Slovenci so dvakrat zapravili prednost dveh zadetkov, a se kljub vsemu veselili stoženske zmage nad Romuni. Foto: BoBo

Dvakrat smo imeli lepo prednost, ki nam je ni uspelo zadržati. Prenaivno smo dobili zadetke, a smo tekmo srečno pripeljali do konca. Te napake je treba odpraviti, saj se na tej ravni tovrstne napake skoraj vedno kaznujejo, in to se je zgodilo tudi danes. Kljub vsemu smo dosegli štiri gole, kar ni slabo.

Slaviša Stojanović, selektor
Zlatko Dedić se je med strelce najprej vpisal z uspešno izvedeno 11-metrovko, nato pa še z izvrstnim diagonalnim strelom v malo mrežico. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Res je, dobili smo tri zadetke in tu moramo napredovati, toda treba je vedeti, da na začetku sezone nismo še vsi pripravljeni.

Zlatko Dedić
Jasmin Handanović
Jasmin Handanović je dobil priložnost med vratnicama, potem ko zaradi lažje poškodbe ni mogel braniti njegov bratranec Samir. Foto: BoBo
Slovenci dobili goleado v Stožicah

Selektor Slaviša Stojanović je moral zaradi lažjih poškodb nekaterih varovancev v zadnjem trenutku popraviti začetno enajsterico. Tako sta namesto lažje poškodovanih Samirja Handanovića in Bojana Jokića na tekmi v Stožicah priložnost od začetka dobila Jasmin Handanović in Andraž Struna.

Hitri zadetek v režiji Kirm - Cesar
Slovenci so tekmo pred skromnimi 4.000 gledalci začeli odlično in povedli že v 4. minuti, ko je Andraž Kirm z leve strani pred vrata poslal natančen predložek, z glavo pa je gostujočega vratarja Bogdana Lobonta iz neposredne bližine ugnal Boštjan Cesar. Dobrih pet minut pozneje so si izredno lepo priložnost pripravili tudi Romuni. Ciprian Marica je z nekaj metrov meril nenatančno, potem ko mu je Cesar v zadnjem trenutku zaprl kot. Slovenci so bili v prvem polčasu precej boljši nasprotnik, vseskozi so napadali, Handanović je bil skoraj brez dela.

V 23. minuti Kirmu z lobom ni uspelo premagati gostujočega vratarja, v 38. minuti pa mu je po nevarnem strelu uspelo iztržiti le kot. V izdihljajih prvega polčasa sta obe ekipi precej popustili, streli proti vratom so bili redki.

Dedić z bele točko podvojil vodstvo
Tako kot v prvem polčasu so Slovenci zadeli tudi na začetku drugega polčasa. Vlad Chiriches je v kazenskem prostoru podrl Valterja Birso, z bele točke pa je bil natančen Zlatko Dedić. Slovenci so si nato privoščili manjšo nepazljivost v obrambi, ki jo je kaznoval Paul Papp. Ta je ob drugi vratnici po visokem predložku z leve strani žogo potisnil v prazno mrežo.

Preostale prijateljske tekme
Švicarji so na Poljudu premagali Hrvate (2:4), Argentinci so zmleli Nemce (3:1), Angleži pa so ugnali Italijane (2:1).

Dedićev mojstrski zadetek v malo mrežico
Slovenci se kljub znižanju izida niso zmedli in kmalu zatem znova vzpostavili prednost dveh zadetkov. Po lepi podaji Birse je Dedić hladnokrvno zatresel malo mrežico in se še drugič na tekmi vpisal med strelce. V 67. minuti je nato Handanović v kazenskem prostoru podrl Cristiana Tanaseja in zakrivil najstrožjo kazen, ki jo je izkoristil Gabriel Torje.

Do konca srečanja sta padla še dva zadetka - po eden na vsaki strani. Najprej je romunski zaostanek znova na -1 znižal Gheorghe Grozav, končnih 4:3 pa je s svojim petim golom za slovensko člansko izbrano vrsto postavil Kirm.

Dedić: Pomembno je, da smo vsi profesionalci
"V zadnjem času smo ogromno trenirali, in to se je videlo na igrišču. Naredili smo korak naprej. Res je, dobili smo tri zadetke, in tu moramo napredovati, toda treba je vedeti, da na začetku sezone nismo še vsi pripravljeni. V naslednjih treh tednih se moramo zdaj maksimalno pripraviti in se s Švico udariti v najboljši mogoči formi," je po tekmi dejal junak srečanja Dedić in dodal: "Napadalcev je veliko in selektor ima lepe skrbi. Pomembno je, da smo profesionalci in da vsak iztrži maksimum za to reprezentanco, za to državo. To tudi delamo, selektor pa potem odloči, kdo bo igral in kdo ne."

Treba bo dvigniti osredotočenost
Selektor Stojanović je bil zadovoljen z igro v napadu, malce manj pa z obrambo: "Težko je bilo. Dvakrat smo imeli lepo prednost, ki nam je ni uspelo zadržati. Prenaivno smo dobili zadetke, a smo tekmo srečno pripeljali do konca. Te napake je treba odpraviti, saj se na tej ravni tovrstne napake skoraj vedno kaznujejo, in to se je zgodilo tudi danes. Kljub vsemu smo dosegli štiri gole, kar ni slabo." Slovenija je, kot kaže, najbolj ranljiva takoj po doseženem zadetku, saj je moral Handanović kar dvakrat le nekaj minut po zadetem golu po žogo v svojo mrežo. "Res je, treba je dvigniti raven in osredotočenost. Tekma traja 90 minut in treba je držati svojo vizijo. Nekajkrat smo odstopili od osnovne naloge, in v takšnih trenutkih smo dobili gol. To je treba odpraviti, saj se prva kvalifikacijska tekma hitro bliža," je še dejal Stojanović in sklenil: "Švicarji so v Splitu premagali Hrvate, kar je samo dokaz, kako kakovosten tekmec so."