Foto:
Foto:

Na njej naj bi od začetka oktobra do sredine decembra dokončno oblikovali besedilo prve evropske ustave in se dogovorili, kako čim bolje preoblikovati evropske institucije za učinkovito delovanje v razširjeni, 25-članski Uniji.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je po seji vlade povedal, da vlada osnutek dokumenta ocenjuje kot dobro osnovo za delo medvladne konference. Na njej pa Ljubljana pričakuje razjasnitev nekaterih odprtih vprašanj, zlasti tistih, ki se nanašajo na evropske institucije in na del pogodbe, ki govori o politikah Unije. Kot je še pojasnil minister, se je zunanje ministrstvo pri izhodiščih omejilo predvsem na točke, ki za Slovenijo predstavljajo "vitalen interes".

Predlog zakona o zavarovanju gospodarskih poslov gre v državni zbor
Vlada je sprejela tudi predlog zakona o zavarovanju in financiranju mednarodnih gospodarskih poslov, ki bo začel veljati še pred vstopom v Evropsko unijo. Ureja temelje sistema zavarovanja in financiranja mednarodnih gospodarskih poslov v Sloveniji, ki jih v okviru svojih načrtov in strategij država želi spodbujati. Predlog zakona ureja tudi prenos pooblastil opravljanja dejavnosti zavarovanja in financiranja mednarodnih gospodarskih poslov na pooblaščeno institucijo, ki bo te posle opravljala v imenu in za račun države.

Dopolnitve zakona o nadzoru državne meje
Novela zakona o nadzoru državne meje predlaga prenos pristojnosti odločanja na prvi stopnji na organ v sestavi, o pritožbi pa odloča minister. Spremembe se nanašajo tudi na pristojnosti organov, ki so zadolženi za izdajanje odločb za ustanovitev mejnega prehoda za določen krog oseb oz. za določitev začasnih mejnih prehodov. Dovoljenje za vstop tujih varnostnih organov na ozemlje Slovenije bo namesto ministra, pristojnega za notranje zadeve, v skladu s predlagano novelo, izdal generalni direktor policije. Vlada je izdala tudi uredbe o določitvi mejnih prehodov za obmejni promet Božakovo, Podčetrtek in Rakovec, ki bodo začeli delovati 15. septembra.

Sprejet predlog zakona o SAPARD-u
Ministrski zbor je sprejel tudi predlog zakona o ratifikaciji Letnega sporazuma o financiranju 2003 Posebnega pristopnega programa za kmetijstvo in razvoj podeželja v Republiki Sloveniji (SAPARD) med Evropsko komisijo in slovensko vlado, podpisanega 22. julija 2003 v Bruslju, ter ga poslala v obravnavo in sprejem državnemu zboru. Sporazum določa, da je Republika Slovenija za leto 2003 upravičena do 6,8 milijona evrov, sredstva EU-ja pa bo mogoče koristiti do 31. decembra 2006.

Dopolnili so tudi uredbo o ureditvi trga za goveje meso in s tem omogočili izplačilo akontacij kmetijskih subvencij v oktobru tudi za rejce krav dojilj.

Vlada je še podala soglasje k letnemu obračunu Agencije za zavarovalni nadzor za leto 2002 in k finančnemu načrtu omenjene agencije za leto 2003. Finančni načrt za leto 2003 predvideva skupne prihodke agencije v višini 437,1 milijona tolarjev, kar pomeni osem odstotno zvišanje v primerjavi z letom 2002.

Na seji so sprejeli uredbo o lokacijskem načrtu za avtocestni priključek Celje vzhod in povezovalno cesto, ki je podlaga za pripravo projektne dokumentacije, na podlagi katere se bo lahko izdalo gradbeno dovoljenje.

Vlada se strinja s prenehanjem napotitev na služenje vojaškega roka
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Janko Deželak je po seji vlade dejal, da se naborništvo kot sistem popolnjevanja v Slovenski vojski z oktobrom ukinja. Prehod na poklicno vojsko bo po njegovih besedah potekal z večjo dinamiko, kot je bilo predvideno, a brez varnostnih tveganj.

Pogodba o letalu skrivnost
Vrednost pogodbe, ki jo je ministrstvo za finance podpisalo s svetovalnim podjetjem Bloomer de Vere Group Avia, to bo ministrstvu pomagalo pri iskanju najugodnejše rešitve glede novega vladnega letala falcon 2000 EX, je po besedah tiskovnega predstavnika vlade Gregorja Krajca poslovna skrivnost.