Kristjan Čeh je zaostal za svojimi letošnjimi najboljšimi dosežki. Foto: AP

Čeh je krepko zaostal za svojim osebnim rekordom – 70,35 metra, ki ga je dosegel letos junija na Finskem. Za medaljo bi moral vreči 67,07 metra, kar mu je v tej sezoni uspelo na devetih od desetih tekem.

Izjava Kristjana Čeha po 5. mestu v Tokiu

22-letnik s Ptuja je stopnjeval svoje mete. Po treh metih je bil osmi, nato pa se je povzpel na četrto mesto. V peti seriji je kazalo, da je disk vrgel najdlje, toda sodniki so dosodili prestop. V zadnji seriji je Čeh prišel do daljave dneva – 66,37, vendar ga je nato prehitel še Avstralec Matthew Denny.

Slovenska atletika tako ostaja pri štirih medaljah na OI. Na zmagovalnem odru so bili do zdaj Primož Kozmus v metu kladiva, ki je bil zlat leta 2008 v Pekingu in srebrn leta 2012 v Londonu, kot prva Brigita Bukovec z zgodovinskim drugim mestom na 100 m ovire v Atlanti leta 1996 in z bronom Jolanda Čeplak leta 2004 v Atenah na 800 m.

Dvojno švedsko slavje v metu diska. Foto: Reuters

Trepetal celo za osmo mesto
V prvi seriji je Čeh zalučal disk čez 65 metrov, vendar je prestopil. V drugi seriji je disk poletel 62,95, kar je zadostovalo za osmo mesto. V tretji seriji je po slabem metu (okoli 60 m) namenoma prestopil. Ptujčan je kljub temu ostal na osmem mestu, kar mu prinaša še tri mete. Jamajčan Chad Wright bi Čeha skorajda izločil iz nadaljnjega tekmovanja, vendar je njegov disk pristal pri 62,56 m.

Sorodna novica Simbol sreče Čehu prinesel sproščenost, ne pa tudi medalje

Daljavo dneva dosegel v šesti seriji
Met, ki smo ga od 206 cm visokega orjaka v tej sezoni vajeni, je prišel v četrti seriji. Orodje je zalučal do 66,05 m in se povzpel na 4. mesto. V peti seriji je prestopil. Za medaljo bi moral v zadnji seriji vreči čez 67 metrov, vendar je disk pristal pri 66,37 metra in sanje o medalji so se razblinile.

Stahl, aktualni svetovni prvak, je met za zlato medaljo vrgel v drugi seriji. Petterson je osvojil svojo prvo medaljo na velikih tekmovanjih, Weisshaidinger pa je bil bronast že na SP-ju v Dohi in leto prej tretji tudi na EP-ju v Berlinu.

Trojna jamajška zmaga v šprintu na 100 metrov
V poslastici dneva je v ženskem teku na 100 metrov s časom 10,61 slavila branilka naslova iz Ria, Jamajčanka Elaine Thompson Herah. Druga je bila njena rojakinja Shelly-Ann Fraser-Pryce (10,74). Tudi tretja medalja je šla na Jamajko. S časom 10,76 jo je osvojila Shericka Jackson.

10,61 – drugi najboljši izid vseh časov
Elaine Thompson-Herah je izenačila drugi izid vseh časov, ki ga je Fraser-Pryce dosegla 5. junija letos v domačem Kingstonu. Pred njima je na svetovni lestvici z 10,49 pokojna ameriška atletinja Florence Griffith Joyner, ki je svetovni rekord postavila v Indianapolisu leta 1988. Je pa Thompson-Herah izboljšala olimpijski rekord Griffith Joyner z iger leta 1988 v Seulu.

100 m (Ž)
1Elaine Thompson HerahJamajka10,61
2Shelly-Ann Fraser-PryceJamajka10,74
3Shericka JacksonJamajka10,76
Bliskovite Jamajčanke osvojile vse medalje na 100 m

Blessing Okagbare zaradi dopinga ostala brez polfinala na 100 m
Nigerijska atletinja Blessing Okagbare je bila kaznovana zaradi kršenja dopinških pravil in ne bo več nastopila na olimpijskih igrah v Tokiu. To je prvi dopinški primer na letošnjih olimpijskih igrah.

Duplantis zanesljivo v finale, Lavillenie z nekaj težavami
Svetovni rekorder Armand Duplantis je uspešno opravil kvalifikacije v skoku s palico. 21-letni Šved je preskočil 5,75 metra in se skupaj s še 13 tekmovalci uvrstil v torkov finale.

Manjkal je glavni Duplantisov tekmec za zlato medaljo Sam Kendricks. Dvakratnemu svetovnemu prvaku so v torek potrdili okužbo na novi koronavirus, zato se je moral umakniti z olimpijskih tekmovanj. Enaka usoda je doletela Argentinca Germana Chiaraviglia.

V finale se je uvrstil tudi Francoz Renaud Lavillenie, ki je pred petimi leti na olimpijskih igrah v Riu osvojil srebrno medaljo. Imel je sicer kar nekaj težav, prvi poskus pri 5,50 metra mu ni uspel, nato pa je preskočil 5,65 metra in končno še 5,75 metra.

Izpadel je Poljak Pawel Wojciechowski, svetovni prvak leta 2011. Preskočil je le 5,30 metra.
Aktualni olimpijski prvak Thiago Braz je prav tako preskočil 5,75 metra. Z uspešnim nastopom v kvalifikacijah se lahko pohvali tudi Ernest Obiena, ki se bo za medaljo boril kot prvi filipinski skakalec s palico po 85 letih.

Duplantis je edini, ki je letos preskočil šest metrov, vendar so med finalisti štirje, ki so do zdaj to mejo preskočili na tekmovanjih na prostem.