Luka Dončić je za točko popravil svoj strelski rekord. Foto: Reuters

Na začetku decembra je Dallas dobil prvi medsebojni obračun na svojem parketu. Tedaj je Dončić srečanje izpustil zaradi lažje poškodbe, Mavericks pa so takrat začeli zmagovito serijo, s katero so se približali mestom, ki vodijo v končnico. Zdaj so torej izgubili četrtič zapored, prav takšen niz porazov pa je prekinila vrsta Doca Riversa. Tekma v Staples Centru je bila za Dallas druga od štirih zaporednih gostovanj. Pred potjo domov bodo gostovali še v Oaklandu pri Golden Statu in v Portlandu.

Dallas je odigral 30. tekmo, s 15 zmagami in 15 porazi pa je na Zahodu trenutno 11. Foto: Reuters

Najboljši slovenski športnik letošnjega leta je na parketu prebil 31 minut. V zadnji četrtini, ko je uspešno igrala druga peterka, ga je na parket Rick Carlisle poslal šele dobre štiri minute pred koncem. Predtem je slovenski košarkar že vpisal 27 točk, v zaključku obračuna pa tudi on ni našel rešitve na odločilno serijo 10:0 domače zasedbe, pri kateri je z 32 točkami blestel Danilo Gallinari. Toliko točk kot Italijan je dal tudi Dončić, ki je drugič v karieri prispeval več kot 30 točk, za točko pa je popravil osebni rekord, ki ga je predtem imel z oktobrske tekme s San Antoniom. V statistiko je mladenič vpisal še štiri skoke, pet podaj in štiri ukradene žoge. Štiri žoge je tudi izgubil.

Luka je bil izvrsten. Razigraval je in zadeval koše. Velikokrat je bil na črti prostih metov. Prevečkrat. Veliko dobrih stvari je naredil.
Rick Carlisle

Gostitelji na odmor s prednostjo devetih točk
Dončić, ki je v prvi četrtini na parketu prebil slabih deset minut, je uspešno končal prvi gostujoči napad, potem ko je popravil svoj zgrešen met. V peti minuti je nato v svoji značilni akciji zadel trojko po koraku nazaj za teksaško vodstvo z 11:4. Uspešen je bil še v prodoru za 20:14, zaključek prve četrtine pa je pripadel domači vrsti, ki si je priigrala šest točk prednosti, a je za 30:27 s trojko sireno prehitel Devin Harris.

V peti minuti druge četrtine se je Dončić vrnil na parket. Tedaj so gostitelji vodili za sedem, varno razliko pa so držali praktično ves čas tega dela tekme. Avery Bradley je vseskozi defenzivno izvajal velik pritisk na mladega Ljubljančana, ki pa je izsilil tri njegove osebne napake. Skupaj je v drugi četrtini izvajal osem prostih metov, šest pa jih je zadel. Tudi sam si je nabral tri osebne napake, zaradi česar je še pred odmorom odšel na klop. Clippers, ki so po prodoru Tobiasa Harrisa v 22. minuti prvič povedli z dvomestno razliko, so polčas dobili s 65:54.

V soboto čaka Dončića in soigralce gostovanje v Oracle Areni pri aktualnih prvakih lige, Golden State Warriors. Foto: Reuters

14 točk Dončića v tretji četrtini
Po 13 točkah v prvem delu se je Dončić povsem razigral v tretji četrtini, ko je dosegel kar 14 točk. Najprej je zadel in izsilil še osebno napako Bradleyja. S prostim metom je znižal na 69:61. Minuto pozneje je dosegel še koš ob prav tako agresivnem Patricku Beverleyju, s prostim metom pa priključil na 70:66. Vmes je bil natančen še izza črte, nato je dvakrat zapored zadel in še podal DeAndreju Jordanu za zabijanje, Devin Harris je minuto pred koncem po lepi podaji J. J. Baree priključil na 85:82. Zaključek četrtine, po kateri so gostitelji vodili z 89:82, je Dončić presedel na klopi.

Odlično je Dallas začel zadnjo četrtino. Druga peterka teksaške franšize je v minuti in pol naredila serijo 8:0 in Devin Harris je s trojko popeljal goste v vodstvo (89:90). Pet minut pred koncem so Mavericksi po prodoru Maximiliana Kleberja vodili za pet. Zatem je izza črte zadel razigrani Gallinari, ki je nato – vmes je v igro znova stopil Dončić – uspešno zaključil še en napad in izenačil na 109. Luka je takoj po vrnitvi na parket lepo nase potegnil dva košarkarja in podal Jordanu, ki je žogo zabil skozi obroč.

Dončić z 32 točkami postavil rekord kariere

Toda končnica srečanja je bila v znamenju domače vrste, ki je na akcijo naveze Dončić – Jordan odgovorila z delnim izidom 10:0, kar ji je ob velikem navdušenju lastnika franšize Steva Ballmerja uspelo v treh minutah. Vmes je 19-letni Ljubljančan, ki ga je na koncu pokrival Tobias Harris, zgrešil dva meta za tri. 24 sekund pred koncem je nato ukradel žogo in položil za 119:115, zatem pa še zadel trojko, toda gostitelji so na črti prostih metov ohranili mirno kri in zadržali priigrano prednost.

Vročica na domačem parketu boljša od Houstona
Miami, ki je zaradi operacije za dva meseca ostal brez Gorana Dragića, je bil v American Airlines Areni boljši od Houstona (101:99), ki je pred tem nanizal pet zaporednih zmag. Najboljša ekipa rednega dela lanske sezone je na Floridi v prvi četrtini povedla za 16, toda že pred polčasom so gostitelji ujeli priključek, v peti minuti drugega dela pa prvič na tekmi prišli v vodstvo. Pred zadnjo četrtino so si priigrali šest točk naskoka, kar je bilo najvišje domače vodstvo do tedaj. Ko je deset minut pred koncem izza črte zadel Derrick Jones Jr., je bila razlika v korist Miamija prvič dvomestna.

Miami je prekinil zmagovito serijo Jamesa Hardna, ki se je izkazal z novim dvojnim dvojčkom, in soigralcev. Foto: Reuters

Vendar so Rakete na krilih Jamesa Hardna, ki je bil s 35 točkami prvi strelec tekme, ob tem pa je zbral še 12 podaj, hitro vrnile. Aktualni MVP lige je štiri minute pred koncem s prostih metov popeljal goste v vodstvo, s petimi točkami pa je za 96:92 odgovoril Tyler Johnson. Pet točk je znašala prednost Vročice pred zadnjo minuto, nato pa je izza črte zadel Eric Gordon. Dwyane Wade je pet sekund pred koncem lepo prišel do meta v bližini obroča, a je bil nenatančen. Na drugi strani je Harden podal Gordonu, ki pa je zgrešil trojko za zmago. Miami je zmagal tretjič v nizu.

Tekmi 20. decembra:
MIAMI - HOUSTON 101:99
Richardson 22, T. Johnson 19, Jones Jr. 15, J. Johnson 11, Wade 10; Harden 35 in 12 podaj, Gordon 20, Tucker 14, House Jr. 10.

LA CLIPPERS - DALLAS 125:121
Gallinari 32, Williams 26, Harell 18, T. Harris 16; Dončić 32 (7/14 za dve, 3/6 za tri), 4 skoki in 5 podaj v 31 minutah, Barea 19, Barnes 16, D. Harris 13, Jordan 11 in 22 skokov.