Foto:
Foto:

Nadzorni svet NLB-ja sprejema odgovornost uprave za zaplete, nastale pri prehodu na transakcijske račune. Morebitne sankcije za odgovorne za zdaj niso znane, sedanja uprava pa bo natem mestuostala vsaj še do jeseni.

Po neuradnih informacijah naj bi zamenjavi nasprotovali predstavniki KBC-ja. V NLB-ju so ob tem znova poudarili, da je denar komintentov na varnem, zmeda okrog računov pa se bo uredila v prihodnjih tednih.

Nadzorni svet bo poleg tega najel revizijsko hišo, da opravi revizijo informacijskega sistema z vidika funkcionalnosti in ustreznosti, šele nato bodo sprejeli dokončne ukrepe, je povedal predsednik sveta NLB-ja Anton Žunič. Pri urejanju razmer bodo pomagali tudi strokovnjaki KBC-ja.

Delničarji NLB-ja so na skupščini izglasovali, da člani uprave in nadzornega sveta ne dobijo nagrade iz dobička.Soglašali so, da se2,5 milijarde tolarjev od 3,2 milijarde tolarjev bilančnega dobička za leto2002 razdeli delničarjem, in sicer bodo prejeli 327 tolarjev brutodividende na delnico, 683,7 milijona tolarjev pa gre za rezerve.

Prvo delno poročilo o prehodu na transakcijske račune je prejšnji teden obravnaval tudi svet Banke Slovenije. Ugotovil je, da so se pri NLB-ju pojavila večja odstopanja pri poročanju banke glede na dejansko stanje, in nadzornemu svetu med drugim naložil, da ga o svojih rešitvah pa tudi o odgovornosti za nastale razmere seznani do 1. avgusta.

Status Banke Celje
Glede Banke Celje je centralna banka nadzornikom NLB-ja pred prodajo 34-odstotnega državnega deleža NLB-ja belgijskemuKBC-ju lani jeseni priporočila, naj NLB v Banki Celje do konca leta 2003 zmanjša upravljalske pravice pod deset odstotkov. Takratni nadzorni svet je nato sklep o postopnem kapitalskem umiku pod 10 odstotkov sprejel, vendar pa se sedanja uprava NLB-ja nagiba k temu. Takšno je tudi poluradno stališče KBC-ja, da Banka Celje, v kateri ima NLB 36,56-odstotni delež glasovalnih pravic, ostane v sistemu in da jo konsolidirajo kot samostojni pravni subjekt.