Pau Gasol je dokazal svojo NBA-kakovost.  Ob metu iz igre 11/13 je dosegel 28 točk, po 14 v vsakem polčasu. Zbral je tudi 9 skokov. Foto: Reuters
Pau Gasol je dokazal svojo NBA-kakovost. Ob metu iz igre 11/13 je dosegel 28 točk, po 14 v vsakem polčasu. Zbral je tudi 9 skokov. Foto: Reuters
Timofej Mozgov, Nenad Krstić in Miloš Teodosić
Mlada srbska reprezentanca je v drugi četrtini povsem ustavila Ruse, ki so zmogli vsega štiri točke. Foto: Reuters
Marc Gasol in Tony Parker
Tony Parker si je privoščil precej nespametnih potez in bil hkrati tudi nerazpoložen, saj je zadel le en met iz igre. Foto: Reuters
Nenad Krstić
Nenad Krstić je v prvi četrtini dosegel 9 točk, v nadaljevanju pa je bil v ospredju zlasti Uroš Tripković, z 18 točkami prvi strelec tekme. Foto: EPA

Košarkarji Srbije so zmagali z 79:68 in se prvič po letu 2001 prebili v polfinale, medtem ko je bila Španija kar s 86:66 boljša od Francije, ki je imela obilo smole, saj je kot edino neporaženo moštvo iz prejšnjega dela evropskega prvenstva naletela na največje favorite. V petek bosta v Katovicah na sporedu še preostala četrtfinalna obračuna, najprej Turčija - Grčija in nato še Slovenija - Hrvaška.

Ruski mrk v drugi četrtini
Za Ruse je bila usodna druga četrtina, ko so dosegli le štiri točke, potem ko kar sedem minut in pol niso mogli zadeti. Po nizu 17:0 je bilo 38:24, v 24. minuti pa je prednost znašala 20 točk: 48:28. Varovanci Dušana Ivkovića so slabo odigrali zadnje tri minute tretje četrtine in prednost se je stopila, vendar nikoli pod 10 točk. Miloš Teodošić je v 36. minuti zadel svojo drugo trojko zapored (66:51), ko je Uroš Tripkovič povišal na 73:58, pa je bilo dobri dve minuti pred koncem vse odločeno. Če se bo Slovenija prebila v polfinale, bo priložnost za veliki finale res velika - v predtekmovanju je Slovenija Srbijo zanesljivo premagala.

Izjemni Gasol, neprepoznavni Parker
Zaradi prepričljivih predstav Francije na letošnjem prvenstvu in težav Španije je bilo pred večernim četrtfinalom precej ugibanj, kdo bo uspešnejši. Toda Španija je pokazala, da se je evropsko prvenstvo za prvega favorita šele zdaj zares začelo in je po veliki zmagi vsem poslala signal, da z njo ne bo več šale. Rudy Fernandez s trojkami in Pau Gasol pod košem sta poskrbela, da je bilo že po prvi četrtini deset točk prednosti, ob polčasu pa 15. Prednost se je nato gibala med 15 in 20 točkami, pet minut pred koncem pa se je Francozom uspelo približati na 77:66. A za preobrat ni bilo nobenih možnosti. Tony Parker je povsem odpovedal in ob metu iz igre 1/8 dosegel le 6 točk, medtem ko je izjemni Pau Gasol zbral 28 točk in 9 skokov.