Adam Vinatieri sodi med najboljše 'kickerje' v zgodovini ameriškega nogometa. Z zadetkom v zadnjih sekundah je odločil dva Super Bowla, prvak je bil sicer kar štirikrat. Foto: EPA

V nedeljo se bosta v Dallasu v finalu Lige NFL pomerila Pittsburgh in Green Bay, ki slovita po odlični obrambi. Ta ljubitelje napada, lepih akcij, zadetkov in visokih izidov pogosto spravljajo ob živce. Se tokrat obeta tekma z majhnim številom točk, ki gledalce ne bo spravila na noge?

Pregled največjih dram na Super Bowlih
Na 44 Super Bowlih smo videli kar nekaj dram, preobratov in šokantnih zadnjih sekund, ki so navdušile številne ljubitelje najmočnejše lige ameriškega nogometa na svetu. V nadaljevanju prispevka povzemamo članek Bleacher Reporta, ki je izbral 10 najrazburljivejših Super Bowlov.

10. New England Patriots - Philadelphia Eagles 24:21 (0:0, 7:7, 7:7, 10:7)
Jacksonville, 6. 2. 2005
Patsi so na Florido prišli kot branilci naslova, Eaglsi pa so na Super Bowlu igrali prvič po 24 letih, vse tri sezone prej (2001-2003) so izgubili le korak pred tekmo leta (v konferenčnem finalu). Eaglsi si imeli 46 sekund pred koncem napad, s katerim bi lahko (vsaj) izenačili, a je Rodney Harrison prestregel podajo Donovanu McNabbu. Slednji je podal za tri zadetke, a je vrgel tudi tri prestrežene žoge. MVP tekme je bil Deion Branch (11 ujetih žog za 133 jardov).

9. Pittsburgh Steelers - Dallas Cowboys 35:31 (7:7, 14:7, 0:3, 14:14)
Miami, 21. 1. 1979
Dolgo ni kazalo, da bodo gledalci videli napeto končnico, saj so Jeklarji v zadnji četrtini že vodili s 35:14. Kavboji so se približali z dvema zadetkoma, a jim drugič zapored ni uspelo dobiti žoge po "on-side kicku". Pittsburgh je s tem postal prva ekipa, ki je dobil tri Super Bowle.

8. New York Jets - Baltimore Colts 16:7 (0:0, 7:0, 6:0, 3:7)

Miami, 12. 1. 1969
Sama tekma niti ni bila napeta, v zgodovino se je zapisala predvsem zaradi prve zmage katere koli ekipe iz Konference AFC na Super Bowlih. Pred tem je veljalo, da so ekipe iz Konference NFC (zgodovinsko gledano ta predstavlja korenino Lige NFL) v primerjavi z ekipami iz AFC-ja superiorne.

7. New England Patriots - Carolina Panthers 32:29 (0:0, 14:10, 0:0, 18:19)
Houston, 1. 2. 2004
V prvih 26 minutah ni bila dosežena niti ena točka, do konca prvega polčasa pa je sledilo 24 točk, saj je New England povedel s 14:10. V tretji četrtini sta spet blesteli obrambi, saj nista dovolili niti točke, sledila pa je zadnja četrtina, v kateri je bilo doseženih največ točk v zgodovini Super Bowlov (37). Šokantno končnico je končal Adam Vinatieri, ki je štiri sekunde pred koncem z 41 jardov zadel prosti strel.

6. St. Louis Rams - Tennessee Titans 23:16 (3:0, 6:0, 7:6, 7:10)
Atlanta, 30. 1. 2000
Pri izidu 16:16 je tik pred tehničnim odmorom dveh minut St. Louisu uspela izjemna akcija, Kurt Warner je podal Isaacu Brucu, ki je premagal kar 73 jardov in postavil izid tekme. Titansi so imeli na voljo 113 sekund, da s "touch-downom" izsilijo podaljšek. Tik pred iztekom časa je Mike Jones vsega nekaj centimetrov pred končno cono ustavil prodirajočega Kevina Dysona in s tem Ramsom zagotovil edino zmago na Super Bowlih.

5. New York Giants - Buffalo Bills 20:19 (3:3, 7:9, 7:0, 3:7)
Tampa, 27. 1. 1991
Največji poraženci Super Bowlov so brez dvoma Buffalo Billsi, saj so se na tekmo leta uvrstili štirikrat zapored (1991-1994), a vselej ostali praznih rok. Prstanu so bili še najbližje na svojem prvem Super Bowlu, saj so imeli tik ob koncu tekme prosti strel, a je Scott Norwood s 47 jardov žogo poslal mimo desne vratnice.

4. Pittsburgh Steelers - Arizona Cardinals 27:23 (3:0, 14:7, 3:0, 7:16)
Tampa, 1. 2. 2009
Najmlajša drama na Super Bowlih se je zgodila pred dvema letoma. Arizona se je komaj "privlekla" v končnico, v njej pa napredovala do tekme leta. Dolgo časa ni kazalo na dramo, saj so Jeklarji zadnjo četrtino začeli z vodstvom 20:7. Larry Fitzgerald je dobrih sedem minut pred koncem ujel podajo za 20:14. Slabe tri minute pred koncem je obramba Cardinalsov izsilila "saftey" s katerim je dobila dve točki in žogo. Priložnost so ekspresno izkoristili, saj je Fitzgerald ujel 64 jardov dolgo podajo in Arizono povedel v vodstvo 23:20. Pittsburgh je imel na voljo dobri dve minuti, v kateri je le skreiral zmagovalni napad. Ben Roetlisberger je 35 sekund pred koncem s šestih jardov našel Santonia Holmesa, ki je žogo ujel povsem na robu končne cone.

3. New England Patriots - St. Louis Rams 20:17 (0:3, 14:0, 3:0, 3:14)
New Orleans, 3. 2. 2002
Podajalci so po pravilu skoraj vedno največje zvezde posamezne ekipe ameriškega nogometa. V soju žarometov se znajdejo tudi lovilci, tekači in obrambni igralci, le redko pa "kickerji". Če se jih že omenja, se po navadi vzrok skriva v zgrešenih strelih. Ena redkih izjem je Adam Vinatieri, ki sodi med najboljše strelce v zgodovini te igre. Na rokah se mu svetijo štirje prstani (tri je osvojil z New Englandom, četrtega z Indianapolisom), na vseh Super Bowlih pa je dosegel vsaj en prosti strel. Najbolj legendaren se je zgodil leta 2002, ko je proti St. Louisu ob izteku igralnega časa zadel z 48 jardov. Veličina tega igralca se skriva v tem, da ne zadene le skoraj vse pomembne strele, žoga skoraj po pravilu vedno zleti povsem po sredini gola! Takrat so bili Ramsi nesporni favoriti, Kurt Warner pa je bil na vrhuncu svoje moči, stavnice so tako celo napovedovale zmago St. Louisa s 14 točkami razlike ...

2. San Francisco 49ers - Cincinnati Bengals 20:16 (3:0, 0:3, 3:10, 14:3)
Miami, 22. 1. 1989
Čeprav so 49-ersi zbrali 200 jardov več kot Cincinnati, so tri minute pred koncem zaostajali s 16:13. Joe Montana je nato začel enega svojih najboljših napadov, ki ga je začel na lastnih osmih jardih, v 11 akcijah je svojo ekipo popeljal do končne cone, 34 sekund pred koncem je z 10 jardov podal Johnu Taylorju. Njun soigralec Jerry Rice je z 11 ujetimi žogami zbral kar 215 jardov!

1. New York Giants - New England Patriots 17:14 (3:0, 0:7, 0:0, 14:7)
Glendale, 3. 2. 2008
V tem pregledu je New England v vsaki drami vedno izšel kot zmagovalec, izjema pa se je zgodila februarja 2008. Za Patsi je bila sanjska sezona, saj so na Super Bowl prišli z neverjetnim razmerjem zmag 18-0. A v Arizoni so morali pogoltniti grenko pilulo, saj so jih presenetili NY Giantsi. Zadnja četrtina je postregla kar s tremi menjavami vodstva. Randy Moss je 2:42 pred koncem Patriote povedel v vodstvo s 14:10, New York pa je moral napad začeti na svojih 17 jardih. Dramatičen "drive" je postregel z norimi izmikanji podajalca Elija Manninga in čarobnimi spretnostmi Plaxica Burressa, ki je 35 sekund pred koncem postavil izid tekme.