Fernando Torres je proti Evertonu dosegel prvi prvenstveni zadetek po dobrih 19 urah igralnega časa, a Španec je letos precej bolj (za)blestel v Evropski ligi, kjer je Chelseaju znatno pomagal do naslova prvaka. Tokrat je poskrbel, da se je Rafael Benitez po osvojenem naslovu v Evropski ligi od Chelseaja poslovil z zmago. Foto: Reuters

V Ligo prvakov so se neposredno uvrstili Manchester United, Manchester City in Chelsea. Arsenal bo igral dodatne kvalifikacije. Wigan Athletic se je zaradi zmage v finalu FA-pokala že uvrstil v skupinski del Evropske lige, Tottenham bo moral odigrati dodatne kvalifikacije, Swansea City pa si je z zmago v finalu ligaškega pokala priboril 3. predkrog kvalifikacij.

Rafael Benitez
Rafael Benitez je po slabem uvodu Chelseaja v novo sezono in zamenjavi na menedžerskem stolčku Londončane popeljal do naslova v Evropski ligi in jim zagotovil nastope v Ligi prvakov. Foto: Reuters
Laurent Koscielny
Laurent Koscielny je v Newcastlu dosegel zlata vreden zadetek, ki je Arsenalu prinesel dodatne kvalifikacije za Ligo prvakov. Foto: Reuters
Gareth Bale
Gareth Bale je znova odločil tekmo Tottenhama, a kljub izjemni sezoni ekipi z White Hart Lana ni uspel zagotoviti Lige prvakov za prihodnjo sezono. Številni se zdaj sprašujejo, ali bo 'ostrogeam odličnega Valižana uspelo zadržati v klubu. Foto: Reuters
Jamie Carragher
Jamie Carragher je sklenil bogato nogometno kariero, ki jo je v celoti preživel pri Liverpoolu. Takole je še zadnjič na zelenico Anfielda v Liverpoolovem dresu pritekel v spremstvu svojih otrok. Foto: Reuters
Alex Ferguson
Alex Ferguson je takole odkorakal v zaslužen pokoj. Foto: Reuters
Roberto Martinez
Menedžer Wigana je takole paradiral z FA-pokalom na stadionu DW. Njegovi varovanci bodo prihodnjo sezono igrali v skupinskem delu Evropske lige, hkrati pa bodo igrali tudi v drugi angleški ligi. Foto: Reuters

Nogometaši Chelseaja so si z zmago nad Evertonom (2:1) zagotovili neposredno uvrstitev v Ligo prvakov. V kvalifikacijah tega tekmovanja bo igral tudi Arsenal.

Topničarjem je zmago in kvalifikacije za Ligo prvakov v Newcastlu priboril Laurent Koscielny, ki je po predložku iz kota iz neposredne bližine z volejem zatresel mrežo. Tottenham bo kljub zmagi (1:0) nad Sunderlandom prihodnjo sezono igral v Evropski ligi.

Naismith izničil zadetek Mate
Na Stamford Bridgeu je že v 7. minuti gostitelje v vodstvo popeljal letos izjemni Juan Mata. Španec je brez večjih težav kaznoval napako Evertonovega vratarja Tima Howarda, ki je nespretno odbil strel Dembe Baja. Toda veselje aktualnih prvakov Evropske lige ni trajalo dolgo, saj je že v 14. minuti izid poravnal Steven Naismith. Večino dela je pred golom opravil Victor Anichebe, ki je pripravil priložnost nekdanjemu nogometašu Glasgow Rangersov in poskrbel, da je ta sklenil niz 20 tekem brez doseženega zadetka.

Torres zadel po več kot 19 urah
Tekma je bila precej izenačena, obe strani sta si pripravili kopico polpriložnosti, zmagovalca pa je v 76. minuti odločil Fernando Torres. Akcijo za gol je začel Oscar, nadaljeval jo je Victor Moses, ki je Torresu z glavo žogo lepo spustil, Španec pa je z volejem hladnokrvno končal akcijo za zmago nad modrimi iz Liverpoola. Od njegovega zadnjega zadetka v Premier ligi je sicer minilo že 19 ur in 39 minut igralnega časa.

Tottenhama ne bo v Ligi prvakov
Na Ligo prvakov je upal tudi Tottenham, ki pa je za preboj v kvalifikacije tega tekmovanja potreboval spodrsljaj Arsenala. Varovanci Andreja Villasa Boasa so storili vse potrebno, po številnih spornih trenutkih, ko so Londončani večkrat zahtevali najstrožjo kazen, je vratarja Sunderlanda Simona Mignoleta vendarle premagal Gareth Bale, ki je navdušil s še enim fantastičnim strelom z razdalje. Tokrat je žogo pod prečko v mrežo spravil z dobrih 25 metrov.

Topničarje rešil Koscielny
Kljub zmagovitemu zadetku pa prihodnje leto, če ga bodo pri Tottenhamu uspeli zadržati na White Hart Lanu, ne bo igral v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju, saj so z minimalno zmago Newcastle zapustili nogometaši Arsenala. Za topničarje je zlata vreden zadetek prispeval Laurent Koscielny, ki je na začetku drugega polčasa iz neposredne bližine zadel z volejem.

United prvič po letu 1895
V West Bromwichu je rdeče vrage zadnjič vodil Alex Ferguson. Kazalo je, da bodo aktualni angleški prvaki zlahka ugnali nasprotnika, potem ko je Javier Hernandez zadel za 2:5, a so se gostitelji čudežno vrnili v pičlih petih minutah in izid poravnali na 5:5. Junak tekme je bil Romelu Lukaku, ki je dosegel hat-trick. United je s 5:5 v prvenstvu remiziral šele prvič po novembru leta 1895, ko jim je točko odščipnil Lincoln.

Slovo še ene legende - Jamieja Carragherja
V Liverpoolu je nogometno pot sklenil Jamie Carragher. Legendarni branilec Liverpoola, ki je na Anfieldu preživel vso kariero, je k 5-kratnim evropskim prvakom prišel že leta 1987, ko je bil star 9 let. Leta 1996 je podpisal prvo profesionalno pogodbo, prvi nastop je za člansko ekipo Liverpoola vknjižil 8. januarja 1997 proti Middlesbroughu, ko je zadel tudi svoj prvi gol za klub. Od Liverpoola bi se na svoji zadnji tekmi v karieri lahko poslovil celo z zadetkom, a mu je zadetek s 25 metrov preprečil okvir gola. QPR, ki se letos seli v nižji rang tekmovanja, se je v London vrnil brez točk - tekmo je odločil Liverpoolov Philippe Coutinho.

38. krog:
NEWCASTLE - ARSENAL 0:1 (0:0)
Koscielny 52.

Newcastle: Harper, Debuchy, Steven Taylor, Coloccini, Yanga-Mbiwa (81./Campbell), Ben Arfa, Cabaye (57./Anita), Tiote, Gutierrez, Gouffran (65./Marveaux), Cisse.

Arsenal: Szczesny, Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs, Ramsey, Arteta (28./Oxlade-Chamberlain), Walcott, Rosicky, Cazorla (89./Wilshere), Podolski (78./Giroud).

Sodnik: Howard Webb

CHELSEA - EVERTON 2:1 (1:1)
Mata 7., Torres 76.; Naismith 14.

Chelsea: Cech, Ivanović, Cahill, Luiz, Cole, Lampard, Ake, Torres, Mata (83./Azpilicueta), Oscar (89./Ferreira), Ba (66./Moses).

Everton: Howard, Coleman, Jagielka, Distin, Baines, Mirallas, Gibson, Fellaini, Pienaar, Naismith (67./Jelavić), Anichebe (67./Heitinga).

Sodnik: Anthony Taylor

LIVERPOOL - QPR 1:0 (1:0)
Coutinho 23.

MANCHESTER CITY - NORWICH 2:3 (1:1)
Rodwell 29., 59.; Pilkington 26., Holt 55., Howson 65.

WEST BROMWICH - MAN. UNITED 5:5 (1:3)
Morrison 40., Lukaku 50., 81., 86, Mulumbu 81.; Kagava 6., Olsson 9./ ag, Büttner 30., van Persie 53., Hernandez 62.

SOUTHAMPTON - STOKE CITY 1:1 (0:0)
Lambert 57.; Crouch 47.

SWANSEA - FULHAM 0:3 (0:1)
Kacaniklic 22., Berbatov 77., Emanuelson 90.

WEST HAM - READING 4:2 (2:0)
Nolan 23, 79., 87., Vaz Te 34.; McCleary 53., Fondre 55.

WIGAN - ASTON VILLA 2:2 (2:1)
Boyce 20., Baker 45./ag; Bent 5., Vlaar 60.

TOTTENHAM - SUNDERLAND 1:0 (0:0)
Bale 89.
RK: Vaughan 75./Sunderland

MANCHESTER UNITED 38 28 5 5 86:43 89 MANCHESTER CITY 38 23 9 6 66:34 78 CHELSEA 38 22 9 7 75:39 75 ARSENAL 38 21 10 7 72:37 73 TOTTENHAM 38 21 9 8 66:46 72 EVERTON 38 16 15 7 55:40 63 LIVERPOOL 38 16 13 9 71:43 61 WEST BROMWICH A. 38 14 7 17 53:57 49 SWANSEA 38 11 13 14 47:51 46 WEST HAM 38 12 10 16 45:53 46 NORWICH 38 10 14 14 41:58 44 FULHAM 38 11 10 17 50:60 43 STOKE CITY 38 9 15 14 34:45 42 SOUTHAMPTON 38 9 14 15 49:60 41 ASTON VILLA 38 10 11 17 47:69 41 NEWCASTLE 38 11 8 19 45:68 41 SUNDERLAND 38 9 12 17 41:54 39 WIGAN 38 9 9 20 47:73 36 READING 38 6 10 22 43:73 28 QUEENS PARK RANG. 38 4 13 21 30:60 25