Z novimi cenami, ki jih je ljubljanski mestni svet potrdil konec novembra, želijo v Ljubljanskem potniškem prometu (LPP) zaustaviti padanje deleža terminskih vozovnic, saj vrednostne vozovnice s 77-odstotnim deležem prevladujejo. Foto: MMC RTV SLO
Z novimi cenami, ki jih je ljubljanski mestni svet potrdil konec novembra, želijo v Ljubljanskem potniškem prometu (LPP) zaustaviti padanje deleža terminskih vozovnic, saj vrednostne vozovnice s 77-odstotnim deležem prevladujejo. Foto: MMC RTV SLO

Poleg vrednostne vozovnice, ki razen ob nakupu s prenosnim telefonom vključuje tudi prestopanje v času 90 minut, se je z današnjim dnem podražila tudi terminska splošna vozovnica. Kupci splošnih mesečnih vozovnic bodo morali tako po novem namesto 34 odšteti 37 evrov.

LPP želi zaustaviti padanje deleža terminskih vozovnic
Cene drugih vozovnic ostajajo nespremenjene. Šolska mesečna vozovnica stane 17 evrov, upokojenska 20 evrov, za brezposelne 17 evrov, prenosna mesečna vozovnica 42,5 evra, letna prenosna vozovnica pa 420 evrov.

Z novimi cenami, ki jih je ljubljanski mestni svet potrdil konec novembra, želijo v Ljubljanskem potniškem prometu (LPP) zaustaviti padanje deleža terminskih vozovnic, saj vrednostne vozovnice s 77-odstotnim deležem prevladujejo. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, bo opremljanje postajališč in avtobusov z novimi ceniki potekalo med ponedeljkom in petkom.

Nova linija mestnega potniškega prometa, ki je označena s številko 15, bo potekala od Stanežič prek Vižmarij in Tacna do Zgornjih Pirnič. Kot pojasnjujejo na LPP-ju, bo linija poskusno obratovala eno leto, ob velikem številu potnikov pa jo bodo podaljšali do središča Medvod. Avtobusi bodo vozili vsak delovnik od nekaj čez 6. uro do nekaj čez 21. uro v 60- ali 70-minutnih intervalih. Z uvedbo linije 15 bo delno spremenjena trasa linije 8, ki bo po Tacenski cesti odslej vozila v obe smeri.

Na območjih Mirja, Prul in Bežigrada bodo začeli delovati parkomati
S torkom pa bodo tudi podaljšali traso linij 3 in 3B v Šiški, kar je omogočila prenova Litostrojske ceste. V tem delu bosta dve novi postajališči, ki bosta tako potnikom iz območja ob Litostrojski cesti omogočali povezavo z osrednjo Šiško. Uporaba mestnega prometa bo tako prijaznejša do okoliških prebivalcev, dijakov tamkajšnjih srednjih šol in zaposlenih v poslovno-gospodarski coni Litostroj.

Na območjih Mirja, Prul in Bežigrada pa bodo v torek začeli delovati parkomati. Tamkajšnji stanovalci bodo lahko na teh območjih parkirali s parkirnimi dovolilnicami ob plačilu letne parkirne takse v višini 100 evrov in upravne takse za vlogo, so pojasnili na Mestni občini Ljubljana.

Dovolilnico - vsaki stanovanjski enoti pripada le ena - lahko dobijo na Mačkovi 1 ali na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet na Trgu mladinskih delovnih brigad 7. Upravičenci morajo za pridobitev dovolilnice izkazati stalno bivališče na območju, lastništvo stanovanja ali dolgoročni najem in lastništvo vozila.

V Kopru z novim letom dražje parkirnine
V Kopru se bodo z novim letom povišale parkirnine. Za uro parkiranja na javnih parkirnih prostorih bo po novem treba plačati evro, kar je dvakrat toliko kot doslej. Poleg tega bo na nekaterih javnih parkiriščih ukinjena prva brezplačna ura in bo za prvo uro parkiranja treba odšteti pol evra.

Na parkiriščih na Ukmarjevem trgu, ob atletskem stadionu, ob pošti in glavni avtobusni postaji ter na delu tržnice bo prva ura parkiranja še vedno brezplačna. Spremenile se bodo tudi cene za mesečno parkiranje; za t. i. splošni abonma bo po novem treba odšteti 25 evrov (prej 20,85).

Na Mestni občini Koper pojasnjujejo, da zdajšnje cene izhajajo še iz cen, kot so veljale v tolarjih in so bile ob uvedbi evra le pretvorjene po uradnem menjalnem tečaju. Pri tem poudarjajo, da bo imela koprska občina v primerjavi s cenami parkiranja v drugih slovenskih mestih za uporabo javnih parkirišč še vedno zelo ugodne cene. Kot so navedli, se z novim letom spreminjajo tudi cene komunalnih privezov.