Člani Inštituta 8. marec pred državnim zborom ob vložitvi pobude za zbiranje podpisov. Foto: Facebook/Inštitut 8. marec
Člani Inštituta 8. marec pred državnim zborom ob vložitvi pobude za zbiranje podpisov. Foto: Facebook/Inštitut 8. marec

Potem ko je Inštitut 8. marec pred dvema tednoma v državnem zboru (DZ) vložil pobudo za zbiranje podpisov državljanov v podporo predlogu novele kazenskega zakonika, je danes začel teči 60-dnevni rok za zbiranje 5000 overjenih podpisov. V inštitutu sicer predlagajo redefinicijo kaznivega dejanja posilstva in spolnega nasilja z uvedbo modela afirmativnega soglasja "da pomeni da", v katerem je za spolni odnos potrebna svobodna privolitev. Medtem ko je veljavna ureditev utemeljena na uporabi sile, pa bi model afirmativnega soglasja ustrezno zaščitil žrtve in omogočal učinkovit pregon storilcev, so prepričani.

Podpise v podporo predlogu je mogoče oddati na dva načina: osebno na upravni enoti ali z elektronskim podpisom prek e-uprave. A je pri oddajanju podpisov po navedbah inštituta že danes zjutraj prišlo do težav. Kot opozarjajo, so se s predstavniki DZ-ja in ministrstev za javno upravo in za notranje zadeve dogovorili, da bo obrazec mogoče podpisati kadar koli v poslovnem času upravnih enot in brez predhodnega naročanja, pa tega danes niso mogli storiti na izpostavi ljubljanske upravne enote na Linhartovi.

Geslo gibanja Nisi sama (Me Too). Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Geslo gibanja Nisi sama (Me Too). Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

To pomeni po njihovih navedbah nedopustno oviranje osnovnih demokratičnih postopkov in onemogočanje temeljne ustavne pravice. O tem so obvestili pristojne in pričakujejo, da bodo nemudoma zagotovili neovirano oddajanje podpisov podpore.

Oviranje zbiranja podpisov na UE-ju?

Na njihove trditve so se odzvali na ministrstvu za javno upravo in ljubljanski upravni enoti, kjer zavračajo očitke, da je bilo evidentiranje podpisov onemogočeno. Kot so pojasnili na ministrstvu, je zaradi okužb z novim koronavirusom delo Upravne enote Ljubljana na Linhartovi omejeno, zato tam ne morejo zagotoviti posebnega okenca za oddajo podpisov.

Tako lahko volivci podpise oddajo s predhodnim naročanjem ali počakajo na prost termin. Je pa posebno okence, kjer stranke lahko oddajo podpise podpore, odprto na Tobačni ulici.

Prednost bodo imele tiste stranke, ki se bodo predhodno naročile, število odprtih okenc pa bodo sproti prilagajali glede na število strank. Sicer pa volivci v Ljubljani podpis lahko oddajo na lokacijah Tobačna in Linhartova ter na krajevnem uradu Medvode. O tem je minister za javno upravo Boštjan Koritnik v telefonskem pogovoru obvestil tudi predstavnico Inštituta 8. marec, so sporočili z ministrstva.

Pri zbiranju podpisov se je Inštitutu 8. marec pridružilo več kot 100 prostovoljcev iz cele Slovenije, tako danes po navedbah članice programskega odbora Inštituta Maje Koražija potekajo akcije v Mariboru, Kopru, Slovenj Gradcu, Celju, Velenju in Novi Gorici.

Po napovedih poslanke Levice Nataše Sukić bo iniciativo s svojo mrežo na terenu aktivno podprla stranka Levica. Njeni poslanci bodo prav tako prispevali podpise podpore. Ob nujnosti redefinicije spolnega nasilja je po besedah Sukičeve pobuda tudi priložnost za nadaljevanje pogovora v družbi o posegih v telesno integriteto. Ta se je v zadnjem času razplamtel zlasti ob obtožbah spolnega nadlegovanja na fakultetah, a to je le vrh ledene gore, je opozorila poslanka. "O teh stvareh je ogromno družbenega molka, ogromno strahu in ogromno krivičnih tožb," je dodala.

Odzivi državljanov so po navedbah inštituta zelo dobri, saj so doslej že zbrali več kot 1000 potrebnih podpisov podpore predlagani redefiniciji kaznivega dejanja posilstva.

Predlagatelji zakonodajne pobude morajo v 60 dneh zbrati vsaj 5000 overjenih podpisov. Če bodo izpolnjeni vsi pogoji, se bo začel zakonodajni postopek, DZ pa predlog obravnava po enakem postopku kot vse druge zakone.

Zbiranje podpisov v podporo redefiniciji posilstva