Tamara Mavsar je bila s šestimi zadetki najboljša strelka na tekmi. V prvi polovici prvega polčasa je bila neustavljiva, Paragvajke zanjo nikakor niso našle prave obrambe. Foto: Reuters

Paragvajke niso bile dorasle nasprotnice Slovenkam, ki so hitro prevzele pobudo in si priborile lepo prednost. Ta je v drugem polčasu le še rasla, najvišja je bila +19, na koncu so Slovenke slavile z 18 goli razlike. Slovenke so zadele 32 od 44 poskusov za 73-odstotno uspešnost, Paragvajke le 14 od 42 (33-odstotna uspešnost). Slovenija je sicer zbrala 16 obramb, Paragvaj le sedem.

Sorodna novica Nemke vodile vso tekmo, možnosti za slovenski podvig ni bilo

S šestimi zadetki je bila najučinkovitejša strelka na tekmi Tamara Mavsar, po štirikrat so v polno zadele Tjaša Stanko, Ana Abina, Ema Hrvatin in Alja Varagić. Pri Paragvajkah je bila najuspešnejša Fatima Acuna Insfran, ki je zadela štirikrat, zadetek manj so dosegle Maria Fernandez Estigarribia, Evelyn Bogdanoff Daciuk in Ariana Portillo Mieres. Za igralko tekme je bila sicer izbrana slovenska vratarka Maja Vojnović.

Vstopnice za olimpijske igre v Pariz tako še vedno ostajajo na voljo, saj se bosta na zaključni turnir uvrstili prvi dve reprezentanci na turnirju. V nedeljo ob 16.00 se bodo Slovenke, ki trenutno zasedajo drugo mesto, v zadnjem krogu pomerile še s Črnogorkami.

21-letna paragvajska rokometašica Sofia Villalba, ki si kruh služi v domovini pri klubu Cerro Porteno, je po slabih dveh minutah igre nepričakovano padla na tla. Držala se je za koleno, po dvorani so se razlegli njeni glasni kriki. Kot kaže, si je strgala križne vezi. Takole so jo z igrišča ob bučnem aplavzu s tribun odpeljali na nosilih. A tudi njena prisotnost soigralkam najverjetneje ne bi kaj prida pomagala, Slovenke so bile za južnoameriški kolektiv preprosto prevelik zalogaj. Foto: Reuters

Huda poškodba Paragvajke na začetku tekme
Tekma je bila kmalu po začetku prekinjena. Najprej je Tamara Mavsar s sedmih metrov zadela za 1:0, nato pa je v naslednjem napadu nepričakovano na tla z žogo zgrmela Sofia Villalba in se prijela za koleno. Po dvorani so se razlegli glasni kriki rokometašice, kazalo je na hudo poškodbo križnih vezi. Po krajši prekinitvi so jo na nosilih ob glasnem aplavzu odpeljali z igrišča. V uvodnih minutah Paragvajke niso našle pravega odgovora na razigrano Mavsar, ki je zadevala iz hitrih protinapadov. Ko je z devetih metrov ob bližnji vratnici za 7:2 zadela še Alja Varagić, je paragvajska selektorka Marizza Faria zahtevala minuto odmora.

Slovenke do odmora mirno nadzirale nasprotnice
Južnoameričanke igre v obrambi niso popravile, imele so težave tudi v napadu, strelski post je po skoraj sedmih minutah prekinila Fernanda Insfran Mora za 10:3. Paragvajke so nato za silo vzpostavile ravnovesje na igrišču, a se nikakor niso uspele približati Slovenkam. Še tedaj, ko so imele priložnost, se je v vratih izkazala Maja Vojnović, ki je med drugim ubranila tudi poskus Insfram s sedmih metrov. Dobri dve minuti pred koncem polčasa, ko se rezultat dlje časa ni spremenil s 15:7, je slovenski selektor Dragan Adžić zahteval minuto odmora. Slovenke so stopile na plin, z goloma Nataše Ljepoje in Varagić so prvi del tekme končale s +9 (17:8).

Paragvajke popolnoma popustile
V drugem polčasu so se Adžićeve varovanke izkazale z granitno obrambo, s katero so popolnoma zadušile paragvajske napade. Južnoameriška ekipa je namreč prvi zadetek dosegla šele po 9 minutah in 57 sekundah drugega polčasa, ko je Fatima Acuna Insfram zadela z levega krila. V tem času je sicer Slovenkam na krilih Ljepoje, Stanko, Mavsar in Varagić uspel delni izid 5:0, s katerim so prednost povečale že na +14. Nato se je razigrala Ana Abina, ki je dosegla naslednje štiri slovenske zadetke, prednost je vztrajno rasla, za najvišjo je s sedmih metrov poskrbela Ema Hrvatin, ki je zadela za +19 (30:11). Prav slednja je poskrbela tudi za končni izid 32:14 – prav tako s sedmih metrov.

Način, na katerega so naša dekleta nadzorovala tekmo, nas pred nedeljsko tekmo, ključno v tem olimpijskem ciklusu, veseli. Verjamem v celotno ekipo. V zadnjem obdobju smo napravili velike stvari.

Dragan Adžić, selektor

Selektor: Verjamem v celotno ekipo
"Izjemno sem zadovoljen s tem, kako je naša ekipa vstopila v tekmo. Paragvaj je izjemno neugodna ekipa za pripravo in igranje z njo. To je pokazal že proti Črni gori. Način, na katerega so naša dekleta nadzorovala tekmo, nas pred nedeljsko tekmo, ključno v tem olimpijskem ciklusu, veseli. Verjamem v celotno ekipo. V zadnjem obdobju smo napravili velike stvari," zadovoljstva in veselja po tekmi ni skrival selektor Adžić.

Ana Abina: Z glavo bomo morale biti pri stvari
"Vesela sem, da smo tekmo zaključile na takšen način, si priigrale visoko razliko in vseskozi imele vse vajeti igre v svojih rokah. V nedeljo bomo morale biti z glavo pri stvari. Vse smo zelo motivirane, vemo kaj je naš cilj," pa je po tekmi za Rokometno zvezo Slovenije dodala Ana Abina.