Kapetan Liverpoola Jordan Henderson z morda najprestižnejšo klubsko lovoriko v svetu športa. Liverpool je šestič pokoril Evropo: 1977, 1978, 1981, 1984, 2005 in 2019. Foto: Reuters

Skomina hitro dosodil enajstmetrovko

Henderson je pokal prejel iz rok predsednika Evropske nogometne zveze, Slovenca Aleksandra Čeferina. Foto: EPA

Finale v nasprotju s polfinalnimi obračuni ni postregel z igro za sladokusce, ampak je šlo bolj za šahovsko partijo. K temu je nedvomno pripomoglo tudi to, da se je prvi (in odločilni) vrhunec srečanja na stadionu Wanda Metropolitana zgodil že po 25 sekundah, ko je glavni sodnik, Slovenec Damir Skomina, ki sta mu pomagala Jure Praprotnik in Robert Vukan, pokazal na belo točko.

Salah v 2. minuti zadel z bele točke

Sadio Mane je namreč z leve strani podal v kazenski prostor, kjer je Moussa Sissoko z roko stran od telesa preusmeril smer žoge, tako da dvomov za Skomino ni bilo. Dosojena enajstmetrovka, ki jo je zanesljivo s strelom pod prečko izkoristil Mohamed Salah za 1:0.

Mohamed Salah je z bele točke povedel Liverpool v vodstvo. Lani je finale proti Realu (3:1) zaradi poškodbe zapustil predčasno in v solzah, letos je bil mož odločitve. Foto: Reuters

Po razburljivem začetku mirnejše nadaljevanje

Tottenham se je po hladni prhi pobral in izpeljal nekaj obetavnih akcij, a nevarnejši je bil Liverpool, pri katerem je Trent Alexander-Arnold v 17. minuti silovito sprožil z okoli 20 metrov, vendar je njegov strel zletel mimo vrat. V nadaljevanju se je igra nekoliko umirila, večinoma je potekala med obema kazenskima prostoroma. V 38. minuti je Andrew Robertson močno udaril z leve strani, a je Hugo Lloris odbil žogo čez vrata. Na drugi strani je Tottenham zapretil v sodnikovem podaljšku. Po lepo odigrani akciji je žoga na robu kazenskega prostora prišla do Christiana Eriksena, ki pa jo je poslal "med oblake". Spursi, redsi so jim prepustili pobudo, so imeli sicer žogo več v nogah (posest žoge 62:38), a so bili varovanci Jürgena Kloppa nevarnejši: streli 7:2, v okvir vrat 2:0.

Jalovi poskusi Tottenhama

Slovenski sodnik Damir Skomina je po 25 sekundah pokazal na belo točko. Foto: Reuters

Začetek drugega dela ni prinesel spremembe slike na igrišču. Tottenham je sicer imel pobudo, a brez priložnosti. V 54. minuti je Dele Alli znotraj kazenskega prostora prišel do strela, toda Virgil van Dijk ga je ustavil. Po minutah zatišja je na drugi strani James Milner v 68. minuti ustrelil z okoli 14 metrov, žoga pa je za las zletela mimo leve vratnice Llorisa. Sledile so minute Tottenhama, ki je pletel nevarne akcije pred kazenskim prostorom Liverpoola, vendar se je ta brez težav branil. V 80. minuti je Son dobro udaril z okoli 25 metrov, Alisson Becker je žogo odbil, ob drugem poskusu Lucasa Moure pa je bil Becker prav tako na mestu. Malo pozneje je Becker v kot odbil še nevaren strel Eriksena. Spursi so pritiskali, vendar se je Brazilec v vratih redsov izkazal.

Origi zapečatil usodo Londončanov

Sredi prvega polčasa je na zelenico za nekaj sekund pritekla ameriška manekenka Kinsey Wolanski, ki pa so jo varnostniki hitro odstranili. Foto: AP

A vseh upov varovancev Mauricia Pochettina je bilo konec v 87. minuti, ko je po akciji iz kota žoga na levi strani prišla do Divocka Origija, ki je z diagonalnim strelom zadel malo mrežico Llorisa. Slavje Liverpoolovih navijačev se je lahko začelo. Še končna statistika, ki priča o jalovi premoči Tottenhama: posest žoge 61:39, streli 14:11, v okvir vrat 8:4 – vse za Londončane.

Klopp: To je najlepša noč v naših karierah
"Zelo sem vesel za svoje fante, vse navijače in svojo družino. Trpijo zame, zaslužijo si lovoriko bolj kot kdor koli. Ali ste že videli kakšno ekipo, ki se je borila brez goriva v rezervoarju? To je najlepša noč v naših profesionalnih karierah,"
je dejal strateg Liverpoola Klopp, ki je po dveh izgubljenih finalih Lige prvakov (leta 2013 z Borussio proti Bayernu, lani z Liverpoolom proti Realu) le dočakal veliki trenutek.

Pochettino: Ponosen sem na to, kako smo se borili

51-letni Nemec na klopi Liverpoola Jürgen Norbert Klopp je po dveh porazih v finalu (2013, 2018) v tretjem poskusu osvojil Ligo prvakov. Foto: Reuters

Njegov kolega na klopi Tottenhama Pochettino pa je dejal: "Ponosen sem na to, kako smo se borili. Nismo imeli sreče. Dobili smo zadetek z enajstmetrovke. V drugem polčasu smo igrali zelo dobro, a hitro prejeti zadetek nam je prekrižal načrte. Lahko smo optimistični."

Minuta molka za umrlega Reyesa
Pred tekmo so se igralci z minuto odmora spomnili na umrlega nekdanjega španskega reprezentanta Joseja Antonia Reyesa, ki je v petek umrl v prometni nesreči. Za glasbeni uvod je pred tem poskrbela skupina Imagine Dragons.

24-letni Belgijec Divock Origi, ki je v 58. minuti zamenjal Roberta Firmina, je z golom v 87. minuti razblinil vse dvome o zmagovalcu. Foto: Reuters