Jaka Lakovič je spet je dal svoj delež, imel največjo minutažo (igral je več kot 37 minut) in dosegel 14 točk. Foto: EPA
Szymon Szewczyk
Nekdanji igralec Uniona Olimpije Szymon Szewczyk je v prvi četrtini dosegel 13 točk, v nadaljevanju pa je bil neviden. Foto: EPA
Erazem Lorbek
V prvi četrtini je Slovenija igrala zlasti na Erazma Lorbka, ki pa se je razigral v drugem polčasu in bil z 20 točkami (met 7/14 iz igre) prvi strelec tekme, dodal pa je tudi devet skokov. Foto: EPA
Pau Gasol v prvi četrtini (2 točki s prostih metov) ni preveč trošil moči, nato pa je le dal svoj delež in dosegel 19 točk in 8 skokov. Foto: EPA
Ersan Ilyasova in Nenad Krstić
Ersan Ilyasova je bil najboljši strelec tekme proti Srbiji z 22 točkami. Foto: EPA
Poljaki so se upirali le v prvem polčasu

Zaostanek po prvi četrtini (11:17) in met iz igre 4/20 ni zmedel Zdovčevih fantov. Brez panike je met počasi stekel in ob polčasu je Slovenija že vodila za dve točki. Namesto Jake Lakoviča je prvi trojki tokrat zadel Samo Udrih, vendar je bilo treba na pravi slovenski juriš čakati do začetka drugega polčasa, ko se je razigral Erazem Lorbek, z 20 točkami prvi strelec tekme. Po dveh njegovih trojkah je prednost narasla na 17 točk in Poljaki so bili izgubljeni.

Svoj delež je dal tudi Jaka Lakovič, ki je igral skoraj vso tekmo, obramba pa je grizla zlasti v tretji četrtini, ko Poljaki več kot sedem minut niso mogli zadeti iz igre. V zadnji četrtini je prednost dosegla 20 točk. Naslednji tekmec bo (v sredo) Turčija, tekma pa bo odločala o razpletu pri vrhu skupine F.

Boljšega trenutka za daljše krizno obdobje si Slovenija, ki je igrala brez poškodovanih Matjaža Smodiša in Gorana Dragiča, ne bi mogla izbrati. Poljska reprezentanca je namreč razred slabša od slovenske in ji niti podpora 8.000 gledalcev s tribun ni pomagala. S porazom je njenih upov za četrtfinale konec.

Prva četrtina (11:17): Ko nič ne gre skozi obroč
Primož Brezec je dosegel prve štiri slovenske točke, v obrambi je težave povzročal Szymon Szewczyk. Jure Zdovc se je jezil, ker nad E. Lorbkom sodniki dvakrat niso piskali osebne napake. Po trojki Davida Logana (8:4) je Zdovc vzel minuto odmora, E. Lorbek je z dvema košema izenačil. Toda zunanji igralci se niso mogli razigrati - Nachbar je grdo zgrešil trojko. Ko je bil obakrat s črte prostih metov neuspešen E. Lorbek, Nachbar pa je zadel enega od obeh poskusov, je bilo dokončno jasno, da slovenski igralci tokrat niso pri metu. Jaka Lakovič, ki ga je poljska obramba odrezala, se je med strelce vpisal šele v 9. minuti, ko je zadel prosta meta. S trojko Koszarka je prednost gostiteljev narasla na 17:11.

Druga četrtina (20:12): S 4 trojkami do lepega vodstva
Kar ni uspevalo Lakoviču, je Samu Udrihu. Z dvema zaporednima trojkama je Slovenija izenačila, obramba pa je le kazala poteze s prejšnjih tekem. Odprlo se je še Lakoviču, četrto slovensko trojko pa je na consko postavitev hitro prispeval še Goran Jagodnik. Po duhoviti podaji E. Lorbka Urošu Slokarju je bil pogled na semafor že zelo poživljajoč: 29:22. A kaj, ko je naslednjih sedem točk dosegla Poljska. Navijače je na noge dvignilo zlasti zabijanje Ignerskega. V 19. minuti je v igro vstopil Jaka Klobučar in s prostima metoma Slovenijo spet popeljal v vodstvo. Jaka Lakovič je do odmora dosegel 7 točk, Szymon Szewczyk 13. Slovenske trojke v prvih 20 minutah: 4/14. Skok: 20:26 v poljsko korist.

Tretja četrtina (22:11): 9 točk Erazma Lorbka
Načrt, da se Slovenija končno oddalji, se je začel uresničevati. Točki Brezca in lepo polaganje Nachbarja so bili lepa napoved za drugi del, zadel je ŠE E. Lorbek, po odlični podaji Nachbarja PA zabil Brezec. 39:30! Poljaki, ki so bili nezbrani v napadu, so poskušali slovenski nalet ustaviti z minuto odmora. Neuspešno - Szewczyk ni mogel pokriti E. Lorbka, ki je v 27. minuti s trojkama prednost povišal na +17 (49:32). Pred odločilno četrtino je bilo 53:40.

Četrta četrtina (23:20): Vsi le še čakali na konec
Presenetljivi Samo Udrih je dosegel svojo osmo točko, Jaka Lakovič je sprožil natančno trojko, E. Lorbek pa je pod košem lepo končal napad za vodstvo 60:42, kar je vzelo voljo Poljakom. Osmega poraza v osmih tekmah proti Sloveniji niso mogli več preprečiti. Z novima točkama Sama Udriha je bilo pet minut pred koncem 67:47 in edino vprašanje je bilo, kakšna bo končna razlika.

Turčija po drami do nove zmage
Košarkarji Turčije ostajajo na vrhu skupine F brez poraza, potem ko so po podaljšku premagali Srbijo z 69:64. Varovanci Bogdana Tanjevića so vodili večji del srečanja, potem pa je 43 sekund pred koncem Miloš Teodosić zadel trojko za vodstvo Srbije s 64:63, 15 sekund zatem je s prostim metom izenačil Semih Erden. Srbi so zelo slabo izvedli zadnji napad, poteklo je vseh 24 sekund. Kerem Tünceri je zgrešil polaganje ob sireni, Hedo Türkoglu pa je prepozno potisnil žogo skozi obroč. Po ogledu posnetka so sodniki koš razveljavili in odločal je podaljšek. V dodatnih petih minutah Srbi niso dosegli niti točke, Erden je zadel en prosti met, Ilyasova je uspešno polagal, Tünceri pa je v zadnjih sekundah dodal še dva prosta meta za novo turško slavje.

Litva brez četrtfinala
V skupini F je Španija popoldne z 84:70 premagala Litvo, ki nima več možnosti za četrtfinale. Španiji je po medlem začetku v drugi četrtini uspel delni izid 23:0. Litva je imela kar sedemminutni mrk, ki ga je prekinila šele trojka Linasa Kleize. Nova okrepitev Olympiakosa je poskrbela, da je bila Litva blizu do izida 42:37, nato so Španci spet pobegnili. Bronasti s prejšnjega prvenstva so sicer dobili skok, toda bili neučinkoviti pri metu za tri točke (6/23). Prvi strelec je bil Pau Gasol z 19 točkami in metom iz igre 8/10.