Najboljši posameznik v slovenski reprezentanci je bil Luka Gračnar. Izjemno obetavni vratar je prvič zaigral na svetovnem prvenstvu. Foto: EPA
Robert Kristan, Luka Gračnar
Luka Gračnar je v vratih odlično nadomestil Roberta Kristana in dokazal, da bo pravi naslednik najboljšega slovenskega vratarja zadnjih let. Foto: Reuters
Mitja Robar, Loui Eriksson
Mitja Robar (na fotografiji se za plošček bojuje z Louijem Erikssonom) je v drugi tretjini zamudil najlepšo slovensko priložnost. Foto: Reuters
Gal Koren
Prve minute na prvenstvu je dočakal tudi Gal Koren, ki je imel v zadnji tretjini lepo priložnost za zadetek. Foto: Reuters
Kronwall Staffan, Robert Sabolič
V prvi tretjini je imel najlepšo priložnost Robert Sabolič. Slovenski napadalec na fotografiji v dvoboju s švedskim kapetanom Staffanom Kronwallom. Foto: Reuters
Gostitelji druge skupine Finci so po vodstvu s 3:0 na začetku zadnje tretjine nekoliko popustili in Avstrijci so hitro dvakrat zadeli. Finci so se nato zbrali in do konca dosegli štiri gole. Foto: Reuters
Švedi z 2:0 boljši od Slovencev

Slovenija je bila na peti od šestih tekem povsem enakovredna. Le Švica, ki tudi vodi v skupini, je nadigrala rise, ki so se dobro upirali tudi hokejskim velikanom Čehom in Švedom. Slovenci so pred selitvijo v divizijo I, saj je zmaga proti olimpijskim prvakom Kanadčanom bolj kot ne misija nemogoče.

Švedi, svetovni in olimpijski prvaki iz leta 2006, so bili boljši, več so bili pri ploščku in si priigrali več priložnosti, toda Slovenci so pokazali všečen hokej in imeli kar nekaj zrelih priložnosti, a zanesljivega Jhonasa Enrotha jim ni uspelo premagati. Trem kronam je po dveh napakah Slovenije uspelo premagati debitanta na velikih tekmovanjih Luko Gračnarja. Izjemno obetavni Hrušičan je branil izvrstno in bil na koncu tudi izbran za najboljšega igralca v zasedbi Matjaža Kopitarja.

V prvi tretjini Gračnar zaklenil vrata
Švedi so močno pritisnili že na samem začetku. Slovenska obramba na čelu z Gračnarjem je imela veliko dela še posebej ob izključitvah Andreja Tavžlja in Luke Tošiča. Gračnar se je izkazal z nekaj odličnimi obrambami. Do prve resne priložnosti so Slovenci prišli v 11. minuti, ko je po lepi potezi Žige Jegliča pred vrati sam ostal Robert Sabolič, a je bil Enroth na mestu.

Za tem so imeli risi kar minuto in 27 dva igralca več na ledu. Na klop za kaznovane sta morala Gabriel Landeskog in Petter Granberg, toda Slovencem ni uspelo resneje ogroziti vrat gostiteljev prvenstva. Za tem so Švedi še nekajkrat nevarno zapretili, a je Gračnar uspel v prvi tretjini mrežo ohraniti nedotaknjeno.

Velika napaka risov ob menjavi
V 26. minuti je bil Gračnar prvič premagan. Veliko napako so si privoščili Kopitarjevi varovanci. Vsa napadalna trojka je zadrsala v menjavo, ko je plošček imel Johan Fransson. Švedi so hitro izpeljali protinapad. Po levi je sam proti vratom drsal Landeskog, ki je bil lani najboljši novinec Lige NHL, in s strelom ob daljši vratnici zatresel mrežo.

Najlepšo priložnost v drugi tretjini so si risi priigrali celo ob igralcu manj na ledu. Ko je kazen dveh minut prestajal Sabahudin Kovačević, je po napaki Švedov v protinapad sam krenil Mitja Robar, slovenski branilec je Enrotha želel premagati med nogama, a je plošček zadel švedskega vratarja. Ob podobni napaki Švedov, kakršno so si Slovenci privoščili ob prejetem zadetku, se je v veliki priložnosti znašel tudi Boštjan Goličič, a je bil premalo natančen. Po zaslugi razpoloženega Gračnarja so Švedi po dveh tretjinah vodili le z 1:0.

Na 2:0 ob strogi izključitvi D. Rodmana
Po dobri minuti in pol zadnje tretjine je bil po zelo strogi sodniški odločitvi izključen David Rodman. Številčno premoč je Švedom uspelo izkoristiti. Simon Hjalmarsson je mojstrsko prodrl po levi in preigral Aleša Kranjca ter izza vrat podal pred gol, kjer je bil Fredrik Pettersson, ki je ploščico nad ramo Gračnarja poslal v mrežo.

Po drugem golu gostiteljev prvenstva so Slovenci krenili odločneje proti vratom. Nekoliko je zmanjkalo ob poskusu Gala Korena in Blaža Gregorca, ob igralcu več na ledu, ko je bil izključen Hernik Tallinder, pa sta z močnima streloma Enrotha preizkusili Kranjc, Rok Pajić in dvakrat Gregorc. Risi so bili ob koncu zelo nevarni, nalet Slovenije pa je s polminutnim odmorom prekinil švedski selektor Par Marts. Risi so v zadnji tretjini proti švedskim vratom sprožili 12 strelov, Švedi pa proti slovenskim le pet.