Beograd in Madrid sta končno pozabljena - Katovice so prizorišče največjega uspeha slovenske košarkarske reprezentance. Foto: EPA
Erazem Lorbek
Fenomenalna igra Erazma Lorbka je v 3. četrtini prinesla preobrat. Erazem je zbral 27 točk, za dve je metal 8/11, za tri pa 2/2, temu je dodal še 8 skokov. Foto: EPA
Hrvaško razočaranje
Hrvati so upali, da bodo z eno dobro predstavo popravili bled vtis, a to je bil račun brez krčmarja. Foto: EPA
Slovenski navijači
V dvorani Spodek v Katovicah se je zbralo okoli dva tisoč slovenskih navijačev. Do južne Poljske je le osem ur vožnje ... Foto: EPA
Roko Leni Ukić
Roko Leni Ukić je bil v prvi četrtini nerešljiva uganka za slovensko obrambo, ki pa je nato v 2. polčasu prejela samo 18 točk. Foto: EPA
Erazem Lorbek je odigral tekmo kariere in se upravičeno poteguje za naslov najbolj koristnega igralca turnirja. Foto: EPA
Četrtfinalna zmaga nad Hrvaško zgodovinska
Navijači bučno proslavili uspeh košarkarjev

Slab začetek, dober konec! Hrvaška je sredi prvega polčasa vodila že za 15 točk (32:47), a prebujena obramba in napad pod vodstvom starejšega Lorbka (27 točk) sta prinesla preobrat v 3. četrtini, v kateri so nasprotniki dosegli pičle 3 točke.

Odločili obramba in hladnokrvnost
Sledila je dramatična končnica, v kateri so slovenski košarkarji ohranili mirne živce. Z dvema trojkama, kar so bile njegove edine točke na tekmi, se je izkazal Uroš Slokar. V zadnjih sekundah so Jaka Lakovič in tovariši trdno držali igro ter zgodovinsko zmago v svojih rokah. Boštjan Nachbar je 5 sekund pred koncem prispeval zmagoviti koš in slavje v Katovicah in v Sloveniji se je začelo.

Po Hrvaški sledi Srbija
Trdo prigarana zmaga je Juretu Zdovcu in njegovim izbrancem prinesla prvi slovenski polfinale na evropskih prvenstvih, kar je največji uspeh moške članske reprezentance. Končni cilj - medalja na Poljskem - je na dosegu roke. Polfinalna ovira v soboto ob 21.00 bo Srbija, ki jo je Slovenija v predtekmovanju premagala z 80:69.
Zmaga nad sosednjo Hrvaško je Sloveniji prinesla tudi že lepo nagrado - neposredno uvrstitev na SP 2010 v Turčiji in naslednje evropsko prvenstvo, ki bo leta 2011 v Litvi.

1. četrtina (18:25) - Hrvaška agresivnost in razigrani Ukić
Začetna slovenska peterka je bila Lakovič, D. Lorbek, Nachbar, E. Lorbek in Brezec. Jasmin Repeša je izbral naslednjo peterico: Ukić, Planinić, Rozić, Banić, Kasun. Prva žoga je po skoku Brezca in Kasuna pripadla Sloveniji, a napačna podaja in prekršek sta Kasunu omogočala, da je s prostim metom dosegel prvo točko na srečanju. Do sredine četrtine so z agresivno igro prevladali Hrvati, ki so si priigrali prednost sedmih točk (4:11). Pritisk na Lakoviča in tri hrvaške trojke so obdržale razliko na + 7. Roko Leni Ukić je ob dveh trojkah dosegel kar 12 točk.

2. četrtina (21:22) - Nachbarjeva neuspešna "igra"
Zdovčevi fantje so prijeli v obrambi in Hrvatom je zmanjkalo časa za prvi napad. Lakovič je v drugem poskusu zadel prvo trojko, ob tem je Kus storil še prekršek in zaostanek se je zmanjšal na tri točke (24:27). Sledilo je obdobje trdne obrambe, nato pa je "Boki" Nachbar dvakrat zapored naredil prekršek v napadu. Drugi je bil celo zaigran in sodnik Brezauskas ga je kaznoval s tehnično. Repeševo moštvo je povedlo za 11 točk (27:38). 14 sekund pred odmorom je uslugo Sloveniji s tehnično napako naredil Marko Popović. Lakovičeva prosta meta in trojka Domna Lorbka ob sireni je zaostanek stopila na znosnih osem točk (39:47).

3. četrtina (14:3) - Granitna obramba in ERAZEM
Erazem je ponovil bratovo vajo s konca polčasa in zadel trojko za 44:48. Igra je postajala vse bolj živčna in raztrgana. Po nekaj zgrešenih metih na obeh straneh je znova zadel E. Lorbek, nato pa je Lakovič s trojko znižal na samo točko zaostanka. Izjemni Erazem je z meti s polrazdalje dodal še štiri nove točke in Slovenija je drugič na tekmi povedla. Prvo vodstvo je bilo 3:1 v 2. minuti srečanja.

4. četrtina (14:15) - Slokarjevi zlata vredni trojki
Lončar je zgrešil odprti met za tri, na drugi strani je sledila nova mojstrovina koga drugega kot Erazma Lorbka. Slovenija je povedla za pet (55:50), a sta Vujčić in Ukić vrnila "kockaste" na - 1. Ob izteku slovenskega napada je Slokar zadel trojko iz obupa, kar so bile njegove prve točke na tekmi. Uroš je vajo ponovil v naslednjem napadu. Hrvate je v igri držal razpoloženi center Vujčić. Ničević je dobro minuto pred koncem zadel oba prosta meta (65:62). Nachbar je pet sekund pred iztekom časa prispeval zadnji slovenski točki in niti trojka Planinića ni mogla več preprečiti slovenskega zmagoslavja.

Zaradi poškodb nista igrala Goran Dragič in Matjaž Smodiš. Jaka Klobučar ni dobil priložnosti za igro, medtem ko je Jaka Lakovič odigral celotnih 40 minut, Erazem Lorbek pa je počival le 40 sekund.