Hrvati (na fotografiji Roko Ukić in Dontaye Draper) se bodo v četrtfinalu pomerili z Ukrajinci. Foto: EPA
Bojan Bogdanović
Bojan Bogdanović (desno) je bil za Grke nerešljiva uganka v podaljških. Foto: EPA
Vassilis Spanoulis
Vassilis Spanoulis si je tri minute pred koncem prvega podaljška prislužil 5. osebno napako, zaradi česar je moral predčasno na klop. Grki so ga v končnici tekme še kako potrebovali. Foto: EPA
Marc Gasol
Marc Gasol je dosegel 32 točk, a ni imel prave pomoči svojih soigralcev. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Hrvati ugnali Grke, Italijani Špance
Slavje Hrvaške po napeti končnici

Zmaga Hrvaške tudi pomeni, da bo Slovenija drugi del tekmovanja v skupini F končala na 2. mestu, zaradi česar se bo v četrtfinalu pomerila z izbrano vrsto Francije. Hrvati bodo igrali z Ukrajinci.

Obe reprezentanci sta prvo ponedeljkovo tekmo začeli zelo živčno, gledalci so bili priča številnim nenatančnim podajam in napakam v obrambi. Hrvati so bili izrazito boljši v skokih, a se jim od nasprotnika ni uspelo odlepiti. V prvem polčasu, ki ga je ob sireni s košem za 36:34 sklenil Ante Tomić, je razočaral predvsem Vassilis Spanoulis, ki je zbral zgolj šest točk.

Zisis izsilil podaljšek
V nadaljevanju sta obe ekipi bíli enakovreden boj, Hrvatom se za več kot šest točk ni uspelo oddaljiti od žilavih Grkov, ki so prek prostih metov Kostasa Sloukasa dobrih osem minut pred koncem tudi povedli (53:54). V zadnji četrtini se je Grkom zatresla roka, zgrešili so dva meta za tri točke, medtem ko so Hrvati oba zgrešena meta kaznovali z lahkima košema (69:65). V končnici so se Grki vrnili, na 70:70 je s trojko ob izteku napada slabih 10 sekund pred koncem izenačil Mikos Zisis. V zadnjem napadu rednega dela srečanja je Roko Ukić zgrešil trojko za zmago.

Zmagovalca odločil šele drugi podaljšek
V podaljšku je moral zaradi pete osebne napake na klop Spanoulis, medtem ko je Tomić ob izidu 72:72 zgrešil oba prosta meta. Grke je v vodstvo s trojko dobri dve minuti pred koncem podaljška povedel Kostas Kaimakoglou, vodstvo je z metom s polrazdalje potrdil Zisis (74:77). Odgovornost je na svoja ramena prevzel Bojan Bogdanović in s trojko 25 sekund pred koncem izid znova poravnal (77:77). Zisis je v zadnjem napadu zgrešil polaganje, tako da se je tekma prevesila v drugi podaljšek, v katerem je v polnem sijaju s 13 točkami zablestel Bogdanović in Hrvaški pomagal do pomembne zmage, ki jo je uvrstila na vrh skupine F.

Zisis zgrešil preprosto polaganje
Trenutek odločitve: v zaključku drugega podaljška se je Draper sprehodil do koša in zadel za 88:86, v naslednjem napadu pa je Zisis zgrešil preprosto polaganje, po katerem se Grki niso več vrnili. Prvič po letu 2001 se tako Grčija ni uvrstila v četrtfinale in je med največjimi dolžniki letošnjega prvenstva. Ker je njihova država med najbolj zadolženimi na svetu, bi lahko v šali rekli, da je torej grški dolg od danes še višji.

Italijanom uspela velika vrnitev
V drugi tekmi dneva sta se v obračunu za tretje mesto v skupini E udarili Italija in Španija. Po podaljšku so s 86:81 zmagali Italijani. "Azzurri" so začeli bolje in v 9. minuti povedli z 19:7. Španija jih je do polčasa ujela (37:37), nato pa v 32. minuti povedla s +15 (60:45). A Italijani se niso predali. S košem Luigija Datomeja v zadnji sekundi rednega dela so izsilili podaljšek (70:70), v katerem so na krilih Alessandra Gentileja in Pietra Aradorija nagnili tehtnico na svojo stran. Špancem, ki jih je na tribunah Stožic gledal Pau Gasol, ni pomagalo niti 32 točk Marca Gasola. Italija se bo v četrtkovem četrtfinalu pomerila z Litvo, medtem ko Španijo že v sredo čaka Srbija.