Kyle Lowry je 20 izmed 32 točk nasul v zadnji četrtini, ko je Toronto letel po parketu Scotiabank Arene. Foto: Reuters

Luka Dončić je izpustil četrto zaporedno tekmo zaradi zvitega gležnja in prvič se je zares poznalo, da ga ni bilo na parketu. Njegovi soigralci so v zadnji četrtini delovali kot razbita vojska, sploh niso igrali obrambe, v napadu pa se jim je popolnoma ustavilo. Ko je šel voz navzdol, ni bilo nikogar, da bi ga zaustavil s kakšno pametno potezo ...

Raptorsi pred tem največ nadomestili 25 točk zaostanka
V sredo so se v Detroitu poškodovali trije nosilci igre prvakov. Pascal Siakam, Marc Gasol in Norman Powell so izpustili drugo zaporedno tekmo, in to se je zelo poznalo. Po treh četrtinah so zaostajali s 63:86 in prav nič ni kazalo na največjo vrnitev v zgodovini kluba. 11. decembra 2010 so Raptorsi nadomestili 25 točk zaostanka in zmagali v Detroitu.

Lowry nasul 20 točk v zadnji četrtini
Kyle Lowry je bil neustavljiv v zadnji četrtini, ko je prispeval kar 20 točk. Bil je pravi motor ekipe, z dvema izjemnima trojkama je dvignil navijače na noge, tri minute pred koncem je na semaforju pisalo 104:99 in številni gledalci so se kar držali za glavo. Tisti, ki so odšli domov pred zadnjo četrtino, pa so naredili veliko neumnost.

Boucher prispeval odločilne štiri točke
Kristaps Porzingis je z dvema prostima metoma pol minute pred koncem poskrbel za zadnje vodstvo Dallasa na srečanje (106:107), nato pa je Lowry krenil v prodor in sijajno zaposlil Chrisa Boucherja, ki je s silovitim zabijanjem 25 sekund pred koncem znova nagnil tehtnico na stran gostiteljev. Trener gostov Rick Carlisle je vzel zadnjo minuto odmora in narisal akcijo, Jalen Brunson pa ni bil natančen. Boucher je ujel žogo in zadel dva prosta meta 1,6 sekunde pred koncem. Mavsi niso imeli več minute odmora in Porzingis je prek celotnega igrišča zgrešil trojko.

Jalen Brunson je bil najboljši strelec Dallasa z 21 točkami, vendar je zgrešil odločilni met dve sekudni pred koncem. Foto: Reuters

Utahu uspela največja vrnitev vseh časov
Zadnjič je ekipa v Ligi NBA zapravila 30 točk naskoka pred desetimi leti, ko je Chicago vodil že za 35 točk proti Sacramentu, na koncu pa so Kingsi 21. decembra 2009 zmagali s štirimi točkami prednosti v United Centru (98:102). Največja vrnitev v zgodovini Lige NBA je uspela Utahu 27. novembra 1996 proti Denverju. Nuggetsi so ob polčasu vodili za 36 točk, na koncu pa ostali praznih rok (107:103).

Zelo slab začetek Mavsov
Mavericksi so zgrešili prvih šest metov in jezni Carlisle je že po dveh minutah in 50 sekundah vzel minuto odmora. Dorian Finney Smith je s trojko zadel prvi met iz igre za Dallas sredi uvodne četrtine (11:4). Gostitelji so bili precej bolj razigrani. OG Anunoby je povišal na 18:6, kar je bila navišja prednost Raptorsov na tekmi. Delon Wright in Maxi Kleber sta s trojkama uspela ujeti priključek v zadnjih dveh minutah prvega dela igre (20:17).

Serge Ibaka se je odlično boril s Porzingisom, ki je zgrešil kar deset metov (5/15). Foto: Reuters

Porzingis z desetih metrov prehitel sireno
Toronto je pet minut pred odmorom še vodil s 34:32, nato pa je Dallas z delnim izidom 10:0 prevzel pobudo (34:42). Gostje so se razigrali in Porzingis je z desetih metrov prehitel sireno in Mavsi so imeli ob odmoru devet točk naskoka (42:51).

Raptorsi nemočni v tretji četrtini
Začetek drugega polčasa je minil v znamenju razigranih gostov, ki so si z delnim izidom 13:0 priigrali že 20 točk naskoka po zabijanju Tima Hardawaya (44:64). Trener prvakov Nick Nurse nikakor ni uspel najti razigrane peterke. Prednost Dallasa je vztrajno naraščala in Dwight Powell je s polaganjem povišal na 55:85 dve minuti pred koncem tretje četrtine. Po 36 minutah so imeli gostje 23 točk naskoka (63:86).

Rezervisti Toronta plesali po notah Lowryja
Nurse se je odločil, da bo ob Lowryju na parket poslal rezerviste. Boucher, Terence Davis, Rondae Hollis-Jefferson in Malcolm Miller so začeli zadnjo četrtino z granitno obrambo. Dallas je bil brez idej v napadu in Lowry je z dvema zaporednima trojkama znižal na 88:93, Raptorsom je uspel delni izid 23:5. Tekma, ki je bila že skoraj odločena, se je sredi zadnje četrtine začela znova, v dvorani pa je bilo vse bolj glasno. Lowry je vodil vse napade Toronta. Če ni zaključil sam, pa je uspešno zaposlil soigralce in Hollis-Jefferson je štiri minute in pol pred koncem poskrbel za vodstvo Toronta z 98:97. Lowry je bil zares vroč, zadel je dve zaporedni trojki za 104:99.

Gostom se je še uspelo zbrati. Brunson je s polaganjem in dodatnim prostim metom znižal, Porzingis pa je oddal dva prosta meta 32 sekund pred koncem (107:108). Zadnjo besedo je imel odlični Boucher (21 točk, 7 skokov in 4 blokade), ki je z zabijanjem in dvema prostima metoma potrdil neverjetno vrnitev prvakov.

Lowry še ni doživel take tekme
"Ko smo začutili priložnost za preobrat, smo iztisnili vse iz sebe. Rezervisti so imeli sanjski večer. To je neverjetno! Take tekme res še nisem doživel. Res nepozabno," je bil navdušen Lowry.

Carlisle: Iz tega poraza se moramo veliko naučiti
Carlisle je bil po tekmi potrt: "Veliko razočaranje za nas in prevzemam odgovornost za poraz. V zadnji četrtini sploh nismo bili agresivni. Navijači so jim dali krila, mi pa nismo bili pripravljeni. Vseeno smo imeli met za zmago, a ni nam uspelo. Iz tega poraza se moramo veliko naučiti."

Nikola Jokić in soigralci so v drugem polčasu popolnoma nadigrali Lakerse. Foto: Reuters

Lakersi nemočni brez poškodovanega Jamesa
Lakersi so na uvodnih 27 tekmah izgubili le trikrat, ta teden pa so doživeli tri zaporedne poraze. Brez poškodovanega LeBrona Jamesa niso imeli nobenih možnosti proti Denverju (104:128). Zvezdnik Jezernikov je počival zaradi poškodbe prsne mišice, ki jo je staknil v torek proti Indiani.

Prvič v tej sezoni so Lakersi igrali brez Jamesa in gledalci v Staples Centru so se lahko le držali za glavo. 19 izgubljenih žog, slaba organizacija igre in katastrofalna obramba so bili glavni razlogi za visok poraz.

Anthony Davis je bil najboljši strelec tekme z 32 točkami, a vsega ni zmogel sam. V tretji četrtini je staknil še poškodbo kolena ob padcu na parket. Na božični dan je na sporedu mestni derbi v Los Angelesu, oba zvezdnika Lakersov pa imata težave s poškodbami.

Čančar igral zadnji dve minuti in zadel oba prosta meta
Nuggetsi so nanizali šest zmag zapored in imajo le še dva poraza več od Lakersov. Do odločilne prednosti so prišli v tretji četrtini, ki so jo dobili s 36:25. Dve minuti pred koncem je vstopil še Vlatko Čančar in 58 sekund pred zadnjim piskom sirene tudi zadel oba prosta meta.

Tekme 22. decembra:
TORONTO – DALLAS
110:107 (20:17, 22:34, 21:35, 47:21)
Lowry 32 (12/23 iz igre, 5/13 za tri), 10 podaj in 8 skokov, Boucher 21, 7 skokov in 4 blokade, Hollis Jefferson 18, VanVleet 10, Davis 9, McCaw 8, Ibaka in Anunoby po 6; Brunson 21 (8/14
iz igre) in 9 podaj, Porzingis 19 (5/15 iz igre, 3/9 za tri) in 12 skokov, Powell 17 in 9 skokov, Hardaway 16 in 8 skokov, Finney Smith 14 (3/4 za tri), Kleber 7, Broekhoff 6, Wright 5, Se.
Curry (0/7 iz igre) in Marjanović po 1, Dončić je izpustil četrto tekmo zapored zaradi zvina gležnja.

BOSTON – CHARLOTTE 119:93
Tatum 39 (15/29 iz igre) in 12 skokov, Walker 23 (5/11 za tri), Brown 16 in 9 skokov, Williams 12 (5/6 iz igre); Graham 23 (6/13 za tri) in 10 podaj, Biyombo 18 (8/11 iz igre), Bridges 15, Rozier 14.

MILWAUKEE – INDIANA 117:89
Matthews 19 (4/8 za tri), Antetokounmpo 18 (8/17 iz igre), 19 skokov, 9 podaj, B. Lopez in Hill po 17; Sabonis 19 in 18 skokov, McDermott 15 (3/6 za tri), A. Holiday in Turner po 11, Brogdon 10 (5/19 iz igre) in 10 podaj.

OKLAHOMA CITY – LA CLIPPERS 118:112
Gilgeous Alexander 32 (12/25 iz igre), Schröder 28 (4/8 za tri), Adams 20 (10/15 iz igre) in 17 skokov, Paul 12; Williams 22 (7/20 iz igre), George (6/17 iz igre) in Harrell po 18, Shamet 14.

LA LAKERS – DENVER 104:128
Davis 32 (13/23 iz igre) in 11 skokov, Kuzma 16, James ni igral zaradi poškodbe prsne mišice; Millsap 21 (3/4 za tri), Harris 19, Jokić 18, Beasley 16 ... Čančar 2 (0/1 iz igre, prosti meti 2/2) v dveh minutah.