Slovenci v 53. minuti povedli po avtogolu Tarasovsa
Če ni šlo iz številnih poskusov in nekaterih neposrednih strelov, je na koncu odločila ostra in hitro podaja Iličića pred gol, ki se je spremenila v zmagoviti avtogol. Foto: www.alesfevzer.com
Sorodna novica Kek: "Vem, da bi ljudje menjali po 5 igralcev, a tako ne gre"

Olajšanje za kar lepo napolnjene tribune Stožic (11.924 gledalcev) in predvsem za trenutno najboljše slovenske nogometaše je prišlo v 53. minuti. Vsa jalova pobuda in številni neuspešni poskusi preboja baltske obrambe so se končali z avtogolom Latvije. Na desni strani je preigraval Josip Iličić, ki je z ostro podajo iskal Jasmina Kurtića, a hitra žoga je v stojno nogo zadela Igorsa Tarasovsa, od katerega se je odbila v latvijski gol. Smola gostov, ki so opravili delo vse manj domiselnih gostiteljev, ko se je dež v Stožicah samo še stopnjeval.

Oblak preprečil šok v 80. minuti
Niso pa se stopnjevale slovenske priložnosti. Vstop vezistov Mihe Zajca in Jake Bijola je poživil slovensko igro in prinesel priložnost Benjamina Verbiča, ki pa je preslabo meril za Šteinborsa. V 80. minuti je Jan Oblak preprečil izenačenje, ko je s parado na težkem igrišču ubranil strel Vladislavsa Fjodorovsa, ki je pobegnil slovenski obrambi. Minuto zatem je Iličić že vse opravil, preigral branilca in vratarja, a je na gol-črti izbil Kaspars Dubra.

Oblak preprečil izenačenje, Iličić ostal brez gola

Jalova predstava Kekove Slovenije, ki jo je ob 26 poskusih strelov odrešil avtogol nespretno postavljenega latvijskega branilca. Na koncu je bilo razmerje strelov v okvir vrat samo 5:4 za Slovence, kljub posesti žoge 66:34. Borbeni Latvijci so blokirali kar 12 slovenskih poskusov. Tekmovalno nepomembno srečanje se bo hitro pozabilo, v spominu bo ostalo predvsem po stotem nastopu kapetana Bojana Jokića za Slovenijo.

Jokić: Sami smo se spravili v težave
"Kapetanski trak bo šel v posebno vitrino. Počaščen sem, da sem stotič zaigral za Slovenijo. Vsak bi si želel za svojo državo odigrati toliko tekem. Upam, da se bodo našli igralci, ki jih bodo odigrali še več kot jaz. Dobro, da smo na mojo stoto tekmo zmagali,"
je bil olajšan ob izidu kapetan Bojan Jokić, ki je tudi hitro pojasnil vzroke za bledo slovensko igro: "Sami smo se spravili v težave. Latvijci so bili veliko boljši kot v Rigi. V tem času jih je Slaviša Stojanović izredno dobro postavil, igrajo kompaktno. Imeli smo veliko priložnosti, morali bi prej zadeti, a pomembna je samo zmaga. Več bi morali streljati."

Kurtić v prečko, Vučkić v vratarja

Kurtić v vratnico, Vučkić v prsa vratarja
Kljub 15 poskusom strelov Slovenci v prvih 45 minutah niso uspeli prebiti obrambe Latvijcev, tudi ker sta šla samo dva strela v okvir vrat Pavla Šteinborsa. Jasmin Kurtić je iz razdalje v 17. minuti s paraboličnim strelom stresel vratnico. V 20. minuti je imel najlepšo slovensko priložnost edini novinec v začetni postavi Haris Vučkić, ki pa globinske podaje Benjamina Verbiča ni pretvoril v vodstvo, saj je njegov poskus s prsmi ustavil Šteinbors.

Na drugi strani so varovanci Slaviše Stojanovića z borbenostjo blokirali kar 7 slovenskih poskusov, sočasno pa so tudi sami dvakrat ogrozili Jana Oblaka, najnevarneje Kaspars Dubra v 30. minuti po podaji iz kota, a je bil Škofjeločan pravilno postavljen. Jalova pobuda s premalo natančnih strelov, za kar bi Slovence kakšna boljša reprezentanca od Baltov že kaznovala.

Slovenija v deževnih Stožicah le strla Latvijo
Kapetan Bojan Jokić je odigral na svojem levem bočnem položaju, s čimer je kot drugi Slovenec stotič zaigral za člansko izbrano vrsto Slovenije. Pred Kranjčanom je tovrstni mejnik uspel samo še Boštjanu Cesarju, ki se je poslovil s 101. reprezentančnim nastopom. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.
Sorodna novica Za spodobno slovo proti Baltom, ki so v Evropi boljši le od San Marina

Stoti nastop kapetana Jokića
Po pričakovanjih selektor Matjaž Kek ni veliko spreminjal udarne enajsterice Slovenije. V primerjavi z oktobrom, ko je Slovenija ob porazih s Severno Makedonijo in Avstrijo začela z isto postavo, je Kek opravil le dve spremembi. Na levi bočni branilski položaj se je namesto Jureta Balkovca vrnil kapetan Bojan Jokić, ki je tako dočakal jubilejni stoti nastop za Slovenijo.

Vučkić od prve minute
Načetega Romana Bezjaka je menjal novinec oz. povratnik v izbrani vrsti po skoraj 8 letih Haris Vučkić. 27-letni napadalec Twenteja je v konici napada delal družbo Andražu Šporarju, z desnega krila pa je operiral prvi ustvarjalec slovenskega napada Josip Iličić. Tudi deveto tekmo kvalifikacij je začel sekstet Oblak, Stojanović, Mevlja, Al. Struna, Kurtić in Iličić, ki je začel prav vse tekme v tem ciklusu.

Sorodna novica Vučkić: Nič ne bi spremenil, razen poškodb. V življenju ni samo nogomet.
Ob 100. nastopu Bojana Jokića za Slovenijo

Avstrija hitro ovrgla slovensko teorijo
Latvija pod vodstvom Slaviše Stojanovića je iskala način, da ne bi prvič v svoji zgodovini kvalifikacij za velika tekmovanja končala brez točke. Realno možnosti ni več, saj je Avstrija na Dunaju z 2:1 premagala Severno Makedonijo. David Alaba v 7. minuti in Stefan Lainer v 48. minuti sta kronala premoč Avstrijcev, ki so ob udobnem vodstvu prepustili pobudo. Gostje so poraz omilili šele v 93. minuti prek Vlatka Stojanovskega.

Za konec še gostovanje v Varšavi
V torek sledi še zadnji (10.) krog kvalifikacij za Euro 2020, v katerem izbranci Matjaža Keka gostujejo v Varšavi pri vodilni Poljski, ki že ima potrjeno vstopnico za nastop na vseevropskem prvenstvu stare celine.

Sorodna novica Kek pred Latvijo: Vseeno tekma prinaša točke in položaj ter pogled naprej

KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKO PRVENSTVO, 9. KROG

SKUPINA G

SLOVENIJA – LATVIJA 1:0 (0:0)
11.924; Tarasovs 53./ag

Slovenija: Oblak; Stojanović, Al. Struna, Mevlja, Jokić; Iličić, Krhin (74./Bijol),
Kurtić, Verbič; Šporar, Vučkić (62./Zajc).

Latvija: Šteinbors; Savalnieks, Dubra, Ošs, Maksimenko, Jurkovskis; D. Ikaunieks, Tarasovs; Fjodorovs, Kamešs (88./Punculs); Gutkovskis (85./Laizans).

Sodnik: Radu Petrescu (Romunija)

Slovenija vs Latvija( id: 19089100 datum: 17.10.2019)
Analiza 1. polčasa Slovenija - Latvija
Analiza 2. polčasa tekme Slovenija – Latvija
Sorodna novica Zgodovinski večer v Helsinkih - Finci prvič na velikem tekmovanju

IZRAEL – POLJSKA 1:2 (0:1)
Dabbur 88.; Krychowiak 4., Piatek 54.

AVSTRIJA – SEVERNA MAKEDONIJA 2:1 (1:0)
Alaba 7., Lainer 48.; Stojanovski 93.

Avstrija vs Severna Makedonija( id: 19090924 datum: 17.10.2019)

SKUPINA C

Nemčija je s suvereno zmago po pričakovanjih potrdila nastop na evropskem prvenstvu, že 13. zaporednem, kar je rekord stare celine. Sočasno je z remijem v Belfastu do druge vstopnice prišla Nizozemska, ki se po izpuščenih prvenstvih Evrope 2016 in svetovnemu prvenstvu 2018 vendarle vrača na velika tekmovanja.

NEMČIJA - BELORUSIJA 4:0 (1:0)
Ginter 41., Goretzka 49. , Kroos 55., 83.

Nemčija vs Belorusija( id: 19090926 datum: 17.10.2019)

SEVERNA IRSKA - NIZOZEMSKA 0:0
Davis v 32. zapravil 11-m za Severno Irsko.

Severna Irska vs Nizozemska( id: 19090925 datum: 17.10.2019)

SKUPINA E

Ob polčasu na Reki je slabo kazalo Hrvatom, ki so si z zaostankom proti Slovakom začeli zapletati življenje. A sledil je bliskovit preobrat, najprej je Nikola Vlašić izenačil z natančnim strelom z razdalje, že 4 minute zatem je Bruno Petković popeljal ognjene v vodstvo. Po izključitvi Maka je piko na i postavil še Ivan Perišić, navijači na Rujevici pa so začeli s proslavljanjem preboja na Euro 2020.

AZERBAJDŽAN - WALES 0:2 (0:2)