Jorge Garbajosa in Antonis Fotsis
Jorge Garbajosa je bil nerešljiva uganka za Grke. Nasul jim je šest trojk. Foto: Reuters
Španci - svetovni prvaki na 15. prvenstvu
Španci so prvič osvojili naslov svetovnega prvaka. Zlate medalje so doslej osvajale ZDA, Jugoslavija in Sovjetska zveza (po 3), Brazilija in ZR Jugoslavija (po 2) ter Argentina. Foto: EPA
Theodoros Papaloukas
Theodorosu Papaloukasu verjetno še nekaj časa ne bo jasno, kako so jih Španci nadigrali. Foto: Reuters
Pau Gasol
Pau Gasol je soigralce spodbujal s klopi. Foto: EPA
Jose Manuel Calderon in Juan Carlos Navarro
Jose Manuel Calderon in Juan Carlos Navarro sta bila med najzaslužnejšimi za zgodovinski španski uspeh. Foto: EPA
Marc Gasol
Španci so na začetku tekme na parket pritekli z enotnimi majicami, na katerih je pisalo: Tudi Pau igra. Foto: Reuters

Španci so kljub odsotnosti prvega zvezdnika pokazali atomsko košarko. Grke, bržkone omamljene, a hkrati izčrpane od polfinalne zmage nad ZDA, so razbili z izjemno gibljivo agresivno obrambo in učinkovitostjo v napadu.

Grki neprepoznavni
Po zaostanku z 8:9 sredi prve četrtine so zagospodarili na igrišču. Njihova prednost je le še naraščala - do +28 (66:38) nekaj minut pred koncem. Strateg Grkov Panagiotis Yannakis ni našel peterke, ki bi bila kos razigranim košarkarjem s Pirenejskega polotoka. Njegovi varovanci so bili neprepoznavni. Iz igre so metali le 31-odstotno, trojke 5/21.

Precej bolj so bili natančni Španci (43-odstoten met), ki so zadeli 12 trojk iz 30 poskusov, ob tem pa z 42:34 dobili tudi skok. Generacija, ki je pred 7 leti osvojila naslov mladinskih svetovnih prvakov, je tako stopila na vrh tudi v članski konkurenci. Popolnoma zasluženo!

Zmaga za Gasola

"Igrali smo zelo dobro z neverjetno agresivno obrambo. Želeli smo zmagati za Pauja, kar nam je na koncu tudi uspelo," je po uspehu kariere dejal Juan Carlos Navarro. Trener Pepu Hernandez je na vrhuncu evforije "izdahnil": "Noro. Fantastično, sijajna predstava in neponovljiva izkušnja."

Španci so dosegli drugo najvišjo zmago v finalu svetovnih prvenstev. Z višjo razliko so slavile le ZDA nad Rusi (137:91) v Torontu leta 1994.

Film tekme Grčija - Španija
1. četrtina
Agresivna obramba na obeh straneh. Prvi koš na tekmi po dveh minutah doseže Felipe Reyes. Fotsis in Kakiouzis zadeneta za 4:2. Kakiouzisova trojka pelje Grke v novo vodstvo z 9:8, a razpoloženi Reyes s 3. košem vrača za 10:9. Zaporedni trojki Navarra in Calderona pomenita +7 za Špance (16:9). Grki ob izjemno gibljivi obrambi nasprotnikov ne pridejo do čistih metov. Polaganje Navarra za najvišjo prednost na tekmi (18:10), nato pa Schortsanitis postavi izid 1. četrtine.

2. četrtina
Španci nadaljujejo odlično igro. Po dveh zaporednih trojkah Garbajose je v 12. minuti 26:12. Po košu Navarra semafor kaže 28:12, po 3. trojki Garbajose in dveh polaganjih Jimeneza pa v 17. minuti že 35:16. Grki so izgubljeni! Yannakis mora že drugič v 2. četrtini vzeti minuto odmora. Ne pomaga veliko. Luknje pod grškim košem so neverjetne. Reyes po svojem zgrešenem prostem metu ujame žogo in jo položi za 39:20. Cabezas poskrbi za novo največje vodstvo na tekmi 40:20. Fotsis zniža na 40:23, a Berni Rodriguez s sireno vrne milo za drago - 43:23. Grki so razbiti. Iz igre se metali le 8/25, Španci pa 17/31 (trojke: 6/12). Skoki: 13:20. Najboljši strelci: Garbajosa 11, Reyes 10, Navarro 9.

3. četrtina
Nič ne kaže na preobrat Grkov. Calderon iz protinapada ohranja 20 točk prednosti (47:27). Papaloukas in Spanoulis sta ob poskusu prebijanja conske obrambe zgrešila 3 trojke. Na drugi strani je v 27. minuti izza črte uspešen Navarro. Znova je +20 (50:30). Obe reprezentanci kažeta raztrgano košarko, zdi pa se, da so se Grki že predali. Yannakisovim varovancem enostavo ne gre, saj grešijo tudi iz čistih položajev. Garbajosa ob izteku četrtine zadane novo trojo za 54:34.

4. četrtina
Šov Španije se nadaljuje. Trojki Navarra in Garbajose vodita do 60:36. Grki kar težko verjamejo, kaj se jim dogaja, a tekma je odločena ... Navarro zadane za 66:38 (+28). Čaka se le še na zadnji pisk sirene ...

77:62 (30:17, 17:24, 11:13, 19:8)
D. Lavrinovič 18, Kleiza 16, Songaila 13, Gustas 8; Nowitzki 18, Okulaja 10.

MVP prvenstva Pau Gasol
Za najboljšega igralca prvenstva je bil izbran Pau Gasol. V idealno peterko so se uvrstili še Jorge Garbajosa, Carmelo Anthony, Emanuel Ginobili in Theodoros Papaloukas.