Slavje Karima Benzemaja po zadnjem žvižgu sodnika Danieleja Orsata. Real je bil do zdaj evropski prvak 13-krat, Liverpool šestkrat. Oba sta še po trikrat v finalu izgubila. Cityjeva edina evropska lovorika je Pokal pokalnih zmagovalcev iz leta 1970. Foto: Reuters

28. maja se bo na Stade de Franceu v Parizu pomeril z Liverpoolom, kar bo ponovitev finala iz leta 2018, ko je bil v Kijevu Real boljši s 3:1. Ta dva kluba sta igrala tudi v finalu leta 1981, ko je na Parku princev v francoski prestolnici z 1:0 zmagal Liverpool.

City je imel po prvem srečanju prejšnji torek prednost s 4:3, na stadionu Santiago Bernabeu pa je bil po rednem delu povratne tekme izid 2:1.

Veselje Riyada Mahreza po zadetku v 73. minuti. Foto: Reuters

V 73. minuti je za goste najprej zadel Riyad Mahrez, ki je kronal akcijo Cityja, potem ko je Real na svoji polovici pustil preveč prostora. Po prodoru po sredini igrišča mu je z roba kazenskega prostora podal Bernardo Silva, Alžirec je z desne strani silovito streljal z levico, žoga pa je v mrežo šla med bližnjo vratnico in vratarjem Thibautom Courtoisom. Sinjemodri so bili na pragu finala ...

Toda Madridčani so v 90. in 91. minuti dosegli čudežni preobrat. Potem ko so bili na pol pokopani (po vodilnem golu Cityja je še dve priložnosti zapravil rezervist Jack Grealish), je za slavje na tribunah poskrbel Rodrygo, ki se je dvakrat vpisal med strelce.

Rodrygo je v igro prišel v 68. minuti ter v 90. in 91. minuti zrežiral preobrat Reala. Kraljevemu klubu je podaljšek  zagotovil tudi v četrtfinalu proti Chelseaju, tedaj z zadetkom v 80. minuti. Foto: Reuters
Rodrygo je v igro prišel v 68. minuti ter v 90. in 91. minuti zrežiral preobrat Reala. Kraljevemu klubu je podaljšek zagotovil tudi v četrtfinalu proti Chelseaju, tedaj z zadetkom v 80. minuti. Foto: Reuters

Benzema strelec in podajalec

Sledil je podaljšek, Real pa je že na začetku dosegel nov zadetek in prišel v prednost. V 95. minuti je bil z 11-metrovke uspešen Karim Benzema in dosegel svoj 43. gol v sezoni. Prekršek nad Francozom je storil Ruben Dias.

Benzema je bil podajalec z leve strani pri prvem zadetku Rodryga (iz bližine), ki je v 68. minuti zamenjal Tonija Kroosa, drugega pa je Brazilec dosegel z glavo po predložku Danija Carvajala z desne strani.

City je v podaljšku najbolj zapretil v 107. minuti, ko je po predložku Joaa Cancela z glavo streljal Phil Foden. Courtois je poskus ubranil, odbite žoge pa Fernandinhu ni uspelo spraviti za njegov hrbet.

Real je tako preprečil, da bi v finalu drugič zapored in tretjič v zadnjih štirih letih spremljali dvoboj dveh angleških klubov. Lani je v Portu pokal dvignil Chelsea z zmago z 1:0 nad Cityjem, ki je prvič igral v finalu.

Vinicius Junior je v prvi minuti drugega polčasa zapravil priložnost za vodstvo Reala. Foto: Reuters

Priložnosti Benzemaja in Bernarda Silve

Že v prvem polčasu je imel najlepšo priložnost za gostitelje Benzema, ki je v 4. minuti po podaji Carvajala streljal z glavo, toda preslabo, tako da je žoga zletela čez vrata. Cityjevi branilci so najboljšega strelca Lige prvakov pustili povsem samega.

Varovanci Pepa Guardiole so bili najbližje golu v 20. minuti. Po podaji Kevina De Bruyneja je s šestih metrov v teku s polvolejem streljal Bernardo Silva, a se je s sijajno obrambo izkazal Courtois in ostalo je pri 0:0.

V drugi polovici prvega polčasa se je nadaljevala dinamična predstava obeh ekip, vendar si izrazitih priložnosti do odmora nista več pripravili. Real v uvodnih 45 minutah ni niti enkrat streljal v okvir vrat.

Pep Guardiola je izgubil trenersko bitko s Carlom Ancelottijem. Foto: Reuters

Na začetku drugega dela zgrešil Vinicius Junior

Zato pa je bilo zelo vroče že po nekaj sekundah drugega polčasa. Realovci so krenili s sredine igrišča in ujeli obrambo gostov na levi nogi. Z desne strani je predložek pred vrata poslal Carvajal, na oddaljenejši vratnici pa je s petih metrov streljal Vinicius Junior. Na razočaranje domačih navijačev premalo natančno, saj je žoga švignila mimo vrat. Do vodilnega gola Mahreza nato pravih priložnosti ni bilo.

Vrnitev Casemira in Walkerja

V začetno postavo Madridčanov se je po poškodbi mišice vrnil Casemiro. Pri gostih enako velja za Kyla Walkerja, manjkal pa je John Stones. David Alaba, ki je bil pred tekmo vprašljiv, je bil na klopi Reala.

Nogometaši iz španske prestolnice so v soboto potrdili naslov prvaka v La ligi, medtem ko se City za pokal na Otoku bori prav z Liverpoolom.

Navijači Reala pred stadionom pred začetkom tekme. S sabo so prinesli tudi podobo trenerja Carla Ancelottija s cigaro ob proslavljanju naslova španskega prvaka konec tedna. Foto: Reuters
Dvoboj Bernarda Silve in Casemira. Foto: Reuters