Michael Phelps je četrič zapored osvojil zlato medaljo na 200 m mešano. Foto: Reuters
Ryan Murphy
Ryan Murphy je v Riu dobil obe preizkušnjji v hrbtnem slogu. Foto: Reuters
Julija Jefimova in Rie Kaneto
Julija Jefimova je bila zelo zadovoljna z drugo srebrno medaljo na teh igrah. Foto: Reuters
Phelps: Uživam, česar leta 2012 nisem mogel reči

Kralj olimpijskih bazenov se je veselil že 22. zlate olimpijske kolajne (1:54,66) in četrte zaporedne v tej disciplini. Srebro je osvojil Japonec Kosuke Hagino (1:56,61), bron pa je pripadel Kitajcu Šun Vangu (1:57,05). Ryan Lochte je po odličnem začetku popolnoma popustil v zadnjih 50 metrih in ostal brez medalje, razočaran je bil nad petim mestom.
Na tribunah nad olimpijskim bazenom je završalo od velikega navdušenja, ko je domači adut Thiago Pereira prevzel vodstvo po delfinu, Lochte se je prebil v ospredje hrbtno, medtem ko sta bila Phelps in Pereira izenačena na drugem mestu. A je že s prsnim slogom Phelps ustvaril razliko, s kravlom pa dokončal naskok na zlato odličje ter nov naslov vzel s prednostjo 1,95 sekunde pred drugouvrščenim.

Izenačil dosežek rojakov Oerterja in Lewisa
Phelps je postal prvi plavalec v zgodovini, ki je v isti posamični disciplini osvojil olimpijski naslov na štirih zaporednih igrah. V zgodovini poletnih olimpijskih iger je takšen podvig uspel le trem olimpijcem, pred Phelpsom sta se s tem dosežkom ponašala ameriška atleta Al Oerter v metu diska in Carl Lewis v skoku v daljino.

"Vsak dan sproti se uresničujejo moje otroške sanje. Kot mulec sem želel doseči nekaj, kar ni uspelo še nikomer pred mano. Res uživam v tem trenutku," je poudaril Phelps, ki ga v Riu spremlja zaročenka Nicole Johnson, mis Kalifornije 2010, in prvorojenec Boomer.

Phelps bo v noči na soboto plaval v finalu na 100 m delfin, v noči na nedeljo pa še v ameriški štafeti 4 x 100 m mešano.

Murphy še drugič zlat v hrbtnem slogu

Ryan Murphy je bil najboljši na 200 m hrbtno (1:53,62). Američan je potrdil premoč v hrbtnem slogu, saj je bil najboljši tudi na 100 m hrbtno. Srebro je dobil Avstralec Mitchell Larkin, bron je pripadel Rusu Jevgeniju Rilovu.
Manuelova in Oleksiakova sta si razdelili zlato
V ženski preizkušnji na 100 metrov prosto so podelili dve zlati olimpijski kolajni. Američanka Simone Manuel in Kanadčanka Penny Oleksiak sta razdaljo premagali z istim časom 52,70, kar je nov olimpijski rekord. Bron je pripadel Švedinji Sarah Sjöström, ki je zaostala za 20 stotink.
Jefimova do druge srebrne medalje
Japonska plavalka Rie Kaneto je osvojila zlato kolajno na 200 m prsno (2:20,30). Julija Jefimova se je veselila drugega srebra na teh igrah (2:21,97).
Ruska plavalka je bila letos pozitivna na meldonij, a lahko na olimpijskih igrah tekmuje kljub pozitivnemu testu in prvotni prepovedi svetovne plavalne zveze, kar je dvignilo precej prahu. Mednarodni olimpijski komite je upošteval pritožbo Jefimove in ji dovolil tekmovati, saj je svetovna protidopinška agencija meldonij šele januarja letos uvrstila na seznam prepovedanih substanc. Plavalka trdi, da ga je takoj nehala jemati, a je ostal v njenem telesu. Jefimova je bila druga tudi na 100 m prsno, prehitela jo je Američanka Lilly King.