Xherdan Shaqiri je dobil redko priložnost v začetni enajsterici Liverpoola. Rdeči imajo letos velike težave s poškodbami, še posebej v obrambi, zaradi česar sta v osrčju te na derbiju zaigrala standardna vezista, Jordan Henderson in Fabinho. Foto: EPA

Šlo je za 233. obračun med omenjenima tekmecema. Uspešnejši so gostje, ki so slavili 88-krat, Liverpool je dobil 77 obračunov, 68-krat se je tekma končala brez zmagovalca. To je bila tretja zaporedna prvenstvena tekma, na kateri Liverpool ni dosegel zadetka, kar se je zgodilo prvič po februarju in marcu 2005, ko je ekipo vodil Rafael Benitez.

Roberto Firmino ni imel svojega večera. Foto: EPA

Liverpool je bil v prvem polčasu veliko boljša ekipa, a je imel v napadu ogromno težav z natančnostjo podaj in kreativnostjo. Zatajila je tudi udarna napadalna trojica. Na drugi strani so rdeči vragi pretili predvsem iz protinapadov, najlepšo priložnost prvega dela pa je zapravil Bruno Fernandes s prostega strela.

V nadaljevanju se je za silo ponovila zgodba iz prvega polčasa. Gostitelji so še naprej dominirali na sredini igrišča, vendar jim to zaradi nerazpoloženih napadalcev ni pretirano pomagalo. Potem pa so se prebudili tudi gostje z Old Trafforda, ki so v zaključku trikrat resno zapretili domačemu vratarju, ki se je izkazal s pomembnimi obrambami in si prislužil naziv igralca tekme.

Silovit uvoden pritisk Liverpoola
Liverpoolčani, ki so v osrčju obrambe zaradi številnih poškodb začeli s standardnima vezistoma Fabinhem in Jordanom Hendersonom, so odločneje krenili v derbi na Anfieldu, hitro so začeli pritiskati na obrambo gostujoče ekipe. Prvi so si priigrali resnejšo priložnost, in sicer v 17. minuti, ko je po lepi podaji Sadia Maneja vrata grdo zgrešil Roberto Firmino. Rdeči vragi so stavili na protinapade, a so se v napadu nogometaši – zlasti Paul Pogba in Marcus Rashford – vsakič znova ujeli v zanko prepovedanega položaja.

Bruno Fernandes je bil daleč najnevarnejši posameznik Manchester Uniteda na Anfieldu. Foto: EPA

Fernandes nevaren s prostega strela
Igra se je nato razživela po 30 minuti. Najprej je Xherdan Shaqiri pred lastnim kazenskim prostorom storil prekršek nad Lukom Shawom, prosti strel je izvedel Bruno Fernandes in za las zgrešil desno vratarjevo vratnico. Hip zatem so na drugi strani zelenice zapretili rdeči, v protinapad je stekel Mohamed Salah, branilci so ga uspeli zaustaviti, a se je do žoge dokopal Firmino, ki je sprožil naravnost v opreznega Davida De Geo. Pritisk Liverpoola je proti koncu polčasa pojenjal, gostje so lažje zadihali in tudi nekajkrat zapretili domači ekipi, a je ostalo pri 0:0.

Rdeči streljali s praznimi naboji
Tudi drugi polčas so gostitelji začeli bolje, razvili so želeno igro, po slabi uri igre je tudi prvič zares zadišalo po zadetku, ko je po Robertsonovi podaji na golovi črti žogo pred Firminom izbil Harry Maguire. Na sredini igrišča sta Thiago Alcantara in Georginio Wijnaldum nadzirala potek tekme, razigravala sta soigralce v napadu, ki pa jim nikakor ni uspelo prebiti gostujoče obrambe. Poskusi so bili redki in precej nenatančni.

Liverpoolov vratar Alisson je s pomembnimi obrambami ohranil svojo mrežo nedotaknjeno in je bil v veliki meri zaslužen, da sta se ekipi razšli brez zmagovalca. Foto: EPA

Alisson reševal Liverpool
De Gea ni imel pretirano veliko dela, je bil pa zato v zadnji tretjini tekme precej bolj zaposlen domači vratar Alisson Becker, ki se je moral nekajkrat izkazati z izjemno obrambo, da je preprečil vodstvo večnega tekmeca. Najprej v 65. minuti, ko je poskusil Bruno Fernandes, deset minut pozneje je imel 26-letni Portugalec na nogi že Unitedovo vodstvo, a je tudi tokrat dvoboj dobil Alisson, ki je z nogo ubranil poskus iz neposredne bližine. V 82. minuti je nevaren protinapad Rashforda v zadnjem trenutku zaustavil Fabinho, že minuto pozneje se je pred golom sam znašel Pogba, a je tudi njegov strel ob bližnji vratnici brazilski reprezentančni vratar ubranil ter poskrbel, da sta se ekipi razšli brez zmagovalca.

Tanguy Ndombele je potrdil zmago Tottenhama v Sheffieldu. Foto: EPA

Tottenham smuknil na četrto mesto
Prvi nedeljski obračun so odigrali nogometaši Sheffield Uniteda in Tottenhama na Bramall Lanu. Slavili so Londončani, ki so gostitelje premagali s 3:1. Varovanci Joseja Mourinha so povedli že v 5. minuti, ko je po predložku Heung-Min Sona iz kota z glavo zadel Serge Aurier. Sonu je že hip zatem veselje preprečil okvir vrat, na odmor se je z ekipo vseeno odpravil v dvojnem vodstvu, potem ko je v 40. minuti napako vezista Oliverja Norwooda z roba kazenskega prostora kaznoval Harry Kane. Po slabi uri igre je domača ekipa zaostanek prepolovila prek Davida McGolricka, a je vse dvome o zmagovalcu že nekaj minut pozneje razblinil Tanguy Ndombele. Ta je po lepi podaji Stevena Bergwijna žogo v mrežo poslal prek vratarja Aarona Ramsdala za končnih 1:3.

Zmagoviti ritem je ujel Manchester City, ki je odpravil Crystal Palace s 4:0. John Stones je bila ntančen dvakrat, Ilkay Gündogan in Raheem Sterling pa po enkrat.