Italijani so na tem prvenstvu pretekli največ. Njena zgodba se je končala v četrtfinalu. Foto: EPA
Portugalski navijač
Manj kot 100 kilometrov je na eni tekmi pretekla le Portugalska - bilo je na zadnji tekmi predtekmovanja, ko se je tekma proti Madžarski končala s 3:3. Foto: Reuters

ospredju pa so na tem evropskem prvenstvu Italijani.

Med prvenstvom v Franciji na portalu Športni SOS v rubriki Zadnja minuta odgovarjamo na vaša nogometna vprašanja, krajši prispevek je vsak večer objavljen tudi na TV Slovenija 2 ob 20.50 v okviru studijskega programa.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju. Odgovore lahko preverite v arhivu.

788. Katera reprezentanca je največ pretekla na tem evropskem prvenstvu?

Jože Dolinar

To je reprezentanca Italije, ki je v predtekmovanju pretekla skoraj 10 kilometrov na tekmo več kot Irska, ki je na dnu te lestvice. Povprečje vseh reprezentanc je sicer 107,7 kilometra na tekmo.

Irska102,7

Opomba: Gre za povprečja v skupinskem delu, ko je vseh 24 reprezentanc odigralo po tri tekme, dolge po 90 minut.

Na eni tekmi so največ pretekli Italijani, ki so na prvi tekmi proti Belgiji zbrali kar 119,7 kilometra.

Če pa analiziramo le tiste štiri tekme v izločilnih bojih, ki so bile odločene v podaljških in/ali enajstmetrovkah, je bilo povprečje pretečenih kilometrov 143,4 kilometra na tekmo. Tudi v tej kategoriji so prednjačili Italijani, ki so v četrtfinalu proti Nemčiji pretekli kar 153 kilometrov. Za primerjavo, Nemci so pretekli 145,7 kilometra.

789. Kdo preteče več? Ekipa, ki zmaga ali ekipa, ki izgubi?

Razlike skorajda ni. Ekipe, ki so v predtekmovanju zmagale, so v povprečju pretekle 108,2 kilometra, poražene ekipe pa 107,3 kilometra. Razlika je nekoliko višja v izločilnih bojih, kjer so zmagovalne ekipe po 90 minutah pretekle 108,5 kilometra, poražene pa 106,8.