Cedevita Olimpija je v Ligi ABA pri 11 zmagah in le dveh porazih. Foto: Borac Mozzart/Duško Radišić
Sorodna novica Cedevita Olimpija iz Partizana pripeljala Gregorja Glasa in ga posodila v Mornar

Slovenski prvaki so odigrali drugo zaporedno tekmo v Srbiji, kjer so od 1. januarja, saj so v ponedeljek v Beogradu ugnali Mego. Borac je letos zbral le tri zmage, neprepričljive zmaje pa je pošteno namučil. Vrsta Jurice Golemca je napravila veliko napak, vsakič, ko si je priigrala manjšo prednost, pa jo je hitro zapravila. Tudi tri minute pred koncem, ko je povedla za sedem, nato pa s številnimi nespametnimi odločitvami poskrbela za dramatično končnico, v kateri je imela ogromno sreče. Trojko za domačo zmago je zgrešil nekdanji košarkar Olimpije, Sava Lešić.

Tudi najboljši posamezniki ljubljanske zasedbe so delali veliko napak. Na koncu je bil z 19 točkami prvi strelec Yogi Ferrell, ki je zbral tudi sedem podaj. Josh Adams je dodal 12 točk, Amar Alibegović pa deset. Ob tem je ujel 11 odbitih žog in bil najzaslužnejši, da so gostje skok dobili z 32:26. Naslednjo tekmo bodo zmaji odigrali v sredo, ko se bo začela druga polovica skupinskega dela Evropskega pokala. Gostovali bodo v Bursi. Nato jih čaka prva domača preizkušnja v letu 2023, ko bodo čez devet dni v Jadranski ligi gostili Split.

Ferrell MVP decembra

Organizator igre Cedevite Olimpije Yogi Ferrell je bil izbran za najkoristnejšega igralca Lige ABA v decembru. Zanj je to prva individualna nagrada v regionalni ligi. December je ljubljanska zasedba sklenila brez poraza na štirih odigranih tekmah. Ferrell je v povprečju zbral 14,3 točke, 8,8 podaje in 2,8 skoka, kar je bilo dovolj za valorizacijo 23,0.

Ljubljančani so si v peti minuti, ko je dva prosta meta zadel Rok Radović, priigrali pet točk naskoka. Po menjavah prve peterke je ritem gostujoče igre padel. Uroš Čarapić je v uvodni četrtini dosegel osem točk, Diante Brown pa je s trojko na začetku desete minute Borac popeljal v vodstvo. Nato je Matic Rebec zadel za 23:23.

Pričakovano težka zmaga. Pet dni smo že na poti, Borac pa je dobro treniral in se dobro pripravil na nas. Mi nismo bili v dobrem ritmu. Nespametno smo odigrali končnico. Če vodimo sedem točk toliko do konca, moramo končati tekmo. Moramo iti s prodori, izsiliti osebno napako … Na koncu smo zasluženo zmagali. Vsi mislijo, da bo lahko, ker so slabši nasprotniki, a ko se boriš za obstanek, daješ vse od sebe. Do konca bo tako. Ne bo niti ene lahke tekme.

Jurica Golemac

Lešić je s štirimi zaporednimi točkami po minuti in pol nadaljevanja Golemca prisilil v minuto odmora. Ljubljanski napad je bil nepovezan in s številnimi napakami, težave pa so bile tudi v gostujoči obrambi. Marko Jeremić je sicer s trojko v 17. minuti izenačil, a je sledil takojšen odgovor Borca, zato je Golemac vzel novo minuto odmora. Po seriji 5:0 so slovenski prvaki prvič v drugi četrtini povedli (37:38). V minuti in pol, ki je še ostala v prvem polčasu, Cedevita Olimpija ni več zadela, gostitelji pa so dali še pet točk.

Gostje so dobro začeli drugi del. Borac je zapravil prve štiri napade, Adams pa je po dveh minutah vrnil zmaje v vodstvo. Ko je bil izza črte natančen Alibegović, je v 25. minuti prednost narasla na +6. Cedevita Olimpija je v prvi polovici tretje četrtine naredila delni izid 13:3, Borac pa je odgovoril s 14:7 in pred zadnjimi desetimi minutami povedel z 59:58.

S serijo 5:0 so gostje odprli zadnjo četrtino. Zatem niso znali izkoristiti tehnične napake Marka Radonjića, Borac pa ne Ferrellove, vseeno pa je v zadnjih pet minut vstopil s prednostjo. Sledil je delni izid Cedevite Olimpije 9:1, ki ga je tri minute pred koncem zaključil Jeremić s trojko. Zmaji so imeli lepo priložnost zapečatiti domačo usodo, toda s slabimi napadalnimi odločitvami, ki so jim sledile še napake v obrambi, so dopustili, da so se gostitelji vrnili v igro. Minuto pred koncem je Adams nespametno podal žogo v roke Bojana Tomaševića, ki je zatem zgrešil za tri, a je bil neuspešen izza črte tudi Ferrell na drugi strani. Hunter Halle je s prodorom približal na -1. Ferrell je imel nato dva prosta meta, a je bil natančen le enkrat. Borcu je ostalo 13 sekund za zadnji napad. Do meta je prišel Lešić, a je trojko zgrešil.