Sodišče je državi naložilo plačilo obveznosti, ki so prišle s podpisom kolektivne pogodbe. Državno pravobranilstvo zdaj zahteva revizijo. Foto: BoBo
Sodišče je državi naložilo plačilo obveznosti, ki so prišle s podpisom kolektivne pogodbe. Državno pravobranilstvo zdaj zahteva revizijo. Foto: BoBo

Višje delovno in socialno sodišče je ugodilo Sindikatu državnih organov Slovenije in presodilo, da je država dolžna izplačati tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij. Državno pravobranilstvo pa je zdaj zahtevalo revizijo.

Kot so v odzivu na sodbo Višjega delovnega in socialnega sodišča pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve in javno upravo, formalno pritožba zoper odločitev višjega sodišča ni možna, je pa možna zahteva za revizijo pod pogoji, ki jih določa zakon o pravdnem postopku.

Na ministrstvu dodajajo, da se sodba glede na tožbeni zahtevek nanaša le na zaposlene, katerih delodajalec je Republika Slovenija - torej se sodba nanaša na okoli 20 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju. Realizacija sodbe bi državo po ocenah ministrstva stala okoli 35 milijonov evrov.

Če bi z zahtevki za izplačilo tretje četrtine odprave nesorazmerij za omenjeno obdobje uspeli vsi zaposleni v javnem sektorju, ki so do izplačila tretje četrtine bili upravičeni - gre za veliko večino zaposlenih v javnem sektorju -, pa bi se javno-finančni odhodki povečali za več kot 170 milijonov evrov.

Sodišče je odločilo ...
Iz Sindikata državnih organov Slovenije so sporočili, da je država za obdobje od 1. oktobra 2010 do 31. maja 2012 dolžna javnim uslužbencem priznati in izplačati četrtino odprave plačnih nesorazmerij, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi.

Sodišče je namreč ugotovilo, da je vlada kršila 50. člen kolektivne pogodbe za javni sektor in z aneksom št. 4 h kolektivni pogodbi za javni sektor za nazaj posegla v pridobljeno pravico. Z omenjenim aneksom se je namreč odprava tretje in četrte četrtine plačnih nesorazmerij odložila v dve zaporedni leti po letu, v katerem bo gospodarska rast presegla 2,5 odstotka.

Aneks, ki je začel veljati novembra 2010, je podpisal le del reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, v delu sindikatov pa so opozarjali, da je zaposlenim izplačilo tretje četrtine plačnih nesorazmerij pripadlo že s 1. oktobrom 2010 in da je vlada s poseganjem za nazaj ravnala nezakonito.

Odpravo tretje in četrte četrtine plačnih nesorazmerij je maja lani prinesel zakon za uravnoteženje javnih financ. S tem so se dokončno vzpostavila plačna razmerja v javnem sektorju, kot so bila dogovorjena v kolektivnih pogodbah leta 2008. A je bilo hkrati z varčevalnim zakonom določeno tudi osemodstotno znižanje plač v javnem sektorju.