Švedi so potrdili tradicionalno premoč v dvobojih s Finci, s katerimi so v tej sezoni na petih soočenjih izgubili le enkrat, a zato najpomembnejšo tekmo – soočenje v Pekingu 2022. Foto: Reuters

Tako Finska kot Švedska sta suvereno dobili uvodne tri tekme. Finski levi s skupnih 14:4, švedske tri krone pa z 11:2, izredna izenačenost obeh hokejskih velesil pa se je potrdila tudi na srednem obračunu v Tampereju, ki ste si ga lahko ogledali na TV SLO 2.

Prvi trije goli severnjaškega hokejskega derbija

Preobrat Finske v dveh minutah in sekundi

Sredi 1. tretjine so Švedi kronali uvodno pobudo, ko je Adam Larrson hitro zadrsal za golom in matiral vratarja Harrija Satterija. Proti toku igre so Finci na začetku 2. tretjine izenačili, potem ko je vratar Magnus Hellberg izpustil plošček po na videz ne preveč nevarnem strelu Mikka Lehtonena.

Izenačenje je dokončno prebudilo gostitelje, ki so se razleteli po ledu in že čez dve minuti in sekundo so vodili, tokrat je bil branilec Lehtonen podajalec, ki je pred vrati na drugi vratnici našel Samija Vatanena, ki je zadel za vodstvo z 2:1.

Kellman izenačil na 2:2 in izsilil podaljšek

V 47. minuti so Švedi izenačili, ko je z modre črte sprožil Erik Gustafsson, pred vrati pa je plošček v mrežo preusmeril Joel Kellman. V petminutnem dodatku ni bilo zadetka, zato so o zmagovalcu na severnjaškem derbiju odločali kazenski streli.

Bemstrom edini izkoristil kazenski strel

Kot edini izmed desetih izvajalcev je v 2. seriji zadel 22-letni Emil Bemström, prvi junak švedske zmage pa je bil suvereni vratar Hellberg, ki je 29 obrambam iz 65 minut tekme dodal še pet obramb pri "loteriji". Švedska je naredila ključni korak k osvojitvi skupine B in s tem najugodnejšemu izhodišču v izločilnih bojih.

Kazenski streli: Bemström švedski junak loterije s Finci
Timo Meier in Nico Hirschier sta prvi orožji Švicarjev, ki so prevzeli vodstvo v skupini A v Helsinkih. Foto: EPA

Švicarji strli tudi Slovake

Stoodstotni izkupiček po štirih tekmah ohranja Švica, ki je s 5:3 premagala Slovaško. Timo Meier (v 33. minuti) in Nico Hirschier (v 46. minuti) sta bila kot prva napadalca Švicarjev jeziček na tehtnici na dvoboju s Slovaki. Švica je sicer prevladovala in več streljala na gol kot Slovaška (30:16), ki je izkoriščala ne preveč zanesljivega vratarja Leonarda Genonija.

A ta se je zbral, ko je bilo to najbolj potrebno: v zadnjih minutah so Švicarji ubranili dveminutno igro z dvema igralcema manj, ki se je nato še podaljšala zaradi umika slovaškega vratarja.

Francozi na koncu le kronali premoč

Italija je z golom Luce Friga proti Franciji vodila vse do predzadnje minute, ko je Sacha Treille vsega 66 sekund pred iztekom rednega dela izsilil podaljšek. V dodatku pa so galski petelini potrebovali zgolj 64 sekund in Hugo Gallet je zadel za zmago Francije z 2:1. Francozi so sicer nastreljali Italijane s 36:21.

Italijane po prvi osvojeni točki na prvenstvu zdaj čaka dvoboj za obstanek med elito s Kazahstanom, medtem ko se Francozi lahko zdaj vpletejo v boje za četrtfinale.

Veselje Huga Galleta, ki je na podajo Damiena Fleuryja zadel v podaljšku za sladko zmago Francije, ki si je verjetno že zagotovila obstanek med elito, v katero se je vrnila za zeleno mizo. 24-letnik iz Amiensa sicer že tri leta igra na Finskem, kjer bo tudi v prihodnje branil barve ekipe KalPa iz Kuopia. Foto: AP

Norvežani prizemljili Avstrijce

Podobno pomembna tekma se je igrala v skupini B. Avstrija je po odmevni zmagi nad Češko povedla proti Norveški prek Dominiqua Heinricha, a nato so vajeti prevzeti polarni medvedi.

Dvakrat je zadel Mats Rosseli Olsen, Andreas Martinsen pa je golu dodal še podajo in bil izbran za igralca tekme, ki so jo Norvežani dobili s 5:3.

V Tampereju je sicer zadnja Velika Britanija z eno točko, tako da Avstriji s tremi točkami vseeno dobro kaže glede obstanka. Zato pa je zdaj Norveška vsaj začasno na 4. mestu skupine.

Drugo leto se med elito vračata Slovenija in Madžarska, ki bosta nadomestili letošnji zadnjeuvrščeni ekipi prvenstva na Finskem.

5:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Malgin 1., Egil 24., Meier 33., Hischier 46., Herzog 60.; Roman 11., Šlafkovsky 26., Takač 50.

Slovaški junak olimpijskih iger Juraj Šlafkovsky je proti Švici izenačil na 2:2, kar je bil prvi gol na SP-jih za 18-letnika, ki sicer na Finskem igra za TPS Turku. Foto: AP