Emiliano Brembilla je že četrtič slavil na 400 metrov prosto.

Slavila je po pričakovanju Jana Kločkova (prva ženska s štirimi naslovi v tej disciplini), srebro pa je osvojila Eva Risztov. 16-letna Klinarjeva, lani dvakratna mladinska evropska prvakinja (200 in 400 metrov mešano), se tako uspešno uveljavlja tudi v članski konkurenci, saj je prvič nastopila v 50-metrskem bazenu na največjem tekmovanju, na katerih je Slovenija zdaj osvojila že 49. medalj.

Mlada Jeseničanka je bila seveda z bronasto medaljo presrečna, le njen čas 4:46,05 ji ni bil všeč. To je slabe štiri sekunde slabše od njenega rekorda.

Za Slovenijo je to četrta medalja na evropskih prvenstvih na prostem po osamosvojitvi. Zadnji tri so priborile plavalke - Metka Sparavec, Alenka Kejžar in Anja Klinar.

V finalu je plavala tudi moška štafeta na 4 x 100 m prosto v postavi Mankoč, Medvešek, Velikonja in Vrtovec, ki je s časom 3:21,74 osvojila osmo mesto, potem ko je Mankoč predal kot 3. Prvič se je naslova prvakov veselila italijanska štafeta. Dopoldne je slovenska štafeta plavala državni rekord 3:21,30.

V popoldanskem polfinalu se je Anja Čarman s petim časom (2:14,96) uvrstila v torkov finale na 200 metrov hrbtno. Alenki Kejžar (2:15,78) je zmanjkalo 15 stotink.

V disciplini 100 metrov prsno si je finale s tretjim skupnim časom priplaval Emil Tahirovič (1:01,67 - državni rekord). Matjaž Markič (1:02,60) je bil 12. Na 100 metrov hrbtno se je v finale, ki bo tudi v torek, s četrtim časom prebil Blaž Medvešek (55,76).

Prvenstvo v Madridu zaznamuje hladno vreme. Dopoldne je bila temperatura zraka vsega šest stopinj Celzija. Nič čudnega, da rekordnih dosežkov prvi dan ni bilo.