Iz Slovenije je odšel kot najboljši napadalec lige, a nato dve sezoni in pol čakal na pravo priložnost. Lierse kljub boju za obstanek v prvi belgijski ligi ponuja nov začetek za 26-letnega Šempetrca. Foto: MMC RTV SLO/T. O.

Zadetek posvečam vsem navijačem Liersa in vsem, ki verjamete vame!

Etien Velikonja po prvencu in zmagi Liersa
Haris Vučkić (Rangers FC)
Haris Vučkić se je znašel pod drobnogledom ne ravno zadovoljnih navijačev Rangersov, ki jim ni pretirano všeč, da morajo posojeni igralci iz Newcastla obvezno igrati, a za preživetje kluba morajo to sprejeti. Foto: Twitter/@RangersFC
PauloDybala (Palermo) - Samir Handanović (Inter)
Samir Handanović je v nedeljo zvečer osmič v Serii A ostal nepremagan, pri čemer ni imel pretiranega dela s streli, saj jih je znal preprečiti - takole je posredoval pred zvezdnikom Palerma Paulom Dybalo. Foto: Reuters
Kevin Kampl (Borussia Dortmund) na tekmi s Freiburgom
Na derbiju dna Bundeslige ob prepotrebni zmagi Borussie Dortmund pri Freiburgu s 3:0 je bil Kevin Kampl celo najslabše ocenjeni igralec - tako po statističnem portalu WhoScored (6,7) kot po Kickerju (edini s 4). Foto: Reuters

V Belgiji je kot posojeni igralec pri Liersu zdaj odprl svoj strelski račun, sicer z bele točke, a to kaže, da mu v zadnjeuvrščenem klubu belgijskega prvenstva vseeno zaupajo, in to kljub odhodu trenerja Slaviše Stojanovića, na pobudo katerega se je tudi znašel v Flandriji.

"Zadetek posvečam vsem navijačem Liersa in vsem, ki verjamete vame!" je Velikonja zapisal na Facebooku po dragoceni zmagi Liersa pri Zulte Waregemu, kjer je slovenski napadalec z 11-metrovko v 27. minuti zadel za 1:0.

Nekoč že premagal sesutje nogometnih sanj
Zdaj 26-letni Šempetrc je pred petimi leti še v dresu Gorice veljal za najobetavnejšega napadalca slovenskih zelenic, a ko je bilo že vse dogovorjeno za prestop v Bochum, se je 17. oktobra 2009 zgodila huda poškodba kolena. Pozimi 2011 je sledil odhod v Maribor, kjer je z znamenito petko v 92. minuti prve tekme z Rangersi tlakoval prvi preboj vijoličastih v Evropsko ligo. Sezono 2011/12, med katero je bil nekaj časa tudi v ozadju, je sklenil z 21 goli na 42 tekmah, kar je julija 2012 prineslo rekordnih dva milijona evrov odškodnine za nogometaša iz slovenskega prvenstva.

Drugi uradni gol v 33 mesecih
A v Walesu v drugi angleški ligi ni bilo prave priložnosti za strelca 52 golov v Prvi ligi. Lani se je na kratko kot posojeni igralec preselil na Portugalsko k Riu Ave, kjer je 12. aprila lani dočakal prvi članski gol v tujini. Strelski post je trajal točno 23 mesecev oz. vse od takrat, ko je z "dvojčkom" odločil derbi z Olimpijo in potrdil državni naslov Maribora.

In zdaj nekdanji veliki up slovenskega nogometa upa, da se bo v Belgiji vse obrnilo, čeprav Lierse čaka težak boj za obstanek - rešilno 14. mesto beži za pet točk. (Ne)naključno podobno zgodbo skuša spisati tudi drugi veliki talent in še en rekorder Prve lige Haris Vučkić, ki je v nedeljo že zadel na debiju za novi klub Rangers.

Zatajil v živem zidu, a se hitro odkupil
Kot mladenič z izjemnimi fizičnimi predpozicijami je Vučkić v nasprotju s pravili zaigral za Domžale še pred 16. letom starosti, nato pa hitro odšel v Newcastle, kjer so se vrstile poškodbe in čakanje na priložnost. Pred tednom je prišla rešitev - posodili so ga škotskemu velikanu Rangers, ki pa po bankrotu igra v drugi ligi. A vse ni tako slabo, zlasti ne za 22-letnega Domžalčana.

Padli "Gersi" so ravno prešli v manjšinsko last Mika Ashleyja, ki je iz svojega Newcastla na pomoč poslal peterico nogometašev in ob tem postavil jasen pogoj - obvezno morajo igrati! In res je Vučkić že po nekaj dneh v Glasgowu dobil mesto v začetni postavi v 5. krogu škotskega pokala med Rangersi in Raith Roversi, kjer je Slovencu pripadla vidna vloga. Najprej je nova št. 10 Rangersov zatajila ob prostem strelu gostov v 54. minuti, ko Vučkić ni skočil, nad njegovo glavo pa je žoga našla pot v domačo mrežo.

Zvezdnik mlade slovenske reprezentance se je oddolžil čez osem minut, ko je z natančnim diagonalnim strelom poskrbel za izenačenje. A vseeno se debi ni dobro končal, saj je dvoboj drugoligašem z 1:2 pripadel Raith Rovers. Modre Glasgowčane zdaj čakata samo še prvenstvo in izpolnitev velikega cilja - vrnitev v škotsko prvo ligo.

Lazarević že ob debiju odigral vso tekmo
Pretekli konec tedna je bil sicer v znamenju številnih debijev za nove klube slovenskih nogometašev. Od reprezentantov je tako Dejan Lazarević že takoj v celoti odigral tekmo za Sassuolo (1:1 pri Sampdorii). Za primerjavo: za tolikšno minutažo (93 minut) je pri Chievu potreboval kar zadnje štiri mesece!

Prišlek v Španijo Rene Krhin je na začetku še s klopi spremljal poraz Cordobe pri Celta Vigu (0:1). V nemški drugi ligi je medtem že zaigral jesenski motor Olimpije Nik Omladič. Za Eintracht Braunschweig je 25-letnik iz Šmartnega debitiral ob domačem porazu proti Kaiserslauternu (0:2), pri čemer je odigral zadnjih 20 minut.

Svojevrstno popotovanje Prleka do Avstralije
Posebno nogometno pot hodi nekdanji muraš Denis Kramar. Prlek iz Ljutomera se je kalil pri Celju in Rudarju, a uveljavil pri Muri med njenim sanjskim prebliskom. Nato je obredel Poljsko, Ciper in končal v Španiji pri Getafeju po zmagi na izbirnem tekmovanju prostih nogometašev, ki so organizirani prek svojega družbenega omrežja Fieldoo. Po igranju za drugo moštvo v tretji španski ligi se je pozimi preselil v Avstralijo, in to kar k vodilnemu moštvu A-lige Perth Glory.

V soboto je Kramar že zaigral v drugem polčasu proti Sydneyju in hitro pustil svoj pečat, čeprav mešanega. Najprej je 23-letnik nespretno zakrivil najstrožjo kazen za vodstvo gostov z 0:2, a to popravil že čez pet minut, ko se je po prekinitvi požrtvovalno vrgel pred vrata in zbil žogo v mrežo za 1:2. Vendar preobrata ni bilo in Kramarjev Perth je izgubil z 1:3.

Velikonja rutinirano zadel z bele točke

Čavušević z glavo na pravem mestu

Vučkić zatresel že na prvi tekmi za Rangers
(in ni skočil v živem zidu ob golu gostov - 1:33)

Kramar ob debiju zakrivil 11-m, a tudi dosegel gol

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za Anglijo in Kolumbijo (23)
Ime, PriimekKlub (država)TekmaIgralni čas (x,y)Opombe
VRATARJI (3)
Vid BelecInter (ITA)--išče nov klub
Samir HandanovićInternazionale (ITA)Napoli - Inter 1:0 (P)

BRANILCI (7)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA)Inter - Palermo 3:0-kartoni (štirje )

na klopi
Boštjan Cesar (c)Chievo (ITA)SRE: Parma - Chievo?

Freiburg - Borussia 0:3
72' (0:1) (6,4)
68' (0:2) (6,7)

/; najnižja ocena pri Borussii

Andraž KirmOmonia (CIP)Ayia Napa - Omonia 0:5 (P)
Ayia Napa - Omonia 1:3
/
vso tekmo
na klopi
/
Jasmin KurtićFiorentina (ITA)Roma - Fiorentina 0:2 (P)
Fiorentina - Atalanta 3:2
/
/
na klopi;
na klopi
Dejan LazarevićChievo (ITA)Sampdoria - Sassuolo 1:1vso tekmo (6,8)debi zaSassuolo - v 23' - 1. karton
Aleš MerteljMaribor* zimski premor *-2. mesto v Prvi ligi TS
Nejc PečnikJEF United (JAP II)* premor pred sezono *-

prestopil iz Crvene zvezde v Jef United

Rajko RotmanIstanbul Baseksehir (TUR)Istanbul - Karabuk. 1:2 (P)
Istanbul - Karabuk. 2:2
61' (1:1)
61' (1:1) (6,5)
Valter BirsaChievo (ITA)SRE: Parma - Chievo?prestavljena tekma zaradi snega
Zlatan LjubijankićUrava Red Diamonds (JAP)* premor pred sezono *-prestopil iz Omije v Uravo
Milivoje NovakovićNagoja Grampus (JAP)* premor pred sezono *-prestopil iz Šimicuja v Nagojo
Kolumbijske ladje - vpoklicana sedmerica za tekmo s Kolumbijo
Robert BerićRapid Wien (AVT)* zimski premor *-4. mesto v Bundesligi
Damjan BoharMaribor* zimski premor *-2. mesto v Prvi ligi TS
Goran CvijanovićRijeka (HRV)* zimski premor *-2. mesto v HNL
Đengis ČavuševićSt. Gallen (ŠVI)St. Gallen - Zürich 1:4 57' (0:2) v 77' za 1:3 - 5. gol

-

*Josip IličićFiorentina (ITA)Roma - Fiorentina 0:2 (P)
70'(0:1) (6,6)

2. mesto v Prvi ligi

V tabelo za igralnim časom so dodane ocene statističnega portala WhoScored.
Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in aktivnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upošteva rezervistov.