Ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres je danes odstopil in se opravičil za mariborski zlom. Foto: BoBo
Ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres je danes odstopil in se opravičil za mariborski zlom. Foto: BoBo
Marjan Turnšek
Tudi mariborski nadškof Marjan Turnšek se je v današnjem odstopnem govoru opravičil za nastalo stanje. Foto: BoBo
Po neuspešnih prisilnih poravnavah je stečaj novembra 2011 doletel Gospodarstvo Rast, mesec dni pozneje Zvon Dva, februarja 2012 pa je v stečaju kot zadnja izmed povezanih družb v lasti mariborske nadškofije končal še Zvon Ena. Foto: MMC RTV SLO
Finančni polom mariborske nadškofije je imel velike posledice za slovensko gospodarstvo. Foto: EPA
Juliusz Janus
Vatikan težav mariborske nadškofije do zdaj ni želel uradno komentirati. Apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz je maja 2012 povedal, da se bo mariborska nadškofija morala znajti sama, odgovorni pa naj odgovarjajo. Foto: BoBo
Papež Frančišek
Papež Frančišek pa je zdaj pozval k odstopu mariborskega nadškofa Marjana Turnška in ljubljanskega nadškofa in metropolita Antona Stresa ter njun odstop tudi sprejel. Foto: Reuters

O finančnem polomu mariborske nadškofije, ki je sprejela več tveganih poslovnih odločitev, predvsem v letih pred izbruhom finančne krize, se je dolgo molčalo. V začetku leta 2011 pa je molk prebil italijanski tednik L'Espresso, ki je javnosti razkril, da je mariborska nadškofija zaradi napačnih poslovnih odločitev zadolžena za skoraj 800 milijonov evrov.

V nadškofiji so te številke zanikali, a težav ob plačilni nesposobnosti ključnih podjetij v neposredni in posredni lasti nadškofije ni bilo več mogoče pomesti pod preprogo, poroča Slovenska tiskovna agencija.

V mariborski nadškofiji so takrat zagotavljali, da si prizadevajo za uspešno sanacijo nastalega položaja. Kot so navedli, so želeli s svojo gospodarsko dejavnostjo "predvsem zagotoviti trdnejšo finančno osnovo za redno in boljše delovanje osnovnega pastoralnega, vzgojno-izobraževalnega ter socialno-kulturnega delovanja", a so ob tem priznali, da se je tak način pokazal kot neprimerna rešitev za cerkveno ustanovo.

Stečaj povezanih družb
Mariborska nadškofija je svoje finančne posle obvladovala prek družbe Gospodarstvo Rast, ki je bila lastniško navzoča v finančnih holdingih Zvon Ena - ta je bil med drugim večinski lastnik telekomunikacijske družbe T2 - in Zvon Dva. Oba holdinga in Gospodarstvo Rast, ki naj bi tedaj bankam dolgovali 550 milijonov evrov, so sredi januarja 2011, le teden dni pred razkritjem stanja v L'Espressu, razglasili insolventnost.

Po neuspešnih prisilnih poravnavah je stečaj novembra 2011 doletel Gospodarstvo Rast, mesec dni pozneje Zvon Dva, februarja 2012 pa je v stečaju kot zadnja od povezanih družb v lasti mariborske nadškofije končal še Zvon Ena.

Upniki Gospodarstva Rast so v stečajnem postopku prijavili za 306,4 milijona evrov terjatev, upniki Zvona Ena za dobro milijardo evrov, upniki Zvona Dva pa za dobrih 407,5 milijona evrov terjatev. Najbolj je v cerkvenih poslih "nasedla" Nova Ljubljanska banka (NLB), ki je v vseh treh postopkih skupaj prijavila za nekaj sto milijonov evrov terjatev.

Velike posledice za slovensko gospodarstvo
Finančni polom mariborske nadškofije je imel velike posledice za slovensko gospodarstvo. Težave številnih do takrat dobro stoječih slovenskih podjetij - npr. Heliosa in Cinkarne Celje, ki sta vključeni v prvi sveženj podjetij za privatizacijo pod novo vlado - in vseh večjih bank so se še dodatno poglobile. Banke so zaradi nezmožnosti lastnika, da bi dejavno sodeloval pri reševanju Gospodarstva Rast in obeh Zvonov, postale lastnice deležev, za katere pa je v času krize težko najti kupca. S potopom obeh Zvonov je brez finančnih vložkov ostalo tudi več kot 65.000 malih delničarjev.

Odstopi zaradi afere
Afera je pretresla tudi vrh mariborske nadškofije in slovenskega RKC-ja. Februarja 2011 je odstopil mariborski nadškof Franc Kramberger, papež Benedikt XVI. pa je na njegovo mesto imenoval dotedanjega mariborskega nadškofa pomočnika Marjana Turnška. Kramberger je sicer zanikal, da bi ga v odstop nagovorili zaradi finančnih težav nadškofije, temveč naj bi bil njegov odstop povezan izključno s starostjo.

Novi nadškof Turnšek je obžaloval dogodke in priznal, da poslovanje med mariborsko nadškofijo in Vatikanom v preteklosti ni bilo vselej najbolj v skladu s pravili. O morebitnih sankcijah ni želel govoriti, Slovenska škofovska konferenca (SŠK) z ljubljanskim nadškofom metropolitom Antonom Stresom na čelu pa je vso odgovornost pripisala gospodarski upravi mariborske nadškofije, ki naj bi prevzemala prevelika tveganja.

Prvi finančnik nadškofije v kritičnem času je bil Mirko Krašovec, ki je takoj po izbruhu afere zapustil položaj ravnatelja nadškofijske gospodarske uprave. Letos nja bi se po nalogu rimske kongregacije za duhovnike začasno preselil v benediktinski samostan Šentpavel na avstrijskem Koroškem. V medijih se ni želel pojavljati, krivdo za finančni polom pa je pripisal splošni gospodarski krizi.

Vatikan je molčal
Vatikan težav mariborske nadškofije do zdaj ni želel uradno komentirati. Apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz je maja 2012 povedal, da se bo mariborska nadškofija morala znajti sama, odgovorni pa naj odgovarjajo.

Na mariborski nadškofiji pa so oktobra 2012 pojasnili, da v skladu s kanonskim pravom odgovorne osebe preiskuje tudi Sveti sedež, ki je v ta namen opravil obširno vizitacijo. Ustanovil je tudi komisijo, ki bi pomagala ugotoviti odgovornost posameznikov in drugih kršitev določb prava Katoliške cerkve. Tudi ugibanja, ali so posli mariborske nadškofije med razlogi za umik iz javnega življenja ljubljanskega nadškofa Alojza Urana, so ostala brez odgovora.

Krašovec, ki je dolgo sam nosil breme odgovornosti za finančni zlom mariborske nadškofije, pa je nato le prebil zid molka in v pismu in dokumentih, ki jih je lansko jesen objavil Dnevnik, opozoril na skupno odgovornost za zgrešene poslovne odločitve. Podpisnik ključnih odločitev je bil v imenu Škofijskega gospodarskega sveta tedaj najožji Krambergerjev sodelavec Stres.

Odhod še Stresa in Turnška
Povabilo papeža Frančiška k odstopu Stresu in mariborskemu nadškofu metropolitu Marjanu Turnšku in njuna odločitev, da ga sprejmeta, naj bi vrnila zaupanje v Cerkev in njeno moralno avtoriteto.

Stres je na novinarski konferenci izrekel iskreno obžalovanje in opravičilo za dogajanje v mariborski nadškofiji, odločno pa zanikal, da bi bila z nadškofom Turnškom glavna krivca za razmere, ki so pripeljale do finančnega zloma. "Škofija ni potopila Zvonov, ampak sta Zvonova potopila škofijo," je dejal. Tudi Turnšek se je opravičil za svoj del odgovornosti, odpoved službi pa razume kot gesto, ki lahko pripomore k prečiščenju razmer v Cerkvi na Slovenskem.