Luka Špik in Iztok Čop na letošnjih regatah Francozov še nista premagala, tokrat pa je bilo drugače. Foto: BoBo
Dvojni četverec je popustil v zadnjem delu preizkušnje. Foto: BoBo
Rajko Hrvat
Rajko Hrvat je bil brez možnosti za polfinale. Foto: BoBo

Najboljša slovenska veslača sta do 1.500 metrov za Francozoma, bronastima z zadnjega svetovnega prvenstva, zaostajala za sekundo, nato pa sta silovito pospešila in si do cilja priborila skoraj tri sekunde prednosti. V četrtkov polfinale (11.23) se je uvrstil le po en čoln iz vsake skupine. Slovenca sta imela s 6:14,65 najboljši čas predtekmovanja. V polfinale so se uvrstile še posadke Nove Zelandije (6:17,03), Nemčije (6:17,93 in Velike Britanije (6:18,48).

Četverec popustil v zaključku
Gašper Fistravec
, Matej Rojec, Jan Špik in Aleš Zupan so v dvojnem četvercu v svoji skupini zasedli 4. mesto in morajo v torkov repasaž. Slovenci so bili v igri za drugo mesto, ki je še neposredno vodilo v polfinale, do treh četrtin proge, ko so za Čehi zaostajali za manj kot sekundo. V finišu so povsem popustili, tako da so jih prehiteli tudi Američani. Prepričljivo je slavila Nemčija.

Tudi vsi ostali čolni v repasaž
Slovenske nastope je sicer odprl Rajko Hrvat v lahkem enojcu. V svoji predtekmovalni skupini je zasedel 5. mesto in bo prav tako moral v torkov repasaž. V polfinale sta se neposredo uvrstila po dva čolna iz vsake skupine.
Janez Jurše bo po četrtem mestu med enojci moral v repasaž. Že po kmalu po polovici proge se mu je izmuznilo tudi tretje mesto, ki bi ga neposredno popeljalo v četrtfinale . V skupini sta bila neulovljiva Norvežan Olaf Tufte in Litovec Mingaugas Griskonis, Mariborčan Jurše pa bi se moral odkrito spopasti s Čilencem Oscarjem Vasquezom Ochoo za tretje mesto, a je imel tekmovalec iz Južne Amerike že na 1500 metrih štiri sekunde prednosti.

"To ni katastrofa. Jutri je popravni izpit. Treba se bo bolj pripraviti in skoncentrirati. Danes sem računal s tretjim mestom. Mislim sem, da bom bolj konkurenčen," je po tekmi povedal Jurše, eden od tistih slovenskih tekmovalcev, ki se je pritoževal nad razmerami na domačem jezeru, kar je običajno v vsaki reprezentanci prednost, v slovenski pa je bilo slišati precej tarnanja nad valovi in bočnim vetrom: "Prvih 500 metrov ni bilo slabo, bil sem že pol čolna pred Čilencem, na valovih pa sem razpadel, izgubil ritem in hitrost in ni šlo. Mislim, da razlog ni slaba pripravljenost in v normalnih pogojih se Čilenca da premagati."

Jure Cvet in Matevž Malešič sta prav tako končala na četrtem mestu. V nadaljevanje so vodila kar prva tri mesta. V skupini ljubljanskega lahkega dvojnega dvojca sta bila razred zase čolna iz Velike Britanije, ki brani zlato medaljo z zadnjega prvenstva ter Francije. Slovenca sta bila v uvodu še enakovredna Kubancema, že na polovici pa so bila mesta razdeljena in Ljubljančana prav tako čaka repasaž.