Ko bo naslednjič Luka Dončić zaigral pred domačimi gledalci v Dallasu, bo že star 21 let. Foto: Reuters

Mavsi se na štiri zaporedna gostovanja podajajo po zanesljivi zmagi nad Minnesoto, s katero se bodo znova srečali v nedeljo. Še prej jih v soboto čaka za slovenske ljubitelje košarke tako težko pričakovano gostovanje v Miamiju. Na dan, ko si bosta drugič v karieri nasproti stala slovenska zvezdnika Luka Dončić in Goran Dragić, bo mlajši izmed Ljubljančanov dopolnil 21 let. Zaradi težav z gležnjem je izpustil sobotni dvoboj s Hawksi, proti Volkovom, ki so na zadnjih 19 tekmah zmagali le enkrat, pa je v 25 minutah lepo zapolnil statistiko z 20 točkami, devetimi skoki in sedmimi podajami. Ob visoki razliki je tako zadnjo četrtino spremljal s klopi.

Volkovi, ki so zaostajali celotno srečanje, so od decembrskega medsebojnega obračuna popolnoma prenovili moštvo. Od enajsterice, ki je tedaj stopila na parket, sta bila tokrat v kadru le dva, saj je poleg serije slabih izidov – to je bil peti zaporedni poraz in deveti v nizu na gostovanjih – za nameček še poškodovan najboljši košarkar Minnesote Karl-Anthony Towns.

Dončić je v prvi akciji na tekmi zlahka prišel mimo Josha Okogia in prodor zaključil s polaganjem. Nato je s hrbtom odigral proti D'Angelu Russellu in po zgrešenem prvem poskus v drugem poskusu zadel, tretji koš na tekmi pa je dosegel po 'floaterju'. Predtem je znova stopil na nogo nasprotnega košarkarja. Obrnilo mu je desni gleženj, s katerim ima letos toliko težav. Ko je zašepal, so se privrženci Dallasa ustrašili, toda že v naslednji akciji je blokiral met dobrega prijatelja Juancha Hernangomeza. V prvi četrtini je dosegel deset točk in pet podaj.

V zaključku prve četrtine so gostitelji na krilih J. J. Baree, ki je s 627. tekmo v dresu Dallasa na petem mestu lestvice teksaške franšize prehitela Michaela Finleyja, in Delona Wrighta naredili serijo 12:5, s katero so povedli z dvomestno prednostjo. Od tedaj naprej občutnejšega naskoka niso več izpustili iz rok. Razlika je že v drugi četrtini narasla na 20. Do odmora so Mavsi dosegli kar 81 točk, kar je njihov strelsko najučinkovitejši polčas v sezoni. Ob tem so zadeli 12 trojk. Dončić, ki je v drugi četrtini ob vrnitvi na parket imenitno podal Kristapsu Porzingisu za 'alley oop', je svojo edino zadel tik pred koncem prvega dela. Ko je bil v drugi četrtini še na klopi, so mu gledalci v American Airlines Centru zapeli vse najboljše, takoj zatem pa so zaigrali še Avsenikovo Na Golici.

V drugem delu so Volkovi znižali na -9, več pa jim ni uspelo, saj so gostitelji vedno našli odgovor, na začetku zadnje četrtine pa so Dallasovi košarkarji s klopi z delnim izidom 11:3 poskrbeli za najvišjo prednost na srečanju, ki je znašala 27 točk. Srečanje je bilo tako odločeno, Rick Carlisle pa je lahko odpočil glavne tri nosilce igre. Ob Dončiću in Porzingisu tudi Tima Hardawaya, ki je bil s 23 točkami prvi strelec Dallasa. Russell jih je pri Minnesoti dal 29.

"Seveda ljudje največ govorijo o meni in KP-ju. Žal ne govorijo toliko o drugih igralcih naše ekipe, kot so Seth, Tim, Delon ... A na prvem mestu smo ekipa kot celota in tudi o njih bi se moralo več govoriti," je po tekmi dejal Dončić.

Dončić je priznal, da ga desni gleženj še vedno boli: "Zaradi tega sem izpustil tekmo v Atlanti. Na vse načine skušamo zmanjšati oteklino." Dallas v noči na četrtek gostuje v San Antoniu in nobeno presenečenje ne bi bilo, če bi Dončić to tekmo izpustil. V noči na soboto čaka Dallas obračun v Miamiju in v prvi vrsti bo za slovenske ljubitelje košarke dvoboj med Dragićem in Dončićem.

Miami v Clevelandu zapravil visoko prednost

Drugič v treh dneh se je Miami pomeril z najslabšo ekipo Vzhodne konference, Clevelandom. V boju za prednost domačega terena v končnici si je po gladki domači zmagi privoščil nenadejan poraz v gosteh, kjer sicer igra slabše, a tudi Cleveland na svojem parketu ne blesti, saj je na 30. tekmi zmagal šele osmič v sezoni. Po osmih zaporednih porazih so Cavsi le ohladili Vročico.

Goran Dragić v boju s turškim reprezentantom Cedijem Osmaonom. Foto: Reuters

Dragić je bil skupaj z Bamom Adebayom, ki mu je le podaja zmanjkala do trojnega dvojčka, saj je ujel še 13 odbitih žog, z 22 točkami prvi strelec gostov. Izkušeni slovenski organizator igre je v 34 minutah v statistiko vpisal še štiri skoke in šest podaj.

V soboto, ko so pod strop American Airlines Arene dvignili dres Dwyana Wada, ki je odigral ključno vlogo pri vseh treh naslovih Miamija, so varovanci Erika Spoelstre s kar 82 točkami ob polčasu popravili 23 let star rekord franšize. Tudi v Clevelandu so silovito začeli. Tekmo so odprli z delnim izidom 10:0. V prvi četrtini je kmalu po prihodu Dragić dosegel pet točk, v drugi četrtini pa jih je dodal še sedem. Dvomestno prednost so gostje držali ves prvi del, ko so dali 68 točk, na odmor pa so odšli z vodstvom za 12. Vročica je v prvem polčasu zadela 12 trojk, od tega je bil petkrat, ko je zadel prvih pet poskusov, uspešen Duncan Robinson. Vse svoje točke je prispeval v prvi polovici srečanja, sicer pa je postal četrti košarkar v zgodovini floridske franšize, ki je v eni sezoni zadel več kot 200 trojk.

V tretji četrtini si je Miami, pri katerem je drugo tekmo zapored zaradi osebnih razlogov izpustil prvi zvezdnik Jimmy Butler, priigral 22 točk prednosti (84:62), v zadnjih 12 minut pa je vstopil z vodstvom za 19. Vročica je dobila prve tri četrtine, v zadnji pa je bilo kar 31:12 za Cavse. Štiri minute pred koncem so gostitelji prvič na tekmi povedli, ko je bil novinec Kevin Porter uspešen za tri (107:104). V zadnjo minuto so po zadetem prostem metu Dragića gostje odšli z zaostankom točke. Na koš še enega novinca Dariusa Garlanda je s prodorom odgovoril Dragić, ki je 19 sekund pred koncem približal na 110:109. Po enem prostem metu Porterja je Kendrick Nunn izenačil, gostiteljem pa je ostalo še šest sekund, a Porter ni bil natančen.

Ko je po podaji Kevina Lova Porter zabil, so Cavsi 80 sekund pred iztekom podaljška povedli s 119:118. Garland je bil 40 sekund pozneje uspešen za 121:118, potem ko je na drugi strani zgrešil Andre Iguodala. Jae Crowder je bil nato nenatančen izza črte, tekmo pa je osem sekund pred koncem dodatka odločil Love. Porter je bil z osebnim rekordom 30 točk prvi strelec tekme.

Tekme 24. februarja:
CLEVELAND ‒ MIAMI
125:119 (21:29, 35:39, 24:31, 31:12) ‒ po podaljšku
Porter 30 (9/18 iz igre), Love 17 in 14 skokov, Nance 16, Thompson 15, Garland 14, Drummond in Sexton po 13; Dragić 22 (5/9 za dve, 2/7 za tri), 4 skoki in 6 podaj v 34 minutah, Adebayo 22 in 13 skokov, Nunn 21, Crowder 16, Robinson 15.

DALLAS ‒ MINNESOTA
139:123 (41:27, 40:38, 29:31, 29:27)
Hardaway 23, Dončić 20 (6/10 za dve, 1/6 za tri), 9 skokov in 7 podaj v 25 minutah, Curry 19, Wright 16, Porzingis 15, Barea 12, Kleber 11; Russell 29, Beasley 21, Johnson 19, Culver 13, Martin 11.

PHILADELPHIA ‒ ATLANTA 129:112
Embiid 49 (17/24 za dve) in 14 skokov, Harris 25, Korkmaz 15, Richardson 13; Young 28 in 10 podaj, Hunter 22, Collins 21, Fernando in Reddish po 10.

WASHINGTON ‒ MILWAUKEE 134:137 - po podaljšku
Beal 55 (19/33 iz igre), Napier 27, Smith 13, Hačimura 12, Mahinmi 10; Middleton 40 (15/28 iz igre), Bledsoe 23 in 10 podaj, G. Antetokounmpo 22 in 14 skokov, Hill 14, DiVincenzo 12 in 10 skokov, R. Lopez 11, Matthews 10.

BROOKLYN ‒ ORLANDO 113:115
Dinwiddie 24, LeVert 19, Temple 18, Allen 16 in 11 skokov, Harris 12, Prince 10; Gordon 27 in 10 skokov, Fournier in Ross po 21, Vučević 16 in 10 skokov, Ennis 13.

HOUSTON ‒ NEW YORK 123:112
Harden 37 (14/25 iz igre), McLemore 17, Gordon 16, Rivers 14, Covington 11, House 10; Barrett 21, Randle 17, Sith 15, Portis 12, Robinson 10.

UTAH ‒ PHOENIX 111:131
Mitchell 38 (11/19 iz igre), Bogdanović 16, Clarkson 14, Gobert 13; Booker 24 in 10 podaj, Rubio 22 in 11 podaj, Oubre 18, Ayton 16, Šarić 14.

LA CLIPPERS ‒ MEMPHIS 124:97
Leonard 25, Harrell 22, Morris, Shamet, Green po 13; Morant 16, Dieng, Jackson po 14.