Roman Starčenko in soigralci so po šestih porazih dobili odločilno tekmo za obstanek. Foto: EPA

Kazahstan se je z zmago izognil izpadu. S prvo zmago na turnirju je dosegel zgodovinski uspeh. Branilec Valerij Orehov je vpisal gol in podajo. Za Kazahstan so zadeli še pomočnik kapetana Curtis Valk, kapetan Roman Starčenko in Nikita Mihailis, sin trenerja Jurija Mihailisa, ter Alihan Asetov. Brandon McNally in Diego Kostner sta bila natančna za Italijane, ki so v Helsinkih osvojili le točko.

Italijani so v Helsinkih edino točko osvojili proti Francozom, ko so izgubili po podaljšku. Prejeli so kar 32 golov na sedmih tekmah. Foto: EPA

Danci presenetili Kanadčane
Na večerni tekmi skupine A so za presenečenje poskrbeli Danci, ki so s 3:2 premagali Kanadčane, rekorderje po število naslova svetovnih prvakov. Odločilni gol je v 53. minuti dosegel Mathias Bau Hansen. Za Kanadčane je to drugi zaporedni poraz po neuspehu s Švicarji (3:6).

Češka z zadetkom Blümla ugnala neučinkovite Američane
V skupini B v Tampereju so Čehi z 1:0 premagali ZDA. Edini zadetek je v 8. minuti dosegel 21-letni Matej Blümel. Karel Vejmelka pa je zaustavil vseh 24 strelov ameriških hokejistov, vključno z nekaterimi težkimi v zadnjih minutah. Vejmelka je prvič ostal nepremagan v vratih na svetovnih prvenstvih. Jeremy Swayman je ustavil 15 od 16 čeških strelov. Češka si je zagotovila uvrstitev v četrtfinale.

Danci so se veselili velike zmage nad Kanado, v torek pa jih čaka odločilna tekma za četrtfinale proti Slovaški. Foto: EPA

Avstrija po zaostanku z 1:3 do obstanka
Med elito je obstala Avstrija, ki je premagala Veliko Britanijo s 5:3. Po dveh tretjinah so Britanci vodili z 2:0, Matthew Myers je zadel ob prednosti igralca več v 19. minuti, na začetku druge tretjini pa je Robert Dowd povišal na 0:2.

V zadnji tretjini so se Avstrijci razigrali. Ali Wukovits je znižal ob "power playu" v 45. minuti. Dve minuti zatem je Cade Neilson poskrbel, da so imeli Otočani znova dva gola naskoka. Dominque Heinrich (48.) in Benjamin Nissner (52.) sta poskrbela za izenačenje, odločilni gol pa je v 59. minuti dosegel kapetan Thomas Raffl. Peter Schneider je postavil končni izid 44 sekund pred koncem, ko so Britanci poskusili brez vratarja Bena Bownsa.

Veselje v avstrijskem taboru je bilo nepopisno, saj so v eliti obstali šele drugič v zadnjih 18 letih.