Po treh četrtih mestih na svetovnih prvenstvih je Henrik Kristoffersen le dočakal medaljo, in to kar zlato. 24-letni Kristoffersen je že peti Norvežan z zlato medaljo v veleslalomu. Foto: Reuters
Nastopi zadnjih šestih finalistov

Kristoffersen, ki ima na veleslalomih svetovnega pokala 16 stopničk, a le eno zmago (Meribel, marec 2015), je osvojil svojo prvo medaljo svetovnega prvenstva, potem ko je bil že trikrat četrti. Tretji je bil Alexis Pinturault, ki je bil najhitrejši na prvi progi, na drugi pa je bil pod žarometi 60 stotink počasnejši od Kristoffersena. Ker so bili na prvi progi vodilni trije povsem skupaj (Pinturault je bil 10 stotink pred Hirscherjem in 18 pred Kristoffersenom), je bil finale še toliko vznemirljivejši, na ne tako zelo selektivni progi pa so odločale malenkosti. Zmagovalni oder je tako isti kot lani na olimpijskih igrah, le da je bil takrat Hirscher pred Kristoffersenom.

Kristoffersen tvegal vse

Are: Žan Kranjec blizu najboljšim

"Uspel mi je odličen finale. Od prvega vmesnega časa do cilja sem bil na limitu. Nekaj posebnega je stati na zmagovalnem odru s takšnima športnikoma, kot sta Alexis in Marcel, ki sodita med najboljše veleslalomiste zadnjih petih ali šestih let," je povedal Kristoffersen. Marcel Hirscher s srebrom seveda ni bil povsem zadovoljen, čeprav ...: "V teh okoliščinah je to velika stvar, res pa je tudi, da je drugouvrščeni prvi poraženec." Pinturault (poskusil je ponoviti podvig Jeana Clauda Killyja, ki je bil leta 1968 zadnji Francoz z veleslalomskim naslovom), zamujene priložnosti ni obžaloval: "Zelo sem vesel, nisem se mogel vmešati v boj za naslov. Morda sem bil malce preveč utrujen. Na štartu sem izvedel, kako odlično je smučal Kristoffersen, in vedel sem, da moram napasti na polno."

Žan Kranjec je smučal zelo dobro in je s petim mestom poskrbel za najboljšo slovensko veleslalomsko uvrstitev na SP-jih po letu 2003, ko je bil Aleš Gorza četrti. Foto: Reuters

Kranjec 62 stotink od medalje
Slovenski veleslalomski prvokategornik Žan Kranjec več skorajda ni mogel iztržiti. Čeprav je zaradi decembrske zmage v Saalbachu upravičeno meril visoko, je bila medalja (zmanjkalo mu je 62 stotink) nedosegljiva. Vodilni trije so bili v svoji ligi. "Sem zadovoljen, dobitniki medalj so bili boljši. Prikazal sem dobri vožnji. V prvem teku je bilo več rezerve, ko sem čez dva vala izgubil hitrost. V finalu sem grizel do cilja. Proga je bila zelo hitra. Če bi mi res uspela popolna izvedba, bi mi morda uspelo priti do medalje," je povedal Kranjec, ki je krepko izboljšal svojo najboljšo uvrstitev s SP-jev (22.).

Progo utrdili s soljo
V aprilskih razmerah – mehko progo so morali utrditi s soljo – so bili na prvi progi med prvo šesterico smučarji s številkami med 1 in 6. Med njimi tudi šesti Kranjec, ki je v tej sezoni edini, ki je v svetovnem pokalu (pet veleslalomov) "zmotil" vladavino Hirscherja. V zgornjem (strmejšem delu) je smučal zelo dobro, v srednjem delu pa je bil malce pregrob, kot je povedal. Do tretjega Kristoffersena ga je ločilo 66 stotink. V finalu je do zadnjega vmesnega časa smučal zelo dobro, nato je v nekaj zavojih izgubil 41 stotink zaloge, tako da se je ob prihodu v cilj na 1. mestu izenačil z Marcom Schwarzem, ki je imel najboljši čas finala. Ko je čez minuto in pol oba premagal Loic Meillard, je bilo upov na tretjo slovensko medaljo v Areju bolj kot ne že konec.

Marcel Hirscher, veleslalomski prvak na prejšnjem SP-ju, je bil zadnje dni močno prehlajen (šele zjutraj je dobil zeleno luč za nastop) in morda mu je prav to odneslo nov naslov prvaka. Avstrija na letošnjem SP-ju še vedno nima zlate medalje! Foto: Reuters

V finalu visok tempo
Tudi trener Klemen Bergant je bil zadovoljen: "Predvsem s pristopom je pokazal, da napreduje in da se lahko v vseh razmerah meri z najboljšimi. Je pa res, da so imeli najboljši trije svojo tekmo in medalja ni bila dosegljiva." Štefan Hadalin, srebrni v kombinaciji, je osvojil 22. mesto. S prvim nastopom je bil zadovoljen, s finalom manj: "Želel sem malo preveč. Bil sem nepotrpežljiv. Nisem povezal zavojev, kot sem si želel. Nekaj napak je bilo. A moraš tvegati. Tempo je bil v finalu veliko višji kot v prvi vožnji," je Hadalin povedal za TV SLO. V nedeljo ga čaka slalomska tekma, s čimer se bo končalo 45. svetovno prvenstvo. V soboto bodo v slalomu tekmovala dekleta.