Hokejisti Norveške so se kljub visokem porazu v zadnjem krogu proti ZDA srečno uvrstili v četrtfinale, kjer jih ni bilo od leta 1990. Foto: EPA
Hokejisti Kanade
Hokejisti Kanade se veselijo gladke zmage nad Finci. Foto: EPA
Dmitri Kalinin
Dmitri Kalinin je načel mrežo Švice. Foto: EPA

Vikingi se morajo za prvo napredovanje med elitno osmerico po letu 1990 zahvaliti Nemcem, ki so na zadnji tekmi drugega dela premagali Latvijo s 5:3. Latvijci, ki bi jim za uvrstitev v četrtfinale zadostovala že točka, so vodstvo držali do 48. minute. Nemci, ki so možnosti za napredovanje zapravili že na prejšnjih tekmah, so nato zadeli trikrat v 4 minutah.

Kanada in Rusija potrdili prvi mesti
Kanadčani so na na krilih sijajnih Danyja Heatleyja in Shana Doana odpravili Finsko s 6:3 in potrdili, da so prvi favoriti svetovnega prvenstva. Gostitelji so nanizali že šesto zmago zapored in gladko osvojili prvo mesto v skupini F. Že v 33. sekundi je zadel Ryan Getzlaf. Ko so imeli Finci igralca manj, izključen je bil Ossi Vaananen, jim je uspelo celo izenačiti. Protinapad je lepo zaključil Antti Pihlström. Izid prve tretjine je postavil Doan po podaji Chrisa Kunitza. Po pol ure igre je Heatley povišal na 3:1, Patrick Sharp pa je mojstrsko pospravil plošček za hrbet Nicklasa Backstöma še pred iztekom drugega dela.

V zadnji tretjini so branilci naslova svetovnega prvaka le še nadzorovali potek igre. Znova sta bila natančna Doan in Heatley, za Skandinavce pa sta zadela Pihlström in Tuomo Ruttu. Finci so celo večkrat streljali na gol (27:22), v četrtfinalu pa se bodo pomerili z Američani, ki so kar z 9:1 nadigrali Norveško.

Švicarji bodo imeli popravni izpit
V skupini E so Rusi potrdili prvo mesto z zmago nad Švico s 5:3. Vse je bilo odločeno že po prvi tretjini, ko so v razmiku treh minut zadeli Dmitri Kalinin, Aleksander Ovečkin in Maksim Sušinskij. V zadnji tretjini so Švicarji precej ublažili poraz. Ekipi se bosta v Quebecu znova srečali v sredo, ko so začnejo četrtfinalni obračuni.

Skupina E, 3. krog:
ŠVICA - RUSIJA
3:5 (0:3, 0:1, 3:1)
Sannitz 41., Vauclair 46., Lemm 59.; Kalinin 16. Ovečkin 18., Sušinskij 19., 58., Fedorov 31.

BELORUSIJA - DANSKA
* 2:3 (0:0, 0:1, 2:1)
Ugarov 56., Meleško 58.; Staal 24., Regin 60., 63.

9:1 (3:0, 3:1, 3:0)
Dubinsky 12., 26., 52., Brown 13., 43., Kane 20., Martin 32., Parise 33., Kessel 46.; Trygg 29.

KANADA - FINSKA 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)
Getzlaf 1., Doan 10., 42., Heatley 31., 59., Sharp 39.; Pihlström 6., 49., T. Ruutu 60.

LATVIJA - NEMČIJA 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
Vasiljevs 6., Redlihs 26., Karsums 32.; Schmidt 19., Wolf 28., Schubert 48., Seidenberg 51., Ullmann 53.

KANADA * 5 5 0 0 0 30:8 15 točk FINSKA * 5 3 1 0 1 15:12 11 ZDA * 5 3 0 0 2 25:13 9 NORVEŠKA * 5 1 0 1 3 7:20 4 -------------------------------------- LATVIJA 5 1 0 0 4 8:19 3 NEMČIJA 5 1 0 0 4 13:27 3