Granit Xhaka je v 12. minuti z razdalje matiral Unitedovega vratarja Davida De Geo za 1:0. Foto: Reuters

Potem ko so med tednom v Ligi prvakov sredi Pariza šokirali PSG in ga izločili iz tekmovanja, so nogometaši Manchester Uniteda tokrat v domačem prvenstvu okusili grenkobo poraza – sploh prvič, odkar je na menedžerski stolček sedel Ole Gunnar Solksjaer.

Rdeči vragi so bili pred vrati preveč neučinkoviti za kakršen koli uspeh, še posebej velja omeniti napadalca Romeluja Lukakuja, ki je zapravil kar nekaj lepih priložnosti. Na drugi strani je vodilni zadetek z razdalje dosegel Granit Xhaka, zmago topničarjev pa je z bele točke potrdil Pierre-Emerick Aubameyang.

Arsenal in Manchester United sta sicer odigrala 230. medsebojni derbi v vseh tekmovanjih, še vedno so uspešnejši gostje, ki so na Emiratesu lovili jubilejno stoto zmago. Arsenal je slavil 83-krat, 48 tekem se je končalo brez zmagovalca.

Takole je Granit Xhaka topničarje povedel v vodstvo. Foto: Reuters

Xhaka presenetil De Geo
Derbi v severnem Londonu so bolje začeli gostje z Old Trafforda, še posebej vroče je bilo v 9. minuti, ko je Lukaku ob daljši vratarjevi vratnici zadel prečko, v nadaljevanju akcije pa sta nevarno zapretila še Fred in Paul Pogba, a je ostalo pri začetnem izidu. Ta se je vendarle spremenil že tri minute pozneje, ko je z razdalje Unitedovega vratarja Davida De Geo presenetil Xhaka. Švicarski reprezentant je sprožil s približno 25 metrov, De Geo ujel na napačni nogi in žogo poslal v prazno mrežo. Zadetek, ki gre vsekakor na dušo španskega vratarja. Emirates je "eksplodiral" od navdušenja.

Bernd Leno je v 36. minuti takole preprečil veselje Romeluju Lukakuju. Foto: Reuters

Leno preprečil izenačenje
Kljub zaostanku v prvem polčasu rdeči vragi niso bili v podrejenem položaju, v napadu so bili podjetnejši, priigrali so si več polpriložnosti, po dobre pol ure igre se je moral Arsenalov vratar Bernd Leno pošteno potruditi, da je preprečil izenačenje, ko ga je želel preigrati Lukaku. 27-letni nemški vratar je z zadnjimi močmi odbil strel Belgijca in mrežo ohranil nedotaknjeno.

Pierre-Emerick Aubameyang je z bele točke podvojil vodstvo svoje ekipe. Foto: Reuters

Rdeči vragi (neuspešno) napadali
Tako kot v prvem so bili tudi v uvodu drugega polčasa rdeči vragi boljši nasprotnik. Že po nekaj minutah nadaljevanja je Fred z razdalje nastreljal Laurenta Koscielnyja, hip zatem je moral Leno posredovati ob nevarnem strelu Lukakuja. Po slabi uri igre je s prostega strela poskusil še Marcus Rashford, a neuspešno.

Ole Gunnar Solskjaer je prvič, odkar je sedel na menedžerski stolček Manchester Uniteda, z roba zelenice spremljal poraz svoje ekipe na prvenstveni tekmi. Foto: Reuters

Aubameyang z bele točke podvojil vodstvo
Po uri igre pa so se gostitelji vendarle otresli pritiska, v 66. minuti je z razdalje vnovič poskusil Xhaka, njegov strel je odfrčal mimo leve vratarjeve vratnice. Dve minuti pozneje je glavni sodnik Jonathan Moss na veliko veselje domačih navijačev pokazal na belo točko, potem ko naj bi prekršek za najstrožjo kazen nad Alexandrejem Lacazettom storil Fred. Odgovornost strela z bele točke je na svoja ramena prevzel Aubameyang in zadel za 2:0.

Do konca srečanja – v končnici se je nad Emiratesom raztrgalo nebo – so Solksjaerjevi varovanci iskali zadetek priključka, a je ostalo pri zmagi topničarjev.

Ob vodilnem zadetku Burnleyja je branilec James Tarkowski takole oviral Liverpoolovega vratarja Alissona Beckerja, a je zadetek obveljal. Foto: Reuters

Burnley hitro povedel, bes Alissona
Manchester City, ki je v tem krogu s hat-trickom Raheema Sterlinga premagal Watford (3:1), je na vrhu prvenstvene lestvice zadržal točko naskoka pred Liverpoolom, ki je po preobratu s 4:2 na Anfieldu premagal Burnley. Gostje s Turf Moora so povedli v 6. minuti srečanja, ko je z neposrednim strelom iz kota vratarja Alissona Beckerja premagal Ashley Westwood. Brazilski vratar se je razbesnel nad glavnim sodnikom Andrejem Marrinerjem, saj je bil prepričan, da je bil ob strelu pod prekrškom Jamesa Tarkowskega, a je zadetek obveljal, za nameček pa si je zaradi ugovarjanja prislužil še rumeni karton. To je bil sicer za 28-letnega Westwooda prvi prvenstveni gol za Burnley, ki se mu je iz Aston Ville pridružil 31. januarja 2017.

Po slabe pol ure igre že preobrat Liverpoola
Burnleyjevo zgodnje vodstvo je zbudilo Liverpoolčane, ki so izid najprej izenačili v 19. minuti, ko je iz bližine v prazno mrežo zadel Roberto Firmino, preobrat pa uprizorili deset minut pozneje, ko je z natančnim diagonalnim strelom gostujočega vratarja Toma Heatona matiral Sadio Mane. V 67. minuti je Liverpool povedel s 3:1, še drugič se je med strelce vpisal Firmino. Po hitrem prodoru Mohameda Salaha se je žoga odbila do Brazilca, ta pa jo je brez večjih težav pospravil v gol.

Sadio Mane je v 93. minuti poskrbel za končni izid. Senegalski napadalec se je na tekmi med strelce vpisal dvakrat. Foto: Reuters

Mane postavil piko na i
V sodnikovem dodatku so gledalci nato videli še dva zadetka – po enega na vsaki strani. Najprej je po lepi akciji zaostanek zmanjšal Johann Gudmundsson, na +2 pa je prednost Liverpoola znova povišal Mane. Senegalski napadalec je po podaji rezervista Daniela Sturridgea preigral Heatona in hladnokrvno zadel prazno mrežo za končnih 4:2.

Sorodna novica Video: V Birminghamu navijač napadel nogometaša Aston Ville
Chelsea je na Stamford Bridgeu proti Wolverhamptonu v izdihljajih tekme rešil točko – v 92. minuti je za 1:1 zadel Eden Hazard. Foto: Reuters

30. krog, nedeljske tekme:
ARSENAL - MANCHESTER UNITED 2:0 (1:0)
Xhaka 12., Aubameyang 69./11-m

Arsenal: Leno, Sokratis, Koscielny, Monreal, Maitland-Niles, Ramsey, Xhaka, Kolašinac, Özil (77./Iwobi), Lacazette (87./Nketiah), Aubameyang (80./Suarez).

Man Utd: De Gea, Young, Smalling, Lindelöf, Dalot (71./Martial), Fred, Matić (81./Greenwood), Shaw, Pogba, Lukaku, Rashford.

Sodnik: Jonathan Moss

Tottenham je v gosteh klonil pred Southamptonom. Zmagovalca je v 81. minuti odločil James Ward-Prowse (na fotografiji). Foto: Reuters

LIVERPOOL - BURNLEY 4:2 (2:1)
Firmino 19., 67., Mane 29., 93.; Westwood 6., Gudmundsson 91.

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold (86./Sturrdige), Matip, van Dijk, Robertson, Wijnaldum (68./Henderson), Fabinho, Lallana (77./Keita), Salah, Roberto Firmino, Mane.

Burnley: Heaton, Bardsley, Tarkowski, Mee, Taylor, Hendrick (79./Gudmundsson), Westwood, Cork, McNeil, Barnes (86./Vydra), Wood (79./Crouch).

Sodnik: Andre Marriner

CHELSEA - WOLVERHAMPTON 1:1 (0:0)
Hazard 92.; Jimenez 56.

Chelsea: Kepa, Azpilicueta, Rüdiger, David Luiz, Emerson, Kante, Jorginho (72./Willian), Kovačić (56./Loftus Cheek), Pedro (61./Hudson Odoi), Higuain, Hazard.

Wolverhampton: Rui Patricio, Saiss, Coady, Boly, Doherty, Dendoncker, Ruben Neves, Joao Moutinho, Jonny Otto, Raul Jimenez (89./Traore), Diogo Jota (82./Gibs White).

Sodnik: Michael Oliver

Sobotne tekme:
CRYSTAL PALACE - BRIGHTON 1:2 (0:1)
Milivojević 50./11-m; Murray 19., Knockaert 74.

CARDIFF - WEST HAM 2:0 (1:0)
Hoilett 4., Camarasa 52.

Newcastle United je na svojem stadionu po preobratu s 3:2 premagal Everton. V pičlih štirih minutah končnice tekme je za preobrat poskrbel Ayoze Perez. Foto: Reuters

HUDDERSFIELD - BOURNEMOUTH 0:2 (0:1)