Slovenski košarkarji si lahko z zmago nad Avstrijci in v primeru avstrijskega poraza v ponedeljek z Ukrajino že zdaj zagotovijo vstopnico za EuroBasket 2022. Jaka Blažič je bil s 23 točkami (10 skokov) prvi strelec tekme. Foto: www.alesfevzer.com

Slovenijo je zastopalo naslednjih dvanajst igralcev: Jaka Blažič, Jordan Morgan, Edo Murić, Luka Lapornik, Gregor Hrovat, Luka Rupnik, Alen Hodžić, Jan Kosi, Jurij Macura, Matic Rebec, Blaž Mahkovic in Jan Špan. Selektor med dvanajsterico tokrat ni uvrstil Urbana Durnika, Blaža Mesička in Miho Škedlja.

Slovenci silovito začeli tekmo
Kar je napovedal selektor pred tekmo, da je pri igralcih velika želja in motivacija, so njegovi varovanci pokazali takoj. Po petih minutah igre je slovenska reprezentanca z agresivno obrambo in učinkovitim napadom vodila že z 20 točkami prednosti (22:2), prvo četrtino pa so končali z lepo akcijo – Rupnik je podal Morganu pod koš za +24 (33:9).

Slovenija vodila že za 31 točk
V drugi četrtini je sledil manjši padec tudi v slovenski igri, po treh minutah igre je prvi slovenski koš dosegel Lapornik, zadel je trojko (36:11). Znova je stekel tudi napad in Sekulićevi varovanci so po prvi trojki Blažiča vodili že za 31 točk (42:11). Ukrajinci so v nadaljevanju z miniserijo 0:7 nekoliko znižali zaostanek (42:20). A Slovenci so hitro povišali vodstvo na kar +28 (50:22). Na ukrajinski strani je z dvema zaporednima trojkama odgovoril Issuf Sanon (50:28).

Slovenci zdržali ukrajinski pritisk
Ukrajinci so se v tretji četrtini na krilih Sanona, ki je zadel še eno trojko, razigraval pa je tudi soigralce, prebudili, zaostanek so znižali na +16 (56:40). To je prisililo Sekulića v minuto odmora. Ukrajinci so po njej dosegli dva zaporedna koša in Slovenci so vodili le še za 12 (56:44). Po zadetih prostih metih Rupnika, trojki Hodžića in košu Morgana je slovenska reprezentanca znova lažje dihala (63:44). V zadnjo četrtino so vstopili s 16 točkami prednosti.

Ukrajinci na -7, a Slovenci mirno do konca
Gostje so zadnjo četrtino odprli bolje, znova so se približali na 12 točk zaostanka (63:51). V pravem trenutku je trojko zadel Hodžić (66:51).

Ukrajinci so v nadaljevanju izkoristili prednost višine, začeli so dosegati koše pod obročem, tako so po dolgem času zaostajali za manj kot 10 točk (71:62). Po minuti odmora slovenske klopi je kapetan Murić zadel trojko, nad njim pa je bila storjena še osebna napaka, zadel je še prosti met (75:62).

Ukrajinci se niso predali, dobri dve minuti pred koncem so zaostajali za osem točk (77:69). Imeli so napad za dodatno znižanje, a je Sanon izgubil žogo, nato pa je nad Blažičem storil še osebno napako. Blažič je zadel en prosti met (78:69). Sanon se je za napako odkupil s košem (78:71). Blažič je nato po osebni napaki Sanona zadel oba prosta meta (80:71). Po minuti odmora so Ukrajinci zadeli (80:73), Hodžić pa je s tretjo trojko poskrbel za +10 Slovenije (83:73). Za konec je Blažič zadel enega od dveh prostih metov (84:73).

KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKO PRVENSTVO – SKUPINA F

SLOVENIJA – UKRAJINA (Stožice)
84:73 (33:9, 17:19, 13:19, 21:26)
Blažič 23 (10 skokov), Morgan 13 (11 skokov), Rupnik 12 (7 podaj), Murić 10, Hodžič 9, Lapornik 7, Kosi 4, Hrovat, Mahkovic in Rebec po 2; Herun 15, Shundel 14, Sanon 13, Bobrov in Kravcov po 11.

UKRAJINA – AVSTRIJA (Stožice)

Madžarska je zaradi okužb z novim koronavirusom zapustila Ljubljano. Tekmi z Avstrijo in Slovenijo sta preloženi.

SLOVENIJA                   3  2 1  5
MADŽARSKA                   2  2 0  4
UKRAJINA                    3  1 2  4
AVSTRIJA                    2  0 2  2
Švica premagala Srbijo, Danska pa Litvo

V preostalih kvalifikacijskih skupinah sta košarkarski velesili doživeli nepričakovan poraz. Švica je premagala Srbijo (92:90), Danska pa Litvo (76:80).