Usain Bolt se je veselil tretjega zlata v Moskvi. Foto: Reuters
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce je z rojakom Boltom najuspešnejša atletinja prvenstva v Moskvi. Foto: Reuters
Teddy Tamgho
Teddy Tamgho je v zadnji seriji troskoka skočil prek magične meje 18 metrov. Foto: Reuters
Boris Henry in Christina Obergfoll
Boris Henry bo izpolnil obljubo in bo prevzel priimek bodoče žene. Foto: Reuters
Eunice Jepkoech Sum
Eunice Jepkoech Sum je kar malce presenetljivo osvojila zlato na 800 metrov. Foto: Reuters
Ocena svetovnega prvenstva v atletiki
Bolt in Tamgho junaka zadnjega dne Moskve
Bolt z osmo zlato kolajno prehitel Lewisa
Jamajčani dobili štafeto na 4 x 100 m

Jamajčan je v zadnji predaji zanesljivo opravil s tekmeci. Američani, ki so vodili po 300 metrih, so slabo predali in Justin Gatlin ni imel možnosti proti najboljšemu šprinterju sveta. Bron so si pritekli Kanadčani (37,92), potem ko je bila Velika Britanija diskvalificirana.
Bolt, ki bo v sredo praznoval 27. rojstni dan, je osvojil osmo zlato medaljo, ima pa tudi dve srebrni s prvenstva v Osaki leta 2007. Prehitel je ameriška atleta Carla Lewisa in Michaela Johnsona na večni lestvici. Bolt je z moskovskim "trojčkom" ponovil uspeh s SP-ja v Berlinu leta 2009 ter olimpijskih iger v Pekingu (2008) in Londonu (2012).

Tudi Fraser Pryce do tretjega zlata

V ženski štafeti 4 x 100 metrov so Jamajčanke z rekordom prvenstev (41,29) zanesljivo osvojile zlato. Jamajška četverica Carrie Russell, Kerron Stewart, Schillonie Calvert in Shelly-Ann Fraser-Pryce je bila brez konkurence. Fraser-Pryce, ki je tekla v zadnji predaji, je tako kot Bolt osvojila svoje tretje zlato na tem prvenstvu; oba sta bila prva na 100, 200 in 4 x 100 m in najboljša udeleženca tega SP-ja.

Američanke, ki so branile naslov, so v štafeti nastopile brez poškodovane Allyson Felix in zaradi napake v drugi predaji, ko je prehitro stekla Alexandria Anderson, padle povsem na rep finalistk. Šele Octavious Freeman je v zadnji predaji ekipi pritekla srebro (42,75). Francozinje so bile v cilju druge (42,73), a so bile zaradi napačne predaje diskvalificirane.
Tamgho prek magične meje 18 metrov
je v izjemnem finalu troskoka dosegel tretji najboljši izid vseh časov. Francoz je v zadnji seriji skočil kar 18,04 metra.
Tamgho je s 17,68 m, daljavo iz četrte serije, že osvojil prvo mesto v troskoku, ko je kot zadnji v šesti seriji zadnjič stekel po zaletišču in navdušil gledalce z 18,04 m. Pred njim sta 18 m preskočila le Britanec Jonathan Edwards (18,29 m), ki je svetovni rekord postavil 7. avgusta 1995 na SP-ju v Göteborgu, in Američan Kenny Harrison (18,09 m) leta 1996 na olimpijskem finalu v Atlanti. Kubanec Pedro Pablo Pichardo bi bil srebrn (17,68 m). Tudi če bi Tamgho v zadnji seriji prestopil, bi Pichardo ostal na drugem mestu, saj je imel slabši drugi skok, bron pa je osvojil Američan Will Claye (17,52 m).
Boris Henry se bo zdaj pisal Obergföll
Christina Obergföll je pri enaintridesetih letih in petih srebrnih odličjih na velikih tekmah prvič postala svetovna prvakinja. Nemka je v drugi seriji vrgla 69,05 metra. Za skoraj tri metre je premagala Avstralko Kimberley Mickle (66,25 m) in za skoraj štiri Marijo Abakumovo, rusko branilko naslova, ki je bila bronasta (65,09). Obergföllova je druga nemška svetovna prvakinja v metu kopja po Steffi Nerius v Berlinu pred štirimi leti. Pred tem je bila druga na SP-jih 2005 in 2007, na lanskih olimpijskih igrah ter na zadnjih dveh evropskih prvenstvih.

Letos je bila Obergföllova razred zase tudi na mitingih Diamantne lige, načrtuje pa tudi poroko z nekdanjim nemškim metalcem kopja Borisom Henryjem. Pred tekmovanjem v Moskvi je Henry obljubil, da bo vzel njen priimek, če v Moskvi osvoji zlato. Po finalu je dejal, da bo obljubo držal.
Sumova presenetila Savinovo
V teku na 800 metrov je Eunice Jepkoech Sum z osebnim rekordom (1:57,38) v finišu premagala tekmice na čelu z domačinko Marijo Savinovo (1:57,80). Olimpijska zmagovalka, ki je branila naslov, je bila razočarana, saj je veljala za veliko favoritinjo pred svojimi navijači. Bron je osvojila Američanka Brenda Martinez (1:57,91). Alysia Johnson Montano, ki je bila ves čas teka in tudi še v ciljni ravnini nekaj metrov pred tekmicami, je na koncu ostala brez odličja na četrtem mestu (1:57,95).
Kiprop ubranil naslov
Asbel Kiprop, olimpijski zmagovalec iz Pekinga 2008, je v zaključku teka na 1.500 m ugnal Američana Matthewa Centrowitza in Južnoafričana Johana Cronjeja. 24-letni Kiprop, ki je ubranil naslov iz Daeguja, je bil šele 12. na lanskih olimpijskih igrah.