to funkcijo.

Lučovnik: Celovit, konkreten, ambiciozen

Sorodna novica DZ sprejel novelo zakona o tujcih, Levica glasovala proti

Predsednik Državnotožilskega sveta Igor Lučovnik je pozitivno oceno sveta povzel z besedami, da je kandidatov strateški program dela državnega tožilstva celovit, konkreten in velikopotezen ter tudi širše umeščen v kriminalitetno politiko. Pregled njegove vsebine pokaže dobro poznavanje tematike in široko širino kandidata, ki natančno, konkretno in izčrpno obravnava vsa zahtevana področja in tudi konkretizirano vizijo državnega tožilstva v prihodnosti. V predstavitvi pred državnotožilskim svetom pa je po besedah Lučovnika izkazal širok nabor podatkov in znanj ter obširno predstavil svojo vizijo državnega tožilstva v prihodnosti.

Kandidata je podprla tudi vlada, ki meni, da je Šketa osebnostno in strokovno primeren ter ustrezen za vnovično imenovanje za generalnega državnega tožilca. Kot izhaja iz mnenja, je na podlagi kandidatovega življenjepisa in strateškega programa dela mogoče utemeljeno sklepati, da ima visoko stopnjo integritete in strokovne usposobljenosti.

Koalicija za

S tem so strinjali tudi v koalicijskih Gibanju Svoboda, SD-ju in Levici, saj so njihovi poslanci kandidat podprli. Med koalicijskimi strankami so svoje stališče danes predstavili le v Svobodi, kjer po besedah Janje Sluga menijo, da Šketa izpolnjuje strokovne pogoje, v programu dela pa je zajel ključne težave, s katerimi se spopada državno tožilstvo.

SDS proti

Nasprotovanje kandidatu pa so izrazili v poslanski skupini SDS-a, kjer imajo po besedah Dejana Kaloha pomisleke zaradi njegovega preteklega dela na področju učinkovitega dela celotne državnotožilske organizacije. Kot je dejal, so bili v prvem mandatu Škete priča nekaterim "šlamastikam", kjer se tožilstvo ni odločilo za pregon.

Sorodna novica Dragu Šketi podpora za nov mandat generalnega državnega tožilca

Šketa o kadrovskih težavah

Šketa je sicer v svoji predstavitvi na skupni seji mandatno-volilne komisije in odbora za pravosodje med drugim opozoril predvsem na pomanjkljivo kadrovsko sliko državnega tožilstva. Kot je izpostavil, se na državnem tožilstvu spopadajo z odhodi tožilcev, saj gre za odgovorno in stresno delo, ob tem pa tožilci ne prejemajo primernega plačila. Kadrovsko pomanjkanje bo po njegovih besedah v prihodnje izziv predvsem zaradi porasta določenih kaznivih dejanj.

Novoimenovani generalni državni tožilec je skoraj celotno kariero gradil v državnotožilski organizaciji, sprva kot strokovni sodelavec, pozneje kot pomočnik okrožnega državnega tožilca, nato kot okrožni državni tožilec. Bil je tudi vodja Okrožnega državnega tožilstva v Mariboru, vse do leta 2017, ko je prevzel funkcijo generalnega državnega tožilca.