Kdor v Sloveniji še ne ve, kdo je Josip Iličić, je očitno prespal poletje, jesen in začetek zime v sezoni 2010/11. Foto: EPA
Wilfred Bouma in Tim Matavž
Tim Matavž je daleč najboljši slovenski nogometni strelec leta 2010. V koledarskem letu je za Groningen in Slovenijo nastopil na 47 tekmah, pri tem pa je visokorasli napadalec dosegel 23 golov. Foto: EPA
Zlatan Ljubijankić (Gent)
Zlatan Ljubijankić je imel proti Club Bruggu nekaj izrednih priložnosti, da bi poskrbel za napeto končnico flamskega derbija. Foto: EPA

potrjuje tudi statistika, ki zaradi praznih "Zlatanovih" nabojev ostaja pri 50 golih v prvi polovici sezone.

Vrhunec nogometnega leta je bilo svetovno prvenstvo v Južni Afriki, pred katerim smo na MMC-ju predstavili slovenskega reprezentančnega "Janeza Novaka". Ob božičnem-novoletnem premoru (no, vsaj za veliko večino nogometašev), ki predstavlja mejnik med prvo in drugo polovico prvenstev, se ponuja nova priložnost, da se vzame klubske dosežke izbrancev selektorja Matjaža Keka pod drobnogled.

Po pol sezone že presegli lanski učinek
Močno izstopa povečana učinkovitost, saj so trenutni reprezentanti s skupno 50 prvenstvenimi goli na polovici sezone 2010/11 že presegli celoletno lansko povprečje: trenutni 2,77 gola/reprezentanta proti predmundialskim 2,57 gola/reprezentanta. Dvajset Kekovih izbrancev je v svojih prvenstvih dalo gol, več kot je prejelo rumenih kartonov (1,65 rumenega kartona/reprezentanta), rdeči karton je videla le Gentova naveza Šuler-Ljubijankić.

Presežek minut novincu, čista ničla veteranu
Igralni čas "Janeza Novaka" se je jeseni skrčil za dobro minuto in zdaj znaša 73,5 minute na tekmo, na kateri slovenski reprezentant dobi priložnost za igro. Seveda so med najboljšimi slovenskimi igralci velikanske razlike - 1.603 prvenstvene minute proti 0 minutam igre.

Največ odigranih prvenstvenih minut pripada nogometnemu meteorju iz Kranja - Josipu Iličiću. "Jojo", ki se je v novo sezono podal kot član drugoligaša Interblocka, se je na veliko sceno prebil z igrami med kampanjo Maribora v Evropski ligi (436 minut in 3 goli), do statusa najbolj vročega slovenskega igralca jeseni 2011 pa se je prebil za I. SNL-jevim rekordnim prestopom v Palermo. Vmes je seveda sledil še reprezentančni krst, pri čemer javnost zanj že zahteva stalno mesto v udarni postavi. Z ničlo se je po svetovnem prvenstvu moral zadovoljiti Branko Ilić, ki pa naj bi po trenerski zamenjavi vseeno ostal v moskovski Lokomotivi.

Na mladih nogometaših svet stoji
Pohod mladih potrjuje tudi prvi strelec Tim Matavž, ki je z 10 goli pripomogel Groningenu k visokemu 3. mestu v nizozemskem prvenstvu (vseh desetih letošnjih golov v Eredivisie).

V boljšem izhodišču v boju za naslov prvaka je le Andraž Kirm, katerega vrnitev v prvo postavo je tudi prinesla vzpon Wisle. Posebno mesto gre Valterju Birsi, ki je v dresu Auxerrja predstavljal Slovence v prestižnem skupinskem delu Lige prvakov. Žal je bila jesen usodna za vse "slovenske" klube, tako da bodo izločilni boji evropskih tekmovanj minili brez slovenskega prispevka (če seveda ne bo kakšnega presenetljivega zimskega prestopa).

Gent raje kot sebe obdaroval goste
Počitek in prazniki so že dolgo neznanka "Angležu" Robertu Korenu, ki je na "boxing day" s Hull Cityjem s 3:2 slavil pri Sheffield Unitedu, pri čemer je slovenski kapetan zapustil igrišče po znižanju gostiteljev na 2:1. "Slovenski" Gent je na dan obdarovanja gostil Club Brugge in je tekmeca za naslov obdaril s tremi točkami. Zlatan Ljubijankić je vseskozi grozil, a so bili njegovi "strelski naboji" tokrat prazni, na drugi strani pa se je ravno Marku Šulerju izmuznil Kuemaha, ki je z izjemnim zadetkom postavil končni izid derbija - 0:2 za Brugge.

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Matjaža Keka
Ime PriimekKlub (država)Nastopi (kot rezervist); minute v prvenstvuŠtevilo golov in rumenih ter rdečih kartonovMesto v državnem prvenstvu

Suad Filekovićbrez kluba///

* - V Rusiji je sezona vezana na koledarsko leto. Ilić je edino tekmo v sezoni 2010 odigral še pred svetovnim prvenstvom.
** - za povprečno število golov se je 50 zadetkov delilo z 18 igralci; za dva vratarja so se delili prejeti goli. Pri preostalih povprečjih je delivec število 20.