Nogometaši Schalkeja so lansko sezono končali na drugem mestu, trenutno pa so šele 15. Navijači jim bodo zelo slabe predstave hitro oprostili, saj zmaga v Dortmundu šteje dvojno. Takega rivalstva v Nemčiji ni in vsak porurski derbi je prav posebna zgodba. Foto: Reuters

Izbranci Luciena Favreja so imeli novembra devet točk naskoka pred Bavarci, spomladi pa so močno popustili. Pred tremi tedni so izgubili v Münchnu kar z 0:5, Bayern pa je prevzel vodstvo na lestvici. Porurski derbi navijačem vedno pomeni največ, položaj na lestvici ni pomemben, in to se je znova potrdilo. Stari lisjak Huub Stevens je pripravil sijajno taktiko in Dortmundčani so bili nemočni.

Ko je moral Marco Reus po uri igre zapustiti zelenico, se je Borussia znašla v velikih težavah. Foto: Reuters

Götze kronal uvodno premoč Borussie
Začetek ni bil prav nič obetaven za knape iz Gelsenkirchna. Po četrt ure igre je Jadon Sancho dvignil žogo prek obrambe gostov, pritekel je Mario Götze in z glavo s sedmih metrov zatresel mrežo. Štiri minute zatem je Julian Weigl z roko blokiral strel Daniela Caligiurija v kazenskem prostoru. Sodnik Felix Zwayer tega ni mogel opaziti, oglasil pa se je videosodnik in odločil se je za najstrožjo kazen. Caligiuri je bil natančen izvajalec.

Sane poskrbel za preobrat še pred odmorom
Borussia je narekovala ritem igre, imela visoko posest, Schalke pa je v 28. minuti povedel. Po podaji Caligiurija iz kota je Salif Sane z glavo matiral Romana Bürkija. Motivirani gostje so prednost zadržali do odmora.

Daniel Caligiuri je bil najboljši igralec porurskega derbija. Foto: Reuters

Reus in Wolf izključena po dveh grobih štartih
Favre je na začetku drugega dela v igro poslal jokerja Paca Alcacerja, ki je v letošnji sezoni zrežiral že številne preobrate. Ključni trenutek tekme se je zgodil po uri igre, ko je kapetan Borussie Marco Reus od zadaj pokosil Suata Serderja. Sodnik Zwayer je stal zraven in takoj je potegnil rdeči karton. Razigrani Caligiuri je velemojstrsko izvedel prosti strel, žogo je zavrtinčil prek živega zidu pod prečko za 1:3.

Serdar se je šele vrnil na igrišče, oskrbeli so mu poškodovani gleženj, ko je znova dobil močan udarec. Marius Wolf ga je podrl od zadaj na sredini igrišča. Nova velika neumnost igralca Borussie, ki je seveda moral z igrišča.

Huub Stevens je Schalke maja 1997 popeljal do zmage v Pokalu Uefa. Po odstavitvi Domenica Tedesca je postal dežurni gasilec.
Huub Stevens je Schalke maja 1997 popeljal do zmage v Pokalu Uefa. Po odstavitvi Domenica Tedesca je postal dežurni gasilec. "Die Null Muss Stehen" je njegov moto. Tokrat mu mreže ni uspelo ohraniti nedotaknjene, vseeno pa se je veselil prestižne zmage. Foto: Reuters

Embolo potrdil veliko zmago Schalkeja
Z dvema igralcema manj je Borussia morala tvegati vse. V boju za naslov je potrebovala tri točke. Šest minut pred koncem je na 2:3 znižal Axel Witsel, iz bližine je zatresel mrežo po podaji Jacoba Bruuna Larsena na daljšo vratnico. Schalke je unovčil veliko prostora štiri minute pred koncem, ko je Breel Embolo postavil končni izid z roba kazenskega prostora z desno nogo.

Favre: Nogomet se smeši z nedorečenim pravilom igranja z roko
"To pravilo igranja z roko v kazenskem prostoru je največji škandal v nogometu. Glavni cilj tekmeca je zdaj, da zadane nogometaša v roko v kazenskem prostoru. Ali naj si branilec odreže roki? Brez rok nimaš ravnotežja, ne moreš teči. To je sramota brez primere! Nogomet se s tem pravilom smeši," je bil besen trener Favre, ki je seveda poudaril, da je enajstmetrovka za 1:1 prelomila tekmo.

"Sodnik se tokrat res ni izkazal. Še nikoli nisem bil trener na tekmi, ki smo jo končali le z devetimi nogometaši. Zdaj je prvenstvo odločeno," je še dodal Švicar, ki je Bayernu kar vnaprej že čestital za sedmi zaporedni naslov.

Mateus Pereira je na začetku drugega polčasa poskrbel za presenetljivo vodstvo Nürnberga. Foto: EPA

Bayern le do točke v Nürnbergu
V nedeljo je imel Bayern veliko priložnost, da si priigra že štiri točke naskoka na vrhu, a je le remiral v Nürnbergu (1:1). Tri kroge pred koncem ima dve točki prednosti pred Borussio, do konca pa bo gostil še Hannover in Eintracht, 11. maja pa ga čaka zahtevno gostovanje v Leipzigu.

Izbranci Nika Kovača niso našli prave igre na stadionu Maxa Morlocka, kjer so tudi Dortmundčani osvojili le točko. V prvem polčasu je imel najlepšo priložnost David Alaba v 23. minuti s prostega strela, a je vratar Christian Mathenia žogo odbil v prečko.

Serge Gnabry je rešil točko, ki bi lahko bila še zelo pomembna v boju za naslov. Foto: Reuters

Pereira šokiral zmedene goste
Drugi polčas se je začel z nekajminutno zamudo, saj so navijači Bayerna prižgali številne bakle in sodnik Tobias Stieler je počakal, da se gost dim razkadi. Gostitelji so bili precej bolj zbrani v nadaljevanju, Sven Ulreich je v 48. minuti še uspel odbiti nevaren strel Eduarda Löwna. Do žoge je na robu kazenskega prostora prišel Matheus Pereira in jo z diagonalnim strelom z levo nogo poslal v mrežo.

Gnabry spretno in srečno izenačil
Kovač je v 57. minuti v igro poslal Jamesa Rodrigueza, ki pa je bil na zelenici le četrt ure, nato pa je zaradi poškodbe odšepal z zelenice. Vstopil je Alphonso Davies. Četrt ure pred koncem so serijski nemški prvaki le izenačili. Kingsley Coman je poslal predložek v kazenski prostor, branilec Robert Bauer pa ga je preusmeril naravnost do Serga Gnabryja, ki je lobal vratarja Mathenio za 1:1.

Tim Leibold se je lahko le držal za glavo po zgrešeni enajstmetrovki. Joshua Kimmich se je seveda veselil v zadnji minuti rednega dela. Foto: Reuters

Leibold v zadnji minuti z bele točke v vratnico
Na vrsti je bilo še dramatičnih zadnjih pet minut. V 90. minuti je nespretni Davies s komolcem v kazenskem prostoru podrl rezervista Georga Margreitterja. Stiler je takoj pokazal na belo točko in Nürnberg je imel veliko priložnost za zmago, ki bi pomenila zelo veliko v boju za obstanek. Tim Leibold je z močnim strelom zadel vratnico.

Coman je imel naslov na nogi
Gostitelji so potrebovali vse tri točke in preveč igralcev je odšlo v napad, Coman je v 95. minuti strekel popolnoma sam proti vratom, a ni dobro streljal, izkazal pa se je vratar Mathenia.

Leipzig v Ligi prvakov
Veliko veselje je bilo v Leipzigu, kjer so domači rdeči biki premagali Freiburg z 2:1. Odločil je Emil Forsberg z enajstih metrov v 78. minuti. Kevin Kampl je igral vso tekmo in se s soigralci veselil uvrstitve v Ligo prvakov v naslednji sezoni. Tretjega mesta jim ne more vzeti nihče več.