Joseph Schooling je kar za 75 stotink prehitel Michaela Phelpsa. Foto: Reuters
Katie Ledecky
Katie Ledecky je postavila svetovni rekord na 800 m prosto in se veselila že četrte zlate medalje v Riu. Foto: Reuters
Anthony Ervin
Anthony Ervin je končal kariero leta 2003 pri 22 letih, nato pa je leta 2011 znova začpel trenirati in pri 35 letih osvojil še dve zlati olimpijski medalji. Foto: Reuters
Maya DiRado
Maya DiRado se je v cilju kar prijela za glavo. Američanka zlate medalje res ni pričakovala. Foto: Reuters

Američan si je razdelil drugo mesto z Južnoafričanom Chadom le Closom in Madžarom Laszlom Csehom. Vsi so prišli v cilj s časom 51,14.

21-letni Schooling je Singapurju priplaval prvo olimpijsko kolajno. Postavil je nov olimpijski rekord, vse tri slavne tekmece pa za seboj pustil za kar 75 stotink.

Phelps je v Riu pred tem osvojil štiri zlate kolajne. Ostaja pri 22 zlatih odličjih, skupaj pa ima najuspešnejši udeleženec poletnih olimpijskih iger 27 kolajn.

"Sploh ne morem verjeti, da se je to zgodilo. Phelps je spremenil naš šport, zato je moja zmaga res nekaj norega. Velika čast je plavati s temi veliki imeni," je pojasnil Singapurec.

Najstnica Ledeckyjeva postavlja nove mejnike
V finalu na 800 metrov prosto je prepričljivo zmagala Katie Ledecky. 19-letna Američanka je postavila svetovni rekord (8:04,79) in si priplavala še četrto zlato olimpijsko kolajno na igrah v Riu. To je bila njena še peta olimpijska kolajna na teh igrah, potem ko je zmagala tudi v disciplinah 200 in 400 m prosto, zlata je bila s štafeto 4 x 200 m prosto, srebrna pa s štafeto 4 x 100 m prosto. Prvo zlato olimpijsko kolajno je osvojila leta 2012 v Londonu, ko je bila kot petnajstletnica najhitrejša v disciplini 800 m prosto.

Ledeckyjeva je zlato kolajno osvojila s prednostjo več kot 11 sekund pred Britanko Jazz Carlin, bronasta je bila Madžarka Boglarka Kapas.

Ledeckyjeva je poskrbela še za en mejnik - prvič po letu 1968 se je zgodilo, da je ena tekmovalka na enih olimpijskih igrah osvojila naslove v disciplinah 200 m, 400 m in 800 m prosto. Na OI v Ciudadu de Mexicu je takrat blestela prav tako ameriška najstnica Debbie Meyer. Poleg tega se je pridružila rojakinjama Janet Evans in Brooke Bennett kot ena izmed treh olimpijk, ki so v disciplini 800 m prosto ubranile naslov.
Veteran Ervin po 16 letih znova olimpijski prvak
35-letni Anthony Ervin je dokazal, da starost 35 let ni ovira za osvajanje olimpijskih odličij v plavanju. Američan je zmagal v dramatičnem finalu na 50 metrov prosto (21,40). To je za Ervina po dolgih 16 letih še druga zlata olimpijska kolajna v tej disciplini. V Riu je ponovil uspeh z olimpijskih iger leta 2000 v Sydneyju.

Ervin je v Riu zmagal tudi z ameriško štafeto 4 x 100 m prosto. Svetovni prvak na 50 in 100 m prosto s prvenstva leta 2001 v Fukuoki je v finalu v Riu za stotinko sekunde ugnal branilca naslova iz Londona in svetovnega prvaka Florenta Manaudouja. Tretje mesto je pripadlo Američanu Nathanu Adrianu.
Hosszujeva s slabim vhodom v cilj le srebrna
Zelo napet je bil tudi finale na 200 m hrbtno. Maya DiRado je z izjemnim finišem (2:05,99) za šest stotink ugnala Katinko Hosszu (2:06,05). Madžarka, nosilka treh zlatih odličij v Riu, je imela prednost še tik pred ciljem, a je zgrešil idealen vhod do stene. Bron je osvojila Kanadčanka Hilary Caldwell (2:07,54).