V ekipnem zasledovanju na 4000 m je četverica prikolesarila prvo olimpijsko zlato v tej disciplini po letu 1960. Foto: Reuters

Italijani so svetovni rekord s 3 minutami 42,032 sekundami uspeli postaviti tudi po zaslugi Ganne, ki se je minuli teden v Tokiu pomeril tudi v vožnji na čas. Osvojil je peto mesto, na koncu pa je slavil slovenski kolesarski as Primož Roglič.

V tekmi za tretje mesto sta se pomerili ekipi Avstralije in Nove Zelandije, ki sta bili v prvih 2500 m precej izenačeni, nato po so padcu Novozelandca Aarona Gata slavili Avstralci. Z današnjo medaljo so povečali svojo olimpijsko zbirko odličij, med katerimi sta srebro iz Londona 2012 in Ria 2016.

Britanci, trikratni branilci olimpijskega naslova, so na koncu pristali na sedmem mestu.

Kolesarstvo na stezi, ekipno zasledovanje, 4000 m (M)
UvrstitevTekmovalecDržava
1Consonni/Ganna/Lamon/MilanItalija
2Hansen/Larsen/Madsen/PedersenDanska
3Howard/O'Brien/Plapp/WelsfordAvstralija
Sakura Josozumi. Foto: Reuters

ROLKANJE: Še eno zlato Japonski
Japonska rolkarka Sakura Josozumi je prva dobitnica zlate olimpijske medalje v disciplini park. Svetovna podprvakinja je v finalu olimpijskih iger v Tokiu z oceno 60,09 točke slavila pred rojakinjo Kokono Hiraki, ki je zbrala 59,04 točke.

Sorodna novica 13-letna superzvezdnica, ki osvaja (olimpijski) svet

Osem finalistk v disciplini park je imelo na voljo po tri 45-sekundne vožnje, ko so sodniki ocenjevali težavnost in izvirnost njihovih likov. V boju za zlato je 19-letna Josozumi premagala najstnici – 12-letno Hiraki na drugem mestu in 13-letno Britanko z japonskimi koreninami Sky Brown na tretjem.

Svetovna prvakinja Misugu Okamoto je padla v vseh treh nastopih in končala na četrtem mestu.

Japonska je potrdila status velesile v rolkanju. Pred tem sta v uličnem slogu zmagala 22-letni Juto Horigome med moškimi in 13-letna Momiji Nišija med ženskami.

BOKS: Zlato Kubancu
Kubanski boksar Arlen Lopez je upravičil vlogo favorita in na olimpijskih igrah v Tokiu osvojil zlato kolajno v kategoriji do 81 kg. V finalu poltežke kategorije je 28-letnik po sodniški odločitvi s 4:1 premagal Britanca Benjamina Whittakerja. To je druga zlata medalja za Kubo na teh OI.

Za Lopeza je to že drugo olimpijsko zlato v karieri. Pred petimi leti na igrah v Rio de Janeiru je bil najboljši v kategoriji do 75 kg.

KONJENIŠTVO: Maher zlat v preskakovanju ovir
Britanski jahač Ben Maher je na olimpijskih igrah v Tokiu osvojil zlato kolajno. V posamičnem preskakovanju ovir konjeniškega športa je ugnal Šveda Pedra Fredricsona, ki si bo nadel srebrno odličje. Maher je na Explosionu W Veliki Britaniji prijahal drugo zaporedno olimpijsko zlato v tej disciplini in peto konjeniško kolajno v Tokiu.

Konjeništvo, preskakovanje ovir, posamično
1Ben Maher/Explosion WVelika Britanija
2Peder Fredricson/All inŠvedska
3Maikel van der Vleuten/Beauville ZNizozemska

Prenos olimpijskega dogajanja je na TV SLO 2 (tudi za vse, ki ste na dopustu v tujini v EU-ju) in na Valu 202.

Svetlani, Romašina in Kolesničenko, olimpijski prvakinji. Foto: Reuters

SINHRONO PLAVANJE: Romašina do šestega olimpijskega zlata
Rusinja Svetlana Romašina je osvojila svojo šesto zlato medaljo. Na najvišjo stopničko se je v konkurenci dvojic v sinhronem plavanju povzpela skupaj z rojakinjo Svetlano Kolesničenko. Za prosti program sta dobili oceno 98,8, njuna končna ocena nastopa pa je znašala 195,9079.

Romašina je zbiranje olimpijskih medalj začela v Pekingu 2008, ko je osvojila zlato z ekipo, medtem ko je bila v Londonu 2012 in Riu 2016 na najvišji stopnički tako v dvojicah kot z rusko ekipo.

Sinhrono plavanje, dvojice (Ž)
1Romašina/KolesničenkoOlimpijski atleti Rusije
2Huang/SunKitajska
3Fedina/SavčukUkrajina

ROKOBORBA: Kavai Jukako razveselila Japonce
Japonska rokoborka Kawai Yukako je osvojila naslov olimpijske zmagovalke v prostem slogu do 62 kg. Bronasta s svetovnega prvenstva 2019 je v finalu na domačem terenu tesno, s 4:3 premagala svetovno prvakinjo Aisulu Tinibekovo iz Kirgizistana.

DVIGANJE UTEŽI: Zlato s svetovnim rekordom v Gruzijo, do medalje tudi Sirijec
Gruzijski dvigalec uteži Laša Talahadze je osvojil naslov olimpijskega prvaka v supertežki kategoriji (nad 109 kg). Potem ko je pred petimi leti v Rio de Janeiru zmagal nad 105 kg, je bil najboljši tudi na vseh svetovnih in evropskih prvenstvih supertežke kategorije ter nabral devet svetovnih in 12 evropskih naslovov. Talahadze je s skupno 488 kg - z novim svetovnim in olimpijskim rekordom - kar za 47 kg ugnal vso konkurenco. V potegu je dvignil 223 kg in izboljšal svoj prejšnji svetovni rekord, v nalogu s sunkom pa 265 kg.