Grki so se zmage veselili kot otroci, Američani pa niso mogli skriti solz razočaranja. Foto: EPA
Sofoklis Schortsianitis
208 cm visoki in 140 kg težki Sofoklis Schortsianitis je prinesel preobrat v drugi četrtini. Baby Shaqu je šepal le met s črte prostih metov (2/6). Foto: EPA
LeBron James in Carmelo Anthony nista mogla skriti razočaranja.
LeBron James (levo) je zgrešil vse štiri poskuse za tri točke. Carmelo Anthony je bil s 27 točkami (za dve 6/7, za tri 3/8) spet najboljši Američan. Foto: EPA
Theodoros Papaloukas
MVP zaključnega turnirja evrolige Theodoros Papaloukas (CSKA) je odigral še eno izvrstno partijo - 8 točk, 5 skokov in kar 12 podaj. Foto: EPA

Drugi finalist svetovnega prvenstva v košarki je Španija, ki je s 75:74 premagala Argentino. V nedeljo bomo torej priča šestemu evropskemu finalu na svetovnih prvenstvih od leta 1950.

Polčas končali z delnim izidom 24:9
Začetek prvega polfinala ni napovedoval velikega presenečenja. Američani so bili suvereni tako v obrambi kot v skoku in na začetku 2. četrtine povedli že za 12. Takrat se je začel grški preporod. Po zaslugi Vasileiosa Spanoulisa (22) in temnopoltega centra Sofoklisa Schortsanitisa (14) so Grki dosegli delni izid 24:9 in ob polčasu vodili za pet.

Conska obramba in 70-odstotni met
Evropski prvaki so v drugem polčasu nadaljevali s consko obrambo in izjemnim metom (71 % za 2, 44 % za 3), povedli za 14 in razliko nad 10 držali vse do sredine zadnje četrtine. Američani so se v končnici po zaslugi trojk (9/28) Carmela Anthonyja (27), Dwyana Wadea (19) in Kirka Hinricha približali, vendar so Grki vselej našli odgovor. Še posebej pomembna je bila trojka Spanoulisa (1/58) pred koncem za vodstvo s 7 točkami razlike. ZDA so se v zadnji minuti spet približale na -4 (99:95), a je nato Anthony 25 sekund pred koncem zgrešil trojko. Američani so sicer dobili skok s 34:28 (16 v napadu), slabo pa so izvajali proste mete 20/34.

Yannakis: Naredili smo nekaj neverjetnega
"Takoj po zadnjem sodnikovem žvižgu nam je čestital predsednik vlade. Zahvaljujem se svojim igralcem. Naredili so nekaj neverjetnega. Imeli smo vero v zmago in nikoli nismo izgubili koncentracije," je še razgret povedal grški selektor Panagiotis Yannakis in se ozrl na finale: "Vsaka ekipa po tako pomembni zmagi spremeni mentaliteto. Le če bomo igrali tako kot danes, lahko zmagamo v finalu."

Anthony: Klobuk dol za njihovo predstavo
Ameriški strateg Mike Krzyzewski ni bil presenečen nad igro nasprotnika: "Vedeli smo, da imajo veliko srce in kolektivni duh. Zmago so si povsem zaslužili. Vsak trener mora ob porazu prevzeti odgovornost. Jaz jo sprejemam in ni mi nerodno povedati, da nas je premagala boljša ekipa. Grški napad je premagal ameriško obrambo." Najboljši Američan Carmelo Anthony ni mogel skriti razočaranja, a je bil tudi v porazu velik: "Čestitam Grkom, ki so nadoknadili 12 točk zaostanka in dosegli delni izid 14:0. Klobuk dol za njihovo predstavo."

Šesti poraz za šestletni post
Grčija pa se je po dveh spodrsljajih v polfinalih svetovnih prvenstev 1994 in 1998 prvič v zgodovini uvrstila v finale. To je šesti poraz Američanov "proti svetu" od Indianapolisa 2002, kamor so ZDA prišle z 58 zaporednimi zmagami od olimpijskih iger 1992. Najprej so jih ugnali Argentinci, nato Srbija in Črna gora, v tekmi za 5. mesto pa še Španija. Dva poraza so doživeli še na olimpijskih igrah v Atenah, proti Portoriku in Litvi. Zadnje zlato so ZDA osvojile leta 2000 na OI v Sydneyju.