Michael Phelps je z naskokom najbolj uspešen športnik v zgodovini olimpijskih iger in SP-jev v plavanju. Lani je v Pekingu osvojil 8 zlatih medalj. Foto: Reuters

Američan Michael Phelps je osvojil še pet naslovov svetovnega prvaka in jih ima zdaj v svoji dolgi in bogati karieri kar 22. Pri ženskah je Britta Steffen osvojila štiri medalje, od tega dve zlati.

Prvo svetovno prvenstvo je leta 1973 organiziral Beograd. Sprva so se prvenstva vrstila na vsake štiri ali pet let, po letu 2001 pa so prvenstva na sporedu vsaki dve leti. Pregled kaže, da imajo veliko prednost tisti plavalci, ki so člani močnih reprezentanc - zato ni presenetljivo, so večinoma prednjačili Američani.

V pričujoči fotozgodbi vam predstavljamo največje junake vseh prvenstev. Hkrati poleg navajamo še čas, ki je bil potreben za zmago na 100 metrov prosto v obeh konkurencah.

1. SP - Beograd 1973. V moški konkurenci je bil prvi junak Američan Jim Montgomery, ki je osvojil pet zlatih medalj (na 100 in 200 m prosto ter v vseh treh štafetah). Pet medalj je osvojila tudi (Vzhodna) Nemka Kornelia Ender. Osvojila je štiri zlate medalje (100 m prosto, 100 m delfin ter štafeti 4 x 100 prosto in mešano) ter srebro na 200 m mešano. Montgomery je na 100 m prosto potreboval 51,70, Enderjeva pa 57,54. Foto: EPA
2. SP - Cali 1975. Tri zlate medalje sta osvojila Američana Andy Coan in Tim Shaw. Izpostavljamo zadnjega, saj je osvojil vse tri naslove v posameznih tekmah (200, 400 in 1.500 m prosto), Coan pa je edini posamezni naslov dosegel na 100 m prosto, preostala pa v štafetah. Ženska junakinja je bila spet Enderjeva, ki je spet ponovila 4 zlate in eno srebrno medaljo. Naslove je osvajala v istih disciplinah kot v Beogradu. Še zmagovalna časa na 100 metrov prosto - Andy Coan je plaval v času 51,25, Enderjeva pa v času 56,50. Foto: EPA
3. SP - Berlin 1978. Američan David McCagg si je priplaval tri zlate medalje (100 m prosto, štafeti 4 x 100 prosto in mešano). Še večja junakinja je bila njegova rojakinja Tracy Caulkins, ki je bila petkrat zlata (200 m delfin, 200 in 400 m mešano ter štafeti 4 x 100 m prosto in mešano), druga pa je bila na 100 m prsno. Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 50,24 (McCagg) in 55,68 (Barbara Krause, Vzhodna Nemčija). Na sliki je sicer Vladimir Salnikov, ki je zmagal na 400 in 1.500 m prosto. Foto: EPA
4. SP - Guayaquil 1982. Pomoč štafet h končnemu izkupičku se je izrazito poznala na 4. SP-ju v Ekvadorju, ko Američan Rowdy Gaines posamično ni osvojil nobenega zlata (na 100 in 200 m prosto je bil drugi), vse tri zlate medalje je osvojil s pomočjo štafet. V ženski konkurenci sta 3 zlate medalje osvojili Birgit Meineke in Kristin Otto. Obe sta slavili v obeh štafetah, prva pa še na 100 m prosto, druga pa na 100 m hrbtno. Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 50,18 (Jörg Woithe, Vzhodna Nemčija) in 55,79 (Meineke). Foto: EPA
5. SP - Madrid 1986. Američan Matt Biondi je osvojil kar sedem medalj (tri zlate, srebro in tri bronaste). Naslov svetovnega prvaka se je veselil na 100 m prosto in v štafetah 4 x 100 prosto in mešano. V ženski konkurenci je le medaljo menj osvojila Kristrin Otto (4 zlate in 2 srebrne). Zlato je osvojila na 100 m prosto, 200 m mešano in v štafetah 4 x 100 m prosto in mešano. Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 48,94 (Biondi) in 55,05 (Otto). Foto: EPA
6. SP - Perth 1991. Na prvem svetovnem prvenstvu v Avstraliji je pri moških spet blestel Matt Biondi (tri zlate medalje in srebro). Američan je bil spet najboljši na 100 m prosto in v štafetah 4 x 100 m prosto in mešano. V ženski konkurenci je bila trikrat zlata njegova rojakinja Nicole Haislett (100 m prosto, 4 x 100 m prosto in mešano). Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 49,18 (Biondi) in 55,17 (Haislet). Foto: EPA
7. SP - Rim 1994. Italijanska prestolnica je svetovno prvenstvo prvič gostila pred 15 leti. V moški konkurenci sta po dve zlati in dve srebrni osvojila Aleksander Popov in Gary Hall, jr. Rus je bil zlat na 50 in 100 m prosto, srebrn pa na 4 x 100 m prosto in mešano. Američan je medalje osvajal v povsem istih disciplinah. Vrh ženskega plavanja so povsem zavzele kitajske plavalke, ki so osvojile 12 zlatih medalj v 16 disciplinah. Največ zlata je domov odnesla Le Džingji (50 in 100 m prosto, 4 x 100 m prosto in mešano). Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 49,12 (Popov) in 54,01 (Le). Foto: EPA
8. SP - Perth 1998. Perth je vsega sedem let po svoji prvi organizaciji SP-ja spet gostil vse najboljše plavalce sveta. Tokrat se je veselil domačega uspeha, saj je Michael Klim osvojil kar sedem medalj (štiri zlate, dve srebrni in bronasto). Svetovni prvak je postal na 200 m prosto, 100 m delfin ter štafetah 4 x 200 m prosto in 4 x 100 m mešano. Američanka Jenny Thompson je osvojila štiri zlate in srebrno medaljo. Zmagala je na 100 m prosto, 100 m delfin ter štafetah 4 x 100 m prosto in mešano. Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 48,93 (Aleksander Popov) in 54,95 (Thompson). Foto: EPA
9. SP - Fukuoka 2001. Na prvem svetovnem prvenstvu v Aziji je bil glavni junak Ian Thorpe, ki je osvojil šest zlatih medalj (200, 400 in 800 m prosto - vse s svetovnim rekordom in v vseh treh štafetah). V ženski konkurenci sta po tri zlate osvojila Inge de Bruijn in Petria Thomas. Nizozemka je vse tri naslove osvojila v posamezni konkurenci (50 in 100 m prosto ter 50 m delfin), Avstralka pa je posamezno slavila na 100 in 200 m delfin, zmagala je tudi kot članica štafeta 4 x 100 m mešano. Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 48,33 (Američan Anthony Ervin) in 54,18 (de Bruijn). Foto: EPA
10. SP - Barcelona 2003. V moški konkurenci je bilo več glavnih junakov, saj je kar pet plavalcev osvojilo po vsaj tri zlate medalje. Najbolj uspešen je bil Michael Phelps, ki je osvojil štiri zlate medalje (200 m delfin, 200 in 400 m mešano ter v štafeti 4 x 100 m mešano, kjer je sicer plaval le v predtekmovanju, ne pa tudi v finalu, a je medaljo vseeno osvojil. Tri naslove so sicer osvojili Aleksander Popov, Ian Thorpe, Grant Hackett in Aaron Peirsol. V ženski konkurenci sta tri zlate medalje osvojili Nemka Hannah Stockbauer (400, 800 in 1.500 m prosto) ter Kitajka Šudžuan Luo (50 in 100 m prsno ter 4 x 100 m mešano). Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 48,42 (Aleksander Popov) in 54,37 (Finka Hanna Maria Seppälä). Foto: EPA
11. SP - Montreal 2005. Michael Phelps je bil najuspešnejši tudi v Montrealu, kjer je osvojil pet zlatih medalj (200 m prosto, 200 m mešano, vse tri štafete). V ženski konkurenci je tudi Avstralka Libby Lenton osvojila pet medalj, tri zlate in dve srebrni. Svetovna prvakinja je postala na 50 m prosto ter štafetah 4 x 100 m prosto in mešano. Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 48,12 (Italijan Filippo Magnini) in 54,18 (Avstralka Jodie Henry). Foto: EPA
12. SP - Melbourne 2007. Michael Phelps in Libby Lenton sta bila največja junaka tudi dve leti kasneje v Melbournu. Najuspešnejši plavalec v zgodovini olimpijskih iger in svetovnih prvenstev je osvojil sedem zlatih medalj (200 m prosto, 100 in 200 m delfin, 200 in 400 m mešano ter štafetah 4 x 100 in 4 x 200 m mešano). Zlato se mu je obetalo tudi v disciplini 4 x 100 m mešano, a je bila štafeta v predtekmovanju (kjer ni plaval) diskvalificirana. Libby Lenton je osvojila pet zlatih medalj (50 in 100 m prosto, 100 m delfin ter štafeti 4 x 100 m prosto in mešano). Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 48,43 (Italijan Filippo Magnini in Kanadčan Brent Hayden) in 53,40 (Lenton). Foto: EPA
13. SP - Rim 2009. Michael Phelps je še na 4. zaporednem svetovnem prvenstvu dobil največ zlatih medalj - tokrat 5. Ob vseh treh štafetah je zmagal še na 100 in 200 m delfin. V ženski konkurenci je bilo več junakinj z 2 zlatima medaljama, omenimo le Nemko Britto Steffen, ki je poleg zmag na 50 in 100 metrov prosto s štafeto osvojila še srebro in bron. Zmagovalna časa na 100 m prosto sta bila 46,91 (Brazilec Cesar Cielo Filho) in 52,07 (Steffen). Foto: EPA