Steph Curry je 31. v karieri v končnici dosegel več kot 30 točk. Foto: Reuters

Prvo ime obračuna v Oracle Areni, ki zadnjič gosti tekme 'playoffa', saj se Warriors z naslednjo sezono selijo v novo dvorano Chase Center v San Franciscu, je bil Stephen Curry. Morda najboljši strelec z razdalje v zgodovini Lige NBA je novi rekorder po številu trojk v končnici. Proti Clippersom jih je iz 12 poskusov zadel osem in s 386. trojko v karieri v končnici prehitel dozdajšnjega rekorderja Raya Allena. Ostrostrelec Bojevnikov, ki naskakujejo tretji zaporedni prstan in četrtega v petih letih, je bil z 38 točkami najboljši strelec tekme, v statistiko pa je vpisal še 15 skokov, kar je osebni rekord v končnici, in sedem podaj. "Curry nas uničuje že celo sezono," je povedal trener gostov Doc Rivers.

Sorodna novica Otrok prebežnikov z atenskih ulic do kandidata za MVP-ja Lige NBA

Slabih pet minut pred koncem sta bila izključena Kevin Durant in Patrick Beverly. Trener Bojevnikov Steve Kerr je poudaril, naj se ne pustijo sprovocirati, a KD, MVP zadnjih dveh finalov, je že na prvi tekmi prejel dve tehnični napaki. "Ujeli smo se oziroma ujel se je v vabo. Sedma tehnična v končnici pomeni suspenz. Po eni tekmi jih lahko dobi le še štiri. Beverly to počne in ne smeš se ujeti v vabo. To je bila slaba menjava za nas. Clippers so letos naredili nekaj zelo dobrih, ta pa je morda celo najboljša," je po tekmi dejal Kerr.

Golden State, ki je skok dobil s 53:40, je zmagal na sedmi tekmi končnice zapored. Dobil je prve tri četrtine in že ob polčasu zanesljivo vodil z dvomestno razliko. Ob Curryju sta bila najbolj razigrana Durant s 23 točkami in Draymond Green s 17, ki je bil zelo razigran v prvi četrtini, ko je zadel vseh pet metov in bil najzaslužnejši za uvodno vodstvo domače zasedbe. Pri gostih sta jih s klopi dosegla Montrezl Harrel (26) in Lou Williams (25).

San Antonio 22. zaporedno končnico začel z zmago

Na drugi tekmi uvodnega dne končnice v Zahodni konferenci je San Antonio zmagal v Denverju (96:101). Nuggetsi, ki so bili po rednem delu drugi na Zahodu, so imeli celo najboljši izkupiček v ligi na domačem parketu (34 zmag, sedem porazov), zdaj pa po petih letih znova igrajo v končnici. Spurs so se na drugi strani v končnico uvrstili že 22. zapored.

Ključni dvoboj v Denverju Jamal Murray ‒ Derrick White. Foto: Reuters

V izenačenem dvoboju je Jamal Murray minuto in pol pred koncem znižal na 96:97, po zgrešenem metu Derricka Whita pa je, ko je bilo do konca še devet sekund, zgrešil za domače vodstvo. Sledila sta dva natančno izvedena prosta meta LaMarcusa Aldridgea. Znova je odgovornost prevzel Murray, ki pa mu je dve sekundi pred iztekom rednega dela žogo ukradel White in nato potrdil gostujočo zmago. DeMar DeRozan je bil z 18 točkami prvi strelec vrste Gregga Popovicha, ki Ostroge torej 22. zapored vodi v končnici. White jih je pristavil 16. Garry Harris je bil z 20 točkami prvi strelec Denverja, Nikola Jokić pa je z desetimi točkami in s po 14 skoki ter podajami postal četrti igralec do zdaj, ki mu je na prvi tekmi končnice v karieri uspel trojni dvojček.

Orlando in Brooklyn slavila v gosteh

Toronto, ki je v končnico vstopil kot drugi na Vzhodu, je moral na prvi tekmi priznati premoč Orlandu (101:104), ki je v krčevitem boju za prvo uvrstitev v končnico po letu 2012 na zadnjih 31 tekmah rednega dela sezone zmagal 22-krat. Minuto pred koncem tekme je Kawhi Leonard lepo zadel prek roke Aarona Gordona za domače vodstvo s 101:99. Prvi zvezdnik edine kanadske franšize je v naslednjem napadu v kotu našel samega Marca Gasola, ki je bil neuspešen pri metu za tri, na drugi strani pa je izza črte zadel D. J. Augustin. Leonard je zgrešil trojko za izenačenje. Augustin in Leonard sta bila s po 25 točkami prva strelca tekme.

Zasedba Toronta ima bistveno več izkušenj s končnico, a Orlando je dobil prvo tekmo. Foto: Reuters

Uvodni 'brejk' je uspel tudi Brooklynu, ki je s 102:111 slavil v Philadelphii. Sixersi so z ekipo s številnimi zvenečimi imeni favoriti te serije, toda Netsi, ki so po treh letih znova v končnici, v letošnji sezoni presenečajo in so že na uvodni tekmi vknjižili eno največjih zmag, odkar se je franšiza pred sezoni 2012/13 iz New Jerseyja preselila v Brooklyn. Domači navijači, ki imajo velika pričakovanja, so negodovanje nad razpletom tudi glasno izrazili. "Vsi moramo bolje opraviti delo, mi in navijači. Moramo poskrbeti za zabavo," je dejal Joel Embiid, Ben Simmons pa je dodal: "Če mislijo vzklikati "buuu", naj grejo na drugo stran." Za uspeh Philadephie, ki je izza črte metala le 3/25, Brooklyn na drugi strani 11/26, je bilo premalo 36 točk Jimmyja Butlerja, pri gostih pa je bil s 26 najboljši D'Angelo Russell.

D'Angelo Russell se je veselil prve zmage v karieri v končnici. Foto: Reuters

Vzhod, 1. krog:
TORONTO (2) ORLANDO (7) 0:1
101:104 (30:25, 19:32, 27:18, 25:29)
Leonard 25 (10/18 iz igre), Siakam 24 in 9 skokov, VanVleet 14; Augustin 25 (4/5 za tri), Fournier 16, Isaac in Vučević po 11.

PHILADELPHIA (3) BROOKLYN (6) 0:1
102:111 (22:31, 32:31, 28:31, 20:18)
Butler 36 (11/22 iz igre) in 9 skokov, Embiid 22 in 15 skokov, Marjanović 13; Russell 26, LeVert 23 (3/3 za tri), Dinwiddie 18, Harris 13 (3/4 za tri), Davis 12 in 16 skokov.

121:104 (36:27, 33:29, 29:23, 23:25)
Curry 38 (8/12 za tri), 15 skokov in 7 podaj, Durant 23, Green 17; Harrell 26 (11/15 iz igre), Williams 25, Gilgeous Alexander 18.

DENVER (2) SAN ANTONIO (7) 0:1
96:101 (20:25, 31.34, 17:13, 28:29)
Harris 20, Murray 17, Barton 15, Millsap 12, Jokić (14 skokov, 14 podaj) in Beasley po 10; DeRozan 18 in 12 skokov, White 16, Aldridge in Forbes po 15, Gay 14.

Nedelja:
PORTLAND (3) X OKLAHOMA CITY (6) 0:0
HOUSTON (4) UTAH (5) 0:0

V odebeljenem tisku je izid v zmagah. Igrajo na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.