Jure Zdovc je znova lahko zadovoljen s pristopom in borbenostjo svojih varovancev, toda v napadu na koncu ni šlo. Foto: Aleš Fevžer

Čestital bi fantom za pravi boj. Igrali so trdo, potrebovali pa bi nekaj več sreče za zmago nad Litvo. Tekma je bila zelo pomembna, saj smo morali zmagati. Vse smo naredili, da bi nam uspelo. Tri četrtine smo bili dobri, nato pa smo bili zelo slabi v napadu eno četrtino. Mislim, da je bila to tudi edina taka na celem turnirju. Zaradi pravil smo kaznovani in bomo igrali proti ZDA, če pridemo v četrtfinale. Moje delo je, da pripravim ekipo, da bomo dali vse od sebe, da dobimo tekmo v soboto.

Pogovor z Domnom Lorbkom po koncu tekme

29 minut so Slovenci nadzorovali tekmo, imeli tudi v drugem delu ves čas okoli deset točk naskoka, toda sledil je popoln mrk in litovska serija 16:2, ki se je začela z ukradenima žogama Jonasa Mačiulisa ob koncu tretje četrtine, ko so Litovci prišli na -7: "Mačiulis je prišel v igro samo zato, da ukrade žoge. Imeli smo smolo. Zupan jo je že imel, pa mu jo je izbil. Res smola." Slovenci nato kar deset minut niso dosegli točke, v zadnji četrtini le dve, imeli so tudi met za vodstvo 14 sekund pred koncem in za podaljšek ob sireni, a ostalo je pri litovski zmagi (67:64). Slovenija je v skupini D zasedla drugo mesto, ki so se ga vsi tako otepali.

"Slovenci imajo lahko čisto srce"
Tako bo zdaj v primeru zmage nad Dominikansko republiko v osmini finala, ki bo v Barceloni v soboto ob 20.00, Slovenija skoraj zagotovo igrala v četrtfinalu proti ZDA. Zdovčeva vrsta se s štirimi zmagami na Kanarskih otokih ni šla kalkulacij, kot na primer Avstralci, ki so prepustili zmago Angolcem, a za pošten boj na koncu ni bila nagrajena: "Zadnja dva dneva smo se več ukvarjali s kalkulacijami. To so delale vse ekipe, verjetno tudi vi, novinarji. Sistem je pač tak, kot je. Odločili smo se, da gremo proti Angoli na zmago in imamo čisto srce."

Slovenski napad je bil štiri tekme odličen. Bolj problematična je bila obramba, ki pa je bila tokrat povsem na nivoju, a meta za dve 1/7 ter 0/9 za tri v zadnjih desetih minutah sta bila preslaba za zmago nad kakovostno ekipo, kot je Litva: "Za nami je krasen teden. Pet tekem je bilo res vrhunskih in fantje so igrali na nivoju, željno ter srčno. Tokrat nam je nasproti stala Litva, ki je vrhunska ekipa. Odločale so malenkosti. Prepričan sem bil o zmagi. V trenutkih, ko smo potrebovali nekaj sreče, nam ni šlo. Ves čas sem jim govoril, da imamo še dve 'majhni' osebni napaki na voljo. Treba pa je vedeti, da so Litovci tudi zadevali s težkih položajev. Recimo, prek Zorana je zadel prek table. Sodniki so tudi puščali zelo trdo igro in niso nič piskali na koncu. To je bila prava vojna. Dopustili so pretep."

Zdovc se je zahvalil navijačem
Poleg tega so Slovenci imeli kar nekaj odprtih metov, na primer Jure Balažić, eden najboljših strelcev z razdalje v reprezentanci, je v zadnjih desetih minutah zgrešil štiri trojke, toda žoga ni šla skozi obroč: "Imeli smo lahko štirico Balažića, ki je prišel do nekaj odprtih metov. Razširili smo igro in do zdaj smo to kaznovali, saj neke prednosti v igri po globini nimamo. Igro tudi razširimo za prodore obeh Dragičev in Lorbka. Prišli smo do odprtih metov in v napadu igrali kolektivno, a enostavno žoga ni šla v koš. Obramba je bila na nivoju. Na koncu je odločala tudi sreča. Litva je dala koš od table, mi pa smo recimo zgrešili 'zicer'. To je košarka in na žalost je ta sistem z eno slabo četrtino prinesel, da lahko izpadeš v četrtfinalu. Čakajo nas tekme in moramo biti skoncentrirani. Zahvalil bi se navijačem, ki so prišli tako daleč in nas spodbujali, pravim, ni še konec. Gremo dalje, in to je bilo tudi prvo, kar sem v slačilnici rekel fantom."

Znova so Slovenci največ košev dobili pod obročem. V prvem polčasu je težave Alenu Omiću povzročal Jonas Valančiunas, v drugem pa sta "voz potegnila" dvojčka Lavrinovič. V obrambi je imel slovenski center z bratoma veliko dela, Kšyštof je prav po njegovi napaki zadel trojko, takoj za tem pa je ob njem še Darjuš dosegel koš za izenačenje na 62. Na drugi strani je Omić zgrešil dva "zicerja": "Težko je bilo z Omićem napadati pod košem, saj je imel že veliko težav v obrambi z Lavrinovičema. Pri tem smo plačali davek. Vedno se potem rotira. Imeli smo prodore, iskali podajo več, a nismo zaključili. Na koncu smo prišli do položaja za zmago, čeprav so fantje že skoraj obupali. Imeli smo celo možnost za zmago."

Zaupal igralcem, ki pa so bili tudi utrujeni
Brata Dragić
in Domen Lorbek so bili v prvem polčasu – kot so že vse prvenstvo – odlični, na koncu pa se je tudi njim ustavilo in vse preveč so napade končevali z individualnimi akcijami: "Noben poraz ni prijeten. Res so fantje dali vse od sebe. Tu ni nobene zamere. Nihče ne zgreši 'zicerja' nalašč, nihče ne zgreši odprtega meta nalašč … Cel turnir smo bili dobri v napadu, mislim, da eni najboljših na svetovnem prvenstvu. Tako je bilo tudi v prvem polčasu, ko smo dosegli veliko točk. Potem pa se je ustavilo. Če je kakšna zamera, jo imam lahko samo do sebe. Morda bi lahko več rotiral. Tekma se je tako odvijala. Zaupal sem nekaterim igralcem, ki so morda tudi zaradi utrujenosti zgrešili kakšen met. Še enkrat pravim, igralcem nobene zamere, če jo imam, je do sebe, še enkrat bi čestital fantom."

"Moja naloga je, da jih dvignem. Zato sem jim tudi čestital po tekmi. Eni so dali res svoj maksimum, a ni še konec. Se nam bo pa nekje drugje vrnilo. Če ne drugače, nas čaka še veliko tekem in prvenstev," je še povedal selektor, ki ne meče puške v koruzo.